Hadron Terapisi: Kanser Tedavisinin En Genç Ve Güçlü Üyesi

0 5.760

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba sevgili okuyucu,

Bu yazımda sizlerle kanser tedavisi için kullanılan bir radyoterapi yöntemi olan Hadron terapisini ve bu harika terapinin daha kullanışlı hale gelmesine olanak sağlayan GaToroid sistemine göz atacağız.

Parçacık fiziğine ve parçacık fiziğinin sağlığa uyarlanmasına büyük bir hayranlığım olduğunu tekrar dile getirmek isterim.

Hadron terapisine ve GaToroid sistemine hiç de sıkıcı olmayan bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız? 🙂

Radyoterapi günümüzde kanser tedavilerinin olmazsa olmazları arasında yer alır. Radyoterapide genelde x-ışınları ve gama ışınları kullanılır. Bu ışınlar yardımıyla kanserli dokunun harabiyeti sağlanarak kanserli hücrelerden kurtulunur. Kanserli dokulara odaklanırken sağlıklı dokulara en az zarar verilmeye çalışılmaktadır ve bu zararı en aza indirmek için yeni çalışmalar yürütülmektedir. Bu çalışmalardan en güncel ve en popülerlerinden biri de Hadron terapisidir.

Hadron terapisine aynı zamanda proton terapisi de denilmektedir. X-ışını ve gama ışını yerine daha ağır parçacıklar olan proton, nötron ve çeşitli iyonlar kullanılır.

Daha ağır parçacıkların niçin daha avantajlı olduğunu küçük bir örnekle açıklamak istiyorum. Bir kova suyu banyodan balkona taşıdığımızı hayal edelim.

Amacımız balkonu yıkayıp temizlemek ise zaten temiz olan evin içine kovanın su damlatması işimize gelmez. Çünkü evin içini ıslatmakla birlikte balkonun temizliği için gerekli suyun daha az miktarda kalmasını istemeyiz. X- ışını ve gama ışınını delik bir kova olarak düşünebiliriz. Belki küçük bir deliktir ama su sızdırır. Su asıl ulaştırılmak istenen yere ulaşır ama yolda az da olsa temiz evin ıslanmasına sebep olur. Proton, nötron gibi ağır parçacıklar ise sağlam bir kovadır. Suyu akıtmaz ve balkonun temizliği için yüzde yüze yakın performans sağlar.

Hadron terapisi kanser tedavisi için önemli bir buluş olsa da kullanımı teknik sebepler nedeniyle pek yaygınlaşamamıştır.

  • Uygulanışı x ve gama ışınlarına göre daha zordur. Hastanın kesinlikle hareket etmemesi gerekir en ufak bir harekette büyük hasarlara yol açabilir.
  • Daha pahalıdır.
  • Cihazları çok büyüktür.
  • Çok büyük bir organizasyon ve teknoloji gerektirir.
  • Yeni bir teknik olduğu için tanıtımı azdır.

Fakat tüm bu dezavantajlara rağmen kullanımı gittikçe popülerleşmektedir. Yeni bir habere göre CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) Hadron terapisinin uygulanması için yeni bir sistem geliştirmiştir. Mıknatıs teknolojisi kullanılarak yukarıda listelenen teknik sorunların önüne geçmeyi başarmışlardır.

GaToroid ismini verdikleri sistemle cihazın tedavi sırasında hastanın çevresinde hareket etmesine gerek kalmamaktadır. Hastaya yönlendirilen ışın cihazdan kendisi eğilerek uygulanabiliyor bu da hareketle oluşabilecek hataları en aza indirebilmekte ve cihazlar daha hafif ve kullanışlı olmaya başlamaktadır.

Yakın zamanda Hadron terapisinin ismini daha fazla duymaya başlayacağımızı düşünüyorum. Umarım okurken keyif almışsınızdır.

Bilimle ve sağlıkla kalmanız dileğiyle…

9lib.net/CERN’ün Mıknatıs Teknolojisi, Yenilikçi Kanser Tedavi Yöntemlerinde Kullanılabilir. 14.10.2021 tarihli erişim adresi: https://9lib.net/document/yng61930-cern-m%C4%B1knat%C4%B1s-teknolojisi-yenilik%C3%A7i-kanser-tedavi-y%C3%B6ntemlerinde-kullan%C4%B1labilir.html

web.itu.edu.tr/Yeni bir radyoterapi yöntemi: Hadron terapi 14.10.2021 tarihli erişim adresi: https://web.itu.edu.tr/~kcankocak/docs/ntv-hadron-terapi-kerem-cankocak-uzun.pdf

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.