Hangi Besin Ve Gıdalar Kalp Dostudur?

0 90

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

‘Şunu iyi bilin ki insan vücudunda küçük bir et parçası vardır. Eğer bu et parçası iyi olursa bütün vücut iyi olur bozulursa bütün vücut bozulur. İşte bu et parçası kalptir.’

Merhabalar!

Bugün sizlere hayati organımız olan kalbin hangi besinlerle dostluk kurduğundan bahsedeceğim. Hangi besinler kalp sağlığına faydalı? Kalp ritmini düzenleyen besinler hangileridir? Çok çeşitli besinlerin kalbe faydası olduğu aşikâr. Belki bildiklerinizle karşılaşacaksınız ama bilgileri tazelemekte fayda var. Sonuçta diğer organlara nazaran daha fazla ihtimam göstermemiz gereken hayati organımız olan kalpten bahsediyoruz. Bu yazımda bana yol gösteren Dr. Aidin Salih’in Gerçek Tıp kitabından faydalandım. Alternatif tıp üzerine ciddi derecede araştırmaları olan Ukraynalı bir hekim. Şimdi kısa bir girişten sonra konumuza dönelim:

Sağlıklı beslenme hastalıklardan korunmak için yapmamız gerekenlerin başında geliyor. Kötü alışkanlıklarımızı bırakmak daha sade ve hareketli ve daha az stresli bir yaşam fiziksel ve ruhsal olarak sağlıklı olma yolunda atılan diğer adımlar. Sağlıklı beslenmek ise kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltmak için atılması gereken adımlardan birini oluşturuyor.

Kalp damar hastalıkları, tüm dünyadaki ölümlerin birinci derecede nedenidir. Günümüzde dünya nüfusunun %25’i kalp damar hastalıklarından etkilenmektedir. Ülkemizde de önemli bir sorun olan kalp damar hastalıklarının görülme sıklığı 50 yaş üstündeki yetişkinlerde %12-15 arasında değişmektedir. Dolayısıyla kalp sağlığımız için kalp dostu besinlerle tanışmak gerek.

Kalp Dostu Besin ve Gıdalar

Balık Kalp Ritmini Düzenliyor

Balık içeriğindeki Omega 3 yağ asidi sayesinde kötü kolesterolün düşmesinde ve iyi kolesterolün artmasında fayda sağlıyor. Aynı zamanda kanda pıhtılaşmayı azaltıyor ve trigliserid seviyesinin düşmesinde etkili oluyor. Bunların yanı sıra kalp ritminin düzenlenmesinde de yardımcı. Tüm bu etkileri nedeniyle kalp damar hastalıklarından koruyan besinlerin en üst sıralarında yer alıyor. Bunun yanı sıra proteinden de oldukça zengin olan balığı buğulama ya da ızgara olarak haftada 2-3 kez yemeye özen gösterin.

Bir Avuç Fındık

Ceviz, badem ve fındık içerdikleri omega 3 ve E vitamini sayesinde kandaki kötü kolesterolün düşmesinde ve iyi kolesterolün artmasında yarar sağlıyor, kanda pıhtılaşmayı azaltıyor. Bu önemli faydaları nedeniyle ceviz, badem ve fındık düzenli olarak tüketmeniz gereken önemli besinler arasında yer alıyor. Her gün 2-3 adet tam ceviz, 8-10 adet çiğ badem ya da fındık tüketmeye özen gösterin.

Bir Kaşık Zeytinyağı

Doymamış ‘iyi’ yağlar grubuna giren zeytinyağı kalp hastalığına yakalanma riskini azaltıyor. Kötü kolesterolü düşüren zeytinyağı anti inflamatuvar etkileri sayesinde kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu etki gösteriyor. Kalp sağlığınız için yağ tercihinizi zeytinyağından yana kulanın. Ancak faydalı olduğunu düşünerek fazla miktarda yağ kullanmanın faydayı zarara dönüştürdüğünü de unutmayın. Günde yaklaşık 1-2 yemek kaşığı zeytinyağını salatalarınızda veya yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Elmayla Kolesterolünüzü Düşürün

Kalp hastalıklarından korunmak için meyve ve sebzeleri sofranızdan eksik etmemeniz çok önemli. Elma özellikle pektin içeriği ile kalp sağlığınız için düzenli olarak tüketmeniz gereken meyvelerden biri. Bunun nedeni ise suda çözünen posa olan pektinin kötü kolesterolü düşürerek kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltması. Kalp sağlığınız için her gün 1 adet orta boy elma yemeyi ihmal etmeyin.

Ispanağın Posası Yarıyor

Ispanak, potasyum ve posadan zengin bir sebzedir. Potasyum kan basıncının kontrol altına alınmasında ve kolesterolün düşürülmesinde fayda sağlıyor. Ayrıca kalp kasının düzenli çalışmasında da etkili oluyor. Posa da kan kolesterol düzeyinin düşürülmesine yardım ediyor. Ispanağın yanı sıra; semizotu ve brokoli gibi yeşil renkli sebzeler de kalp sağlığınız için önemli besinler arasında yer alıyor. Bu önemli faydaları nedeniyle yeşil yapraklı sebzeleri sofranızda haftada 2-3 kez bulundurun.

Yulafı Öğünlerinize Ekleyin

Yulaf en sağlıklı tahıl çeşitlerinden biridir. Gluten içermez. Karbonhidrat bakımından zengindir ve sabahları tüketildiğinde kan şekeri seviyesini düşürmeden daha uzun süreli bir enerji desteği sağlar. Yaraların daha çabuk iyileşmesini ve antibiyotiklerin daha etkili olmasını sağlayabilir. Kronik yorgunluk sendromuna iyi gelir. Fiziksel veya ruhsal stres altında olan kişilerde bağışıklığı geliştirir. Sağlık için birçok faydası olan yulaf özellikle kalp sağlığını korur, sindirim sistemi ile kan şekeri ve kolesterol seviyelerini düzenler. Yulaftaki antioksidanlar c vitamini ile çalışarak kalp rahatsızlıklarının ilerlemesine neden olan kalp krizi ve felç riskini engellemeye yardımcı olur. Ne diyelim birçok faydası olan yulafı süt veya yoğurda ekleyerek haftada 2-3 defa tüketmenizde fayda var.

Yeşil çay Pıhtılaşmayı Önlüyor

Kalp hastalıklarına karşı koruyucu etki gösteriyor. Kalp krizinin en önemli nedeni olan pıhtı oluşumunu önleyen yeşil çayın, kan basıncındaki değişimlere karşı koruyucu ve kötü kolesterolü düşürücü görevleri de bulunuyor. Kalp sağlığınızı korumak için her gün 1-2 fincan yeşil çay tüketebilirsiniz. Ancak böbreklerinizde sorun varsa, kalp-damar hastası iseniz hekiminize mutlaka danışmayı ihmal etmeyin.

Üzümsü Meyveler

Yaban mersini, ahududu, böğürtlen ve çilek gibi meyveler içerdikleri lif ve biyoaktif bileşikler sayesinde kalp dostudurlar. Bu meyvelere renk veren bileşikler kan basıncını dengeler ve damar sağlığını korurlar.

Keten Tohumu

Amerikan Kalp Derneği (AHA), kalp sağlığını arttırmak için daha fazla lif ve omega-3 alımını önermektedir. Keten tohumu bu besinlerin tümünü içerir. Kötü kolesterol seviyelerini azaltmaya yardımcı olabilir. Keten tohumunu çiğ olarak tüketmemekte fayda vardır. Çiğ ya da olgunlaşmamış keten tohumları toksin içerebilir. Pişireceğiniz yemeklere keten tohumu katmayın. Bunun yerine, keten tohumlarını aşağıdaki şekilde tüketebilirsiniz: Kahvaltılık gevreklere ekleyerek, yoğurta karıştırarak, smoothie ya da salatalara katarak… Kan sulandırıcı kullananlar, kolesterol düşürücü ilaç kullananlar ve steroid olmayan antiinflamatuvar ilaç kullananlar keten tohumunu tüketmeden önce doktorlarına başvurmalarını öneririz.

Son olarak bu önemli noktalara değinmekte fayda var:

  • Kanı sulandırma kalp kaslarını güçlendirme ve kalp damarlarını temizleme özelliği olan limon, greyfurt, nar, elma veya bu meyvelerin özsuları kullanılır.
  • Tarçının kalp hastalığı riskini azalttığına dair çok sayıda bilimsel çalışma bulunmaktadır. Tip 2 diyabetli kişilerde, günde 1 gram tarçının kan değerleri üzerinde yararlı etkileri olduğu gösterilmiştir. İyi kolesterol (HDL) sabit kalırken, toplam kolesterol, kötü kolesterol (LDL) ve trigliserit düzeyleri azalmıştır. Dolayısıyla böyle faydaları olan aromatik ve şifalı bir baharatı kullanmamak olmaz. Önerilen kür olarak eşit miktarlarda nane ve tarçın karışımından bir kahve kaşığı 1 su bardağı suda demlenerek içilir. Nane özellikle uzmanların tedavi süreçlerinde çok sıkça önerdikleri bir baharat. Kalbi kuvvetlendirir. Sinirsel kalp çarpıntılarını keser. Heyecanı ve korkuyu yatıştırır, sükûnet verir.
  • Melisa çiğnemek, melisa çayı içmek kalbi kuvvetlendirir kalp çarpıntısı ve nefes darlığını giderir.
  • Her tür kalp rahatsızlığında kullanılabilen en önemli bitkilerden biri de alıçtır. Aritmiye, ekstrasistole ve kalbi güçlendirmeye karşı en faydalı bir bitkidir. 1 tatlı kaşığı alıcın yaprak ve çiçek karışımını bir bardak kaynar suyla demleyerek içmek ve her gün bir avuç alıç meyvesi yemek düzenli olarak kullanıldığında kalbe faydasının olduğu bir gerçek.
  • Günde en az 5 porsiyon sebze meyve tüketin.
  • Yağsız dana, koyun eti ile derisi alınmış kanatlı hayvan etlerini tercih edin.
  • Besinleri kızartmak yerine, fırında kızartma, haşlama, ızgara, buharda veya mikrodalga fırında pişirme yöntemlerini tercih edin.
  • Beslenmenizde kuru baklagillere daha çok yer verin.
  • Fiziksel aktivitenizi arttırın. Egzersizin sağlığa faydalarından bahsetmeme gerek yok sanırım. Hastalıklara, strese, fiziksel ve psikolojik yorgunluklara iyileştirici bir dokunuş yapan, rahatlatan, zinde tutan, enerji veren egzersizi hayatımızdan hiç eksik etmememiz gerekir. Günlük 30 dakikalık orta şiddette egzersiz (yürüyüş, yüzme, hafif koşular vb.) kalp sağlığınızı korumada önemlidir.

Sağlıcakla Kalın.

Gerçek Tıp Kitabı, Baysal A; Beslenme, Hatipoğlu Yayınevi, 9. Baskı 2002,Ankara

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.