Hafızamızdan Kötü Anılarımızı Silebilir Miyiz?

2 1.554

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Muhakkak hepimizin geçmişte yaşadığı çocukluk travması, kötü bir anısı vardır. Her insanın mutlaka bir tane kötü hatırası mevcuttur. Önemli olan hatıradan kalan izleri bugünkü yaşantımıza taşımamaktır.

Kötü hatıranın derecesi kişiye göre değişkenlik gösterir. Kimisi karanlıktan korkar, kimisinin asansör fobisi vardır, kimisi ise ailesiyle ilgili bir travma yaşamıştır. Kimisi aldatılmaktan korkar bunu bugünkü ilişkilerine yansıtır, kiminin yalnızlık korkusu vardır ve asla yalnız kalmak istemez, kimisi eski ilişkisine özlem duyar ve o güne bağlı yaşayarak bugünü de yok eder. Bunların pek çoğunu bireyler istemsizce yapmakta, çünkü beynimiz hafıza bölümüne kazınan bilgileri belirli zamanlarda geri getirebilmektedir.

Hani derler ya unutmanın bir yolu olsa diye acaba böyle bir yol var mı?

İnsanlar unutmak ister. Bazen unutmak gerçekten ilaçtır.

Hiç yaşamamış olmayı dilemek bi hayal mi?

İnsanoğlu yüzyıllardır kötü anıları hatırlamamak, unutmak için pek çok yönteme başvurmuş. Bunlardan en çok yapılanı da alkol alarak beynimizde olayları anlık unutmak veya beynimizi uyuşturarak kısa süreli hafıza kaybına yol açmaktır.

İnanın hepsi geride kaldı. Tıbben unutmanın çaresi bulundu. Unutamamak, geçmişe bağlı yaşamak artık bitti.

Bireylere geçmişte yaşadıkları üzücü olayların yarattığı travmaların neden olduğu kalıcı ruhsal bozuklukları ortadan kaldırmayı hedefleyen bilim adamları Kanada’nın Montreal Üniversitesi araştırmacıları Metirapon isimli ilacın yeni bir özelliğini keşfetti. İlaç travma sonrası stres bozukluğu yaşayan hastaların kötü anıları yok edebiliyor.

Klinik deney sonuçlarına göre Metirapon beynin akıl ve kişilik özelliklerinin oluştuğu ön bölgesinde baskı yapıyor ve strese neden olan kortizol hormonun seviyesini azaltarak geçmişte yaşanan üzücü olaylarla ilgili anıları silebiliyor. Bu konuda deney yapan bilim adamları ilacı verdikleri kişilerde kötü anıların hafızada yer almadığını belirtiyor. Ancak geçmişi silmek henüz mümkün değilken ilacı aldığınız andan itibaren yaşadığımız kötü olaylar hatırlanmıyor.

Bu insanlık için iyi bir şey mi gerçekten unutmak kötü anıları silmek iyi mi yoksa kötü anılarla mı yaşam güzel bilinmez fakat şöyle de bir şey var ilacın üretimi henüz ülkemizde mevcut değil.

Akıllara şu soru geliyor ‘Unutmak gerçekten iyi bir şey mi?’

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

2 Yorum Yapıldı
  1. Gamze İnal diyor

    Çok travmatik hastanın yaşamaya devam etmesini engelleyecek durumlarda kontrollü uygulanması gereken bir ilaç bence. Kötü anılarımız bizi olduğumuz kişi yapıyor. Ayrıca kötü anilari silerken bize kötülük yapmış kişilerin isimlerine dek siliyorsa bu hiç iyi değil. Düşmanımın kim olduğunu bilmediğim bir dünya beni savunmasız yapar ve daha kötü anılara sebep olabilir. Beyinde hangi anının kotu hangisinin iyi olduğunu nasıl bir mekanizmayla belirliyor acaba? Belki de silmek yerine üzerine bir gölge düşürüyor olabilir mi? Tam benim tarzım bir konu eline sağlık 🥰

  2. Hilal Sezen diyor

    Güzel yorumların için çok teşekkür ederim bu konu hakkında çok araştırmalar var aslında şöyle diyor kötü anı olduğunu nasıl anlarız bizi üzen mutsuz eden olaylardan bahsediyor ama kesinlikle bizi biz yapan yaşadığımız iyi kötü tüm tecrübeler 😍😍😍😍

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.