Hava Kirliliğiyle Coğrafyası Kaderi Olan Şehir: IĞDIR

0 1.821

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Türkiye’nin havası en kirli şehri Iğdır.

Bu bilgiyi biliyor muydunuz?

Bilmiyorum. Ne yalan söyleyeyim. Ben öğrendiğimde şaşırdım.

Toplum sağlığını etkileyen onlarca konu var. Belki içinde en az değer gören konulardan biri olarak hava kirliliğinin üzerine çok fazla düşünülmüyor. Düşünenler de seslerini duyurmada sorun yaşıyorlar.

Bugün sabah NTV’de bir program izledim.

Programın konusu tarımdı.

Tarım..

Belki ülkemizle özdeşleşen bir kelime fakat istenilen etkisini bir türlü gösteremeyen bir sorunsal bir olgu aynı zamanda.

Program içinde Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu çok kısa bir şekilde Iğdır’ın hava kirliliğinden bahsetti. Ben de hemen ‘Neden Iğdır?’ sorusunun cevabını aramaya başladım. Karşılaştığım raporlar ve yayınlar durumun çok vahim derecede olduğunu gözler önüne serdi.

Hatta çok kısa zaman ayıracaksanız Iğdır’ın hava kirliliği konusunda BBC News Türkçe’nin ‘Iğdır: Yerini Sevmeyen Kent’ adlı 15 dakikalık videosunu buldum. İzledim. Yine şaşırdığım çok fazla bilgiyle karşılaştım.

Yerel yönetimden halka kadar herkes Iğdır’da yaşamanın ne kadar zor olduğundan ve ciddi derecedeki hava kirliliğinden dolayı hastalıkların arttığından bahsediyor. Hatta Iğdır’ın hava kirliliği olmayan bir yere taşınması gerektiği önerisini veriyorlar.

Iğdır’da hava kirliliğinin ana nedeni bulunduğu coğrafyadan kaynaklanıyor. Iğdır çukurda yer alan bir kent. Iğdır’ın coğrafyası Iğdır’ın kaderi haline gelmiş. Kirlenen hava rüzgar yokluğu nedeniyle yüklemediği için kentin üzerine bir kabus gibi çökmüş.

Iğdır, plansız kentleşmenin bir ilin kaderini nasıl değiştirebileceğini göstermesi açısından çok değerli bir vaka.. Bunun aynısını plansız bir sanayileşme yapısı ile Dilovası ve çevresinde de görüyoruz.

Bu arada Dünya Sağlık Örgütü; hava kirliliğini kanserin en önemli nedenleri arasında gösteriyor. Bu nedenle uzun vadede genetik olarak değişimle görülecek kanserler ile ciddi bir ekonomik ve sosyolojik yük ile karşı karşıya olunan bir bölge haline gelecek bir durum söz konusu.

Ayrıca Türkiye’nin de Avrupa’da havası en kirli ülkeler arasında başı çektiğini de belirtelim.

Havası En Kirli Ülkeler

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.