Hastalıkların Tedavisinde DNA’nızı Bağışlamalı Mısınız?

0 1.451

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yeni bir ilaç geliştirmek ve onu kullanabilmek uzun zaman alabilir. Bir durumun nedeni bulmaya çalıştığımız zaman örneğin, çoklu doku sertleşmesi ya da kalp hastalığıyla birlikte yeni bir ilaç geliştirmek önemli derecede deneme yanılma ve para gerektirir.

İşte bu yüzdendir ki hastalıkların sadece küçük bir oranı için ilaçlarımız vardır. Ama bunların hepsini değiştirebilirsiniz. Şu an tedavi edilmeyen hastalıklar için yeni ve daha ucuz ilaçların keşfi için yardım edebilirsiniz bu tamamen tıbbi kitle kaynak kullanımıyla ilgilidir. Ancak araştırmacılar sizden paranızı bağışlamanızı istemiyor, daha kişisel olan Bir şeyinizi bağışlamanızı istiyor…

İlk olarak biraz ilaç geliştirme tarihi hakkında konuşalım. İlk ilaçların çoğu kazara keşfedilmiştir. O zamanlarda doğa felsefecileri bunları aldılar ve içerdeki aktif kimyasalları belirlediler. Daha sonrasında ilaç şirketleri bunları ilaca dönüştürdü. Olay şu ki uzunca bir süre bu ilaçların neden işe yaradığını bilmiyorduk. Ta ki araştırmacılar vücudumuzu çalıştıran moleküler makinelerin, yani proteinlerin, yanlış çalıştığı zaman hastalıklarının ortaya çıktığını bulana dek. İlaçlar yıkıcı proteinleri hedef alarak hastalıkları tedavi eder. Araştırmacılar şunu fark etti: eğer hangi bozuk proteinin hangi hastalığa sebep olduğunu belirleyebilirse daha sonrasında o proteinlerin nüksetmesini durduran ve hastalığı engelleyen bir ilaç bulmayı ya da geliştirmeyi deneyebilirlerdi.

Bu müthiş bir plan ama yavaş bir süreç. Bu zamana dek bu iyileştirici hedefleri yalnızca küçük bir hastalık oranı için tanımadılar. Ancak burası yardım edebileceğiniz kısım. Araştırmacılar şu anda dikkatlerini DNA’ya ve vücudumuza proteinleri nasıl yapılması gerektiğini söyleyen genetik kullanım kılavuzuna yönlendiriyorlar. Birinin genomundaki hangi küçük değişikliklerin hastalığa sebep olan tehlikeli proteinlerin üretimine yol açabileceğini bilmek istiyorlar bu da büyük bir iş.

DNA kocamandır ve her bir hastalığın yüzlerce, muhtemelen binlerce protein içermesi muhtemeldir. Eğer bir sürü insanın genomuna sahiplerse onları karşılaştırabilir ve yapılarını görebilirler Halen tedavi edilemeyen aynı hastalıktan muzdarip birçok insana bakabilirler, paylaştıkları en ufak genetik değişikliği bulabilirler kodladıkları hatalı proteinleri tanımlayabilirler ve işte sonuç: bunlar halen tedavi edilemeyen hastalıklar için yepyeni iyileştirici hedeflerdir.

Şimdi ise araştırmacıların üç seçeneği var.

  1. Yeni hedef proteinlerden birinin daha önce tedavi edilebilen farklı bir hastalıkla bağlantısı var mıydı? Eğer varsa o hastalık için olan ilaç bu proteini hedef alabilir ve bu hastalık için de işe yarayabilir Öğrenmek için klinik deney yapın.
  2. Eğer bağlantısı yoksa yeni hedef proteinlerden biri daha önce ümit verici olup sonuç olarak işe yaramayan bir ilaca sahip farklı bir hastalıkla bağlantılı mıydı? Eğer varsa ümit vermesi bu proteini başarılı bir şekilde hedef almasından olabilir ve bu hastalık için de işe yarayabilir. Öğrenmek için klinik deney yapın.
  3. Eğer bu, daha önce hiçbir hastalık için tanımlanmamış yepyeni bir protein hedefiyse onu etkilemek için yeni bir ilaç tasarlayabilirler mi? Bu yapay zekayı, makine öğrenimi ve biraz da çok havalı kimya gerektirir.

Aynı zamanda çok zaman, çaba ve maliyet de gerektirir. Araştırmacılar bunların hepsi için çok heyecanlılar çünkü onlar, vücudumuzdaki proteinlerin 5′te 1′inin kendilerine bağlı bir ilaca sahip olduğunu ya da ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyorlar.

Herhangi bir yaygın hastalık yüzlerce, muhtemelen binlerce protein içerdiğinden de dolayı halihazırda ilaçları olan bu proteinlerden birkaçını tanımlayabileceklerini umuyorlar. Ancak bu tamamen o yeni iyileştirici hedefleri bulmaya bağlıdır işte bu yüzden size ihtiyaçları var. Aslında verilerinize hem genetik hem de sağlık geçmişi verilerinize. Böylelikle aynı durumdaki insanların genomlarını karşılaştırabilirler.

Peki araştırma için verilerinizi verir miydiniz?

Aklınızda şu iki soru olabilir.

Benim verime kimin erişim hakkı olacak ve onunla ne yapabilecek?

İlk grup, genetik analizi kullanarak hastalara daha kişisel bakım vermeyi düşünmeye başlayan sağlık çalışanlarıdır diğer grup ise, özel tüketici genetik test şirketleridir Bazıları zaten kar etmek için ilaç şirketlerine genetik verileri sattı ama müşterileri bunlara razıydı ancak bu, akıllara başka bir soruyu getiriyor.

Eğer sizin verileriniz yeni bir ilaç yapmak için kullanılıyorsa ilaç şirketleri bu katkıyı göz önünde bulundurup ilaçları daha mı ucuza satmalı?

Yapmanız gereken en iyi şey, verilerinizle ne yapacaklarını ve onu nasıl koruyacaklarını öğrenmek için sizden veri isteyen kuruluşları araştırmaktır. Bu hepimizin kendi fikri olacak ama belli olan şey, genom bilimi halen tedavi edilemeyen hastalıkların ilaçlarını geliştirmek için gereken zamanı ve parayı azaltmak için güçlü bir araç olabilir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.