Hatırlatma Dozu Koruyuculuğu Çok Önemli Ölçüde Artırıyor

0 61

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

 

Tüm dünya halen salgının pençesinde. Bu zorlu günleri atlatmamız için gereken en önemli faktör ise aşı.

8.09.2021 tarihinde Bilim Kurulu yüz yüze eğitim, aşı programının devamlılığı ve salgının seyri için toplandı. Salgın ortamında eğitimin devamlılığını sağlamak ve bunun yanında aşı programı için toplanan bilim kurulunun toplantısı sonucu Bakan Koca tedbirlerin güncelleneceğini ifade etti.

Mutasyona uğrayan virüs hakkında da Bakan Koca şu ifadeleri kullandı: ‘Daha önce pek çok kez, varyantların çıkacağını, bunların biz sağlık çalışanlarının gündeminde önemli bir madde olduğunu ancak vatandaşlarımızın takip etmesi gereken bir durum olmadığını ifade etmiştim. Virüsün tabiatı gereği mutasyona uğraması beklenen bir durumdur. Yani varyantları engelleyecek çözüm, aşı programının dünya ölçeğindeki başarısıdır. Aşılama oranının düşük olduğu ülkelerde virüs kolaylıkla mutasyona uğramakta, oradan tüm dünyaya yeniden yayılmaktadır. Bize düşen, başarılı bir şekilde sürdürdüğümüz aşı programını toplumsal bağışıklıkla sonuçlandırmaktadır.’

Bu açıklamasıyla aşı programının önemine ve virüsün mutasyon sebebinin aşı programının eksik olmasına vurgu yapan Koca aynı zamanda hastanede tedavi olan hastaların %10 gibi düşük oranının aşısı tamamlandığı halde hasta olduğunu belirtmiştir.

Aynı zamanda hatırlatma dozunun önemine vurgu yapan Bakan Koca elde edilen bilgiler ışığında, inaktif aşıdan 3 ay sonra yapılan hatırlatma dozunun koruyuculuğu çok önemli ölçüde artırdığını ifade etti.

Türkiye’de hatırlatma dozu ihtiyacının erken tespit edilmesinin önemine değinen Bakan Koca olası 100 bin vakalık etkinin 20 bin ile sınırlandırıldığını ifade etmiştir.

Hatırlatma dozunun önemli olduğunu ısrarla belirterek ülkemizde 6 milyon kişinin hatırlatma dozu zamanının geldiğini açıkladı.

Sözlerine son vermeden tedbirlere uyum konusunda uyarılarda bulunarak bu konuda dikkat çeken bir gevşeklik olduğunu söylemiştir. Maske, Mesafe, Temizlik kurallarına uymamız gerektiğini ifade ederek bunlardan asla taviz verilmemesi gerektiğini söyledi.

Türkiye Covid-19 Bülteni – 8 Eylül 2021 Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın Twitter paylaşımıdır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.