Hastaların İlaç Kullanırken En Fazla Yaptığı 8 Hata Ve Çözüm Önerileri

0 24.673

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İlaçlarımı hekimin ya da eczacınızın önerdiği şekilde kullanıyorum fakat yine de iyileşemiyorum diyorsanız bu yazımız tam da sizlere göre. Oldukça basit görünen ve bilinmeyen bazı hatalar, ilaç tedavisiyle planlanan iyileşme sürenizi etkileyebilir. İlaç tedavisinde yapılan yanlışlara ve uymamız gereken bazı kurallara hep birlikte bakalım.

1. İlaçların Belirli Yiyecek ve İçecekler Birlikte Alınması

İlaçla birlikte aynı zamanda veya yakın zamanlarda aldığınız besinler oldukça önemlidir.

Aldığınız besinler ilaç emilimini etkileyebilir ya da ilaçla etkileşime girerek ilacın yararlı olması gereken kısmını yok edebilir!

Bu yiyecek ve içecek etkileşimlerinin kapsamı, bireyin yaşına, ilaç dozajına, cinsiyetine, vücut büyüklüğüne ve genel sağlığına bağlı olarak değiştiğinden, herhangi bir ilaç almadan önce potansiyel olarak zararlı kombinasyonlar hakkında ve ilaç besin etkileşimleri konusunda hekiminize veya eczacınıza danışmanız sizi bu basit hatadan kurtaracaktır.

2. İlaçların Yanlış Depolanması

Günümüzde çoğu evde basit ecza dolapları bulunmaktadır. Bu ecza dolapları da genel olarak banyoya veya banyoya yakın yerlere konulur. Fakat bu ne kadar doğru? Banyo yapılan yerde nem oranı ve sıcaklık oranı, basit olarak tabir ettiğimiz ‘Oda Sıcaklığı’ kavramından uzaktır.

Belli başlı ilaçların nem oranı düşük, kuru ve oda sıcaklığında saklanması gerekmektedir. İlaçlarını depolarken saklama koşullarına bakmayı unutmayın!

3. Prospektüs Yeni Adı İle İlaç Kullanım Talimatını Okumayı Atlamak

İlaç kutularının içinde bulunan kullanım talimatları bir çoğumuz için okuması ve incelemesi gereksiz olarak görülür. Fakat orada yazan tüm bilgiler ilacın kimliği niteliğindedir.

Eczacınızın ya da hekiminizin sizlere ilaç hakkında söylemeyi atladığı her konuda kullanım talimatını inceleyerek yardım alabilirsiniz. İlaçların yaygın olarak görülen ve nadir görülen yan etkileri bu kullanım talimatlarında yazmaktadır. Çok basit bir karın ağrısı, mide bulantısı veya baş ağrısı, aldığınız ilacın yan etkisi olabilir.

Kullandığınız ilaçların kullanım talimatlarını incelemeyi ihmal etmeyin.

4. Hekiminizin ve Eczacınızın Önerilerini Dikkate Alın

Çoğu hastalar ilaçları hekiminin veya eczacının önerdiği şekilde almaktan ziyade kendi günlük programlarına göre hareket ederek alırlar. İlaç tedavisinde en önemli unsurlardan birisi de ilaçların düzenli alınmasıdır.

Hekiminizin veya eczacınızın tavsiyelerini mutlaka dinleyin!

5. Optimal Yarar ve Zaman İkilisi

Bazı ilaçlar için, onları gün boyunca aldığınızda önemli olabilir. Yani doktorunuz size gün içinde ilacı hangi zaman aralığında kullanmanız gerektiğini söyleyecektir. Bu duruma uymanız sizin iyileşmeniz için önemli bir etkendir.

Biyolojik ritimler Dergisi’nde Aralık 2019’da yayınlanan bir araştırmaya göre, uyumanıza yardımcı olmak için tasarlananlar gibi bazı ilaçlar yatmadan önce alınmalıdır. Çalışmanın yazarlarına göre, asit reflü ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunu tedavi eden bazı ilaçlar da dahil olmak üzere sabah alınmaları daha uygundur.

Size bir ilaç verildiğinde en iyi kullanım zamanı hakkında doktorunuzla veya eczacınızla konuşmak olacaktır.

6. İlaç ve Alkol Etkileşimi

Alkol, vücudunuzun ilaçları metabolize etme şeklini etkileyebilir. Bulantı, kusma, sedasyon, baş dönmesi ve hatta ölüm dahil olmak üzere ciddi sonuçlar gibi yan etkilere neden olabilir.

Alkol kullanıyorsanız bunu hekiminiz size ilaç reçete ettiğinde mutlaka söyleyin ve alkol ile ilacın etkileşimini öğrenin.

7. İlacımı Zamanında Almayı Unuttum, Ne Yapmalıyım?

Saatinde ilacınızı almayı unuttuysanız sizlere verebileceğimiz en iyi öneri rutininizi bozmadan devam etmektir. Üst üste 2 ilacı aynı anda alarak veya yakın sürelerde iki ilacı aynı anda alarak daha kötü sonuçlar doğurabileceğinizi unutmayın!

En iyi bilgi için hekiminize veya eczacınıza danışmanız iyi olacaktır. Ayrıca bu sorunun cevabını ilaç kutusunun içindeki ilaç kullanım talimatında bulabilirsiniz.

8. Dr. Google’a Fazla Güvenmeyin! Sorgulayın.

Günümüzde birçok insan hastalıklarının teşhisi için doktora gitmekten öncelikle internette aramayı tercih etmektedir. Bu bilgiyi arama, analiz etme gibi sağlık okuryazarlık beceriniz yüksek ise iyi bir şeydir. Fakat sağlık okuryazarlık düzeyiniz düşükse bu riskli bir harekettir.

Sizleri ilaç alımı konusunda veya yan etkileri konusunda internetteki bilgi kirliliği sizleri yanlış eylemler yapmaya yönlendirebilir. Biz Sağlık Asistanı Platformunu bu durumu değiştirmek için kurduk.

Bu nedenle internette sağlık ile ilgili öğrendiğiniz bilgileri doktorunuz veya eczacınız ile konuşun. Açık olun.

8 maddede ilaç kullanırken en fazla yapılan hataları sizlerle paylaştık. Bundan sonra iş sizde. Bu her bir öneri niteliğinde madde hayati önem taşımaktadır.

https://www.everydayhealth.com/news/medication-mistakes-you-may-making Erişim Tarihi: 11.10.2020

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.