Hasta Ailesinin, Yoğun Bakım Hemşiresiyle İletişimi Nasıl Olmalı?

0 2.558

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Çoğu zaman sağlık alanında iletişim konusunda kendini geliştirmesi gereken paydaşın çoğu zaman sağlık profesyonelleri olmaktadır. Fakat bu durum artık değişiyor. Her bir paydaşın birbiri ile eşit öneme sahip olduğu bir anlayışta iletişim konusunda her bir paydaşın kendini geliştirmesi gerekmektedir.

Etkili ve Sağlıklı Bir İletişim Nasıl Olmalı?

  • Karşımızdakini dinlemek,
  • Saygılı olmak,
  • Empati kurmak,
  • Beden dili, ses tonu ve hitap şekline dikkat edilmeli.

Yukarıda bahsettiğim gibi etkili ve sağlıklı bir iletişim kurmak için gereken faktörlerden bazıları.

Hasta yakını ile nöroloji yoğun bakım hemşiresi arasında bunlardan kaçı etkili acaba?

Yapılan bir araştırmaya göre; hemşirelerin aileyle iletişim kurması gerekir. Ailenin ihtiyaçları karşılanmadığında anksiyete, stres gibi semptomlar ortaya çıkabilir. Ailenin en önemli ihtiyacı hastası ve hastalığı hakkında bilgi almak isteğidir.

Bu da ailenin en büyük hakkı.

Ama yoğun bakım gerçekleri var.

Genellikle durumu kritik hastalar olduğu için anlık değişmeler olabilir. Hemşire o anda müdahalede bulunması gerekirken, aile ile iletişim kurarak vakit kaybedemez. Aileler yoğun bakımlarının normal servis gibi olduklarını düşünüyor. Orada yapılan müdahaleleri, tedavileri, bakımları bilmedikleri için doğru değerlendiremiyorlar. Bu yüzden aileler de hemşirelerin onlarla iletişim kurmamasından çok rahatsız oluyor ve saygısızca tavır sergiliyorlar. Yoğun bakım da saniyelerin ne kadar önemli olduğunu ailelere anlatmak gerekiyor. Hatta yoğun bakımlar da nasıl tedaviler, ne tür bakımların yapıldığı anlatılmamalı, kendi gözleri ile şahit olmalılar. Bunun sonucunda “HEMŞİRELERİN” ne kadar kutsal ne kadar emek verdiğini görürler ve daha saygılı iletişim kurarlar. Cevap alamadıkları zaman daha anlayışlı olabilirler.

Hasta yakınlarının nöroloji yoğun bakım hemşirelerinden isteği; belirsiz kalmamak, hastalarının durumunu öğrenmek.

Peki, hemşirelerin hasta yakınlarından beklentisi nedir?

  • Yaptıkları işin kıymetinin bilinmesi
  • Takdir edilmek
  • Saygılı olunması
  • İsimleri ile değil “Hemşire Hanım, Hemşire Bey” diye hitap edilmesi.

Zaten yoğun bakım zor, yorucu, yıpratıcı bir ortam olduğu için hasta yakınları bunu daha da zorlaştırıyor. Hemşireler hasta yakınları ile bir problem yaşadığı zaman, ister istemez hemşirelerin özel hayatlarını da olumsuz etkiliyor. Bu yüzden hasta yakınlarının hemşirelere “empati” ile de yaklaşması çok önemli. ‘Ya zaten ailelerin canı burnun da bir de empati ile mi uğraşacaklar, o da ne?’ diye düşünülebilir. Hemşireler o canı burnun da olan hastayı kurtarıyorlar, yoğun bakımı ekibi ile birlikte.

Son olarak şunları söylemek istiyorum; hemşirelik mesleğinin temeli “Bakım”dır.

Ve yoğun bakım ünitelerin de bakımı yapan, hasta ile en çok vakit geçiren personel “Hemşire”dir. Hastalar ailesinin yanında görmediği bakımı, hastanelerde hemşirelerden alıyor. Bunların karşılığında teşekkür etmek, saygılı hitap etmek zor olmamalı. Hemşireler böyle olumlu tepkiler aldıkları zaman, işlerini daha çok severek

yaparlar. Bütün olumsuz koşullara rağmen yaptıkları işten tatmin olurlar ve hasta ailesi- hemşire arasında çok sağlıklı, her iki tarafın memnun olduğu bir iletişim olur.

Bir binayı sağlam yapan, ayakta durmasını sağlayan yapı “Kolon”dur.

Hemşireler; hastanenin, sağlık sisteminin ayakta durmasını sağlayan en önemli yapı taşlarındandır. Bu yüzden kalıplaşmış hemşirelik ifadelerini, tanımlamalarını dikkate almayalım. Yapılan işin çok profesyonel olduğunu, çok kutsal bir iş olduğunu unutmayalım.

Baykal, D., Çavuşoğlu, A., & Erden, S. Ö. (2021). Hasta ailesinin, nöroloji yoğun bakım hemşireleriyle iletişiminin araştırılması. İstanbul Gelişim Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dergisi, (13), 88-105.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.