Hafızamızı Güçlendirmek Elimizde Mi?

0 2.483

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba okuyucu,

Bir sonbahar günü bir elinizde kitabınız veya derginiz diğer elinizde kahveniz ile güzel bir gün planlarken aklınıza kahvenizin tadıyla bütünleşecek bir kurabiye girdiğini varsayın.

Tam evden çıkıp o kurabiyeyi satın alacağınız bir kafeye gidecekken anahtarlarınızı bulamadığınızı ve maalesef evde de döndüğünüzde kapıyı size açacak kimse olmadığı için dışarı çıkamayacağınızı, sonuç olarak o güzel kurabiyenin ağzınızda dağıldığı o eşsiz anı yaşayamayacağınızı düşünün.

Bu senaryo size tanıdık geldi mi?

Öyleyse buyurun.

Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre günlerine biraz yoga veya Tai Chi katan kişilerin anahtarlarını nereye koyduklarını hatırlamaları daha olasıdır.

Bazı anlar olur ki yolda karşılaştığımız bir tanıdığımızın adı dilimizin ucuna kadar gelir fakat bir türlü hatırlayamayız. Gece boyunca düşünür dururuz.

36 yetişkin üzerinde yapılan bir çalışmada, araştırmacılar, 10 dakikalık hafif egzersiz periyodunun bile önemli bilişsel faydalar sağlayabileceğini keşfettiler.

Ekip, manyetik rezonans görüntüleme kullanarak, egzersizlerden kısa bir süre sonra deneye katılanların beyinlerini inceledi ve hipokampal dentat girus ile ayrıntılı hafıza işlemeyle bağlantılı kortikal alanlar arasında daha iyi bağlantı olduğunu gördü.

Fiziksel egzersiz yapmak beynimizi büyütür, sinir kavşaklarının sayısını artırır.

Böylelikle beyinde daha fazla irtibat noktası oluşur.

Araştırmacılar, çok hafif egzersizlerin bile beynin hafıza oluşumundan ve depolanmasından sorumlu bölümleri arasındaki bağlantıyı artırabildiğini söylüyor.

Egzersiz ile hafıza bölgelerinde yeni beyin hücrelerinin oluşumuyla artan bağlantı yolları hatırlamayı da geliştiriyor.

Egzersiz, kan akımını ve beyin oksijenlenmesini artırarak beyin sağlığını korur. Yürüyüş yapabilir, bisiklete binebilir veya koşabilirsiniz. Sigara kullanmak, beyine yeterince oksijen gitmesini engellediği için, hafızayı da olumsuz etkileyebilir.

Tiroit hastalıkları ve vitamin eksiklikleri de hafızayı olumsuz etkileyen sorunların başında gelir. Ayrıca bazı ilaçlar da yan etki olarak hafıza, konsantrasyon problemlerine yol açabilir. Bunun için tiroit tedavinizi aksatmamalı, vitamin takviyesi almalı, doktorunuza danışmadan ilaç kullanmamalısınız.

Yediğiniz besinlerin de beyninizi büyük ölçüde etkilediğini biliyor musunuz? Sonuç olarak beynimizin de enerjiye ihtiyacı var ve bu enerjiyi tükettiğimiz besinler yoluyla karşılıyor.

Örneğin, kırmızı etin daha az tüketildiği, sebze, meyve, balık ve deniz ürünleri, ceviz, zeytinyağı gibi hafıza dostu besinlerin bulunduğu diyetleri uygulayabilirsiniz.

Bulmaca ve sudoku çözerken de dikkatinizi yoğunlaştırır, konsantrasyonunuzu artırırsınız. Önceden öğrenmiş olduğunuz bilgileri sürekli kullanmak yeni anıların hatırlanmasına da katkıda bulunur.

Yeni bilgiler öğrenmek, okumak da zihin aktivitelerini destekler.

Bir dönem kısa kısa kitaplar alıp ardı ardına ara vermeden okurdum. Okuduklarımın beynimin içine yerleşmesine izin vermeyecek hızda yapardım bunu. Bir keresinde bir gün içerisinde iki kitap okumuştum ve çabucak okuyup rafa kaldırmıştım. O an yakın belleğime kaydolmuştur belki ama şu an o kitaplara dair hatırladığım tek bir detay yok. Çünkü üzerine hiç düşünmedim, biriyle kitabı tartışmadım, beynimi çalıştırmadım. Tekrar okuyacak olsam o ana geri dönüp anımsayacağım yerler olacağına eminim. Beynim bana bu konuda yardım edecek ve önceden öğrenmiş olduğum bilgileri dimağıma geri kazandıracak. Ama ben bir şey yapmadığım sürece, kitabı tekrar elime alıp göz gezdirmediğim sürece aklımda kalanlar koca bir sıfır.

Okuduğum kitapları, izlediğim filmleri üzerinden biraz zaman geçtikten sonra hatırlayamamaktan yakınırdım. Ama şimdi bu sorunu hafifletmek için kendime şöyle bir yol izliyorum.

Öncelikle okumamı yapıyorum ve hafızamın bu bilgilerle ilk tanışma anını gerçekleştiriyorum. Ajandama okuduğum kitabın ismi ve yazarını yazıyorum (Ör; Fyodor Mihoyloviç Dostoyevski- Karamazov Kardeşler) ve yanına tik atarak böyle bir kitabı okumuş olduğumu beynime tekrar hatırlatıyorum. İnternetten okuyucuların bu kitap hakkındaki yorumlarını okuyorum ve onları kendi yorumlarımla karşılaştırarak beynimi biraz daha çalıştırıyorum. Sonrasında kitabın içeriğiyle ilgili bir özeti hatırlatıcı cümlelerle ajandama yazıyorum. En son olarak kitap çok ilginizi çektiyse, çekilmiş bir filmi var mı diye bakıp onu da izleyerek hafızanızı iyice pekiştirebilirsiniz.

Okuduğunuz yazılarla ilgili olaylar arasında ilişki kurabilir; izlediğiniz film veya dizilerle ilgili yakınlarınızla paylaşım yapabilirsiniz.

Hobiler veya yeni aktiviteler edinmek hem sosyalliği artırır hem de zihni destekler.

Aşırı stres konsantrasyon bozukluğuna neden olarak hafızayı zayıflatır. Çünkü stres, beyninizi meşgul eder. Stres kaynağından mümkün olduğunca uzaklaşın, sizi mutlu edecek işlerle uğraşın.

Düzenli uyku, öğrenmeyi kolaylaştırır ve belleği güçlendirir. Geceleri aynı saatte ve düzenli uyuyun. Gündüz aynı saatlerde kısa süreli kestirebilirsiniz. Kısa süreli uyumak yorgunluğunuzu azaltır, ayrıca dinlenmek konsantrasyonunuzu artırır.

Sağlıklı günler dilerim.

Kaliforniya Üniversitesi- Irvine. (2018, 24 Eylül). Hafif fiziksel aktivite bile hafıza fonksiyonunu hemen geliştirir: Şimdi sadece egzersiz yapmayı hatırlamanız gerekiyor! Bilim Günlük. 5 Ekim 2021

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.