Günlük Yaşamınızda Stres Yönetiminizi Nasıl Sağlarsınız?

0 3.939

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba sevgili okur,

Bugün ki yazımda tüm bireylerin günlük yaşamlarında maruz kaldıkları ve başa çıkmak istedikleri stres konusuyla karşınızdayım. Tüm okurlara şimdiden keyifli okumalar diliyorum.

Stres Nedir?

Öncelikle stres kelimesinin açıklamasıyla yazıma başlamak istiyorum.

Latince ‘Estrictia’ fiilinden üretilmiş bir kelime ve sıkıştırmak, sıkıca sarmak anlamında isim olarak zorlanma, gerilim, dert, keder,  anlamlarında da kullanılabilmektedir. İnsan fizyolojisine zarar veren etmenler ve bu etmenlere karşı bedende meydana gelen istenmeyen değişiklikler olarak adlandırılır.

Açıklamadan da yola çıkarak stres kavramı bireylerin çevrelerine, olaylara ve durumlara karşı gösterdikleri uyum, adaptasyon sorunu olarak ortaya çıkmaktadır. Bireyler alışılmadık durumlara karşı, beklenmeyen olaylara karşı veya anksiyete yaşayacaklarını düşündükleri zamanlarda sıklıkla stres durumunda olmakta ve bununla birlikte ek duygular strese etki ederek vücutta hissedilen rahatsızlık duygusu da giderek artmaktadır.

Şimdi stres yaşadığımız anları gelin bir düşünelim.

Stresli olduğumuz zamanlarda kalp hızımızda artma, kan basıncında hızlanma, tuvalet ihtiyacımızın normale göre daha fazla gelmesi ya da midemize giren ağrılar…

Sizlere de tanıdık geldi değil mi?

Tanıdık, çünkü stresin oluşum fizyolojisi; organizma stresörler karşılaşıyor, hipotalamus ve hipofiz bezi devreye giriyor, kortizol hormonu salgılandığı durumda mide asit salgısında artış meydana gelirken epinefrin ve nörepinefrin hormonu salgılandığında zamanda kalp hızında artış ve hipertansiyon meydana gelmektedir.

Tüm bu bilgilerin yanında bakıldığında stres bireysel ve bir o kadar spesifik bir yapıyı barındırmaktadır. Çünkü bir birey kedi, köpek gördüğü zaman strese girerken farklı bir birey kedi, köpek gördüğünde mutlu ve huzurlu hissettiğini söylemektedir. Aynı şekilde kalabalık bir toplumun önünde konuşma yapmak bazı bireyler için stresli bir durum iken farklı bireyler için ise kendini kanıtlayabileceğini düşündüğü gayet özgüvenli şekilde konuşmasını yapabilmektedir.

Stres yönetiminin temelini de bireyin kendi içerisinde yaşadığı duygulanımları, düşünceleri, duyguları ve davranışları oluşturmaktadır. Tabi ki stresin tamamıyla ortadan kaldırılması mümkün değil. Stresin vücudumuzun için gerekli olduğu da bilinmektedir. Fakat burada vücudumuza, bireye zarar verecek derecede olan stresin kontrol altına alınması gerekmektedir. Bireyin kendini tanıması, kendini fark etmesi ve yaşadığı stresli durumların altında yatan sebeplerin belirlenmesi stres yönetiminde önemli rol oynamaktadır.

Stres yönetiminde başlıca;

  • Stresle baş etme stratejilerinin geliştirilmesi,
  • Sağlıklı yaşam tarzlarının belirlenmesi,
  • Sporun, egzersizin, meditasyonun günlük yaşama dahil edilmesi,
  • Zaman yönetiminin etkin sağlanması,
  • Solunum ve gevşeme egzersizlerinin etkin şekilde kullanılması gerekmektedir.

Yapılacak bu işlemlerin yanında bireysel olarak geliştirilecek yöntem ve uygulamaların keşfedilmesi, uygulanması da stresin kontrol altına alınmasında önemli rol oynamaktadır.

Yazımı sonlandırırken; düşünceler duygulara etki ederken, hissedilen duygular ise davranışlarımıza etki etmektedir. Oluşan bu zincirin kırılması,  düşüncelerin yanlış duygu ve davranışlara dönüşmemesi için ilk aşamadaki düşünce kısmı ele alınarak stres yönetiminin yapılması döngünün en sağlıklı halidir diyerek herkese stressiz, kontrollü ve sağlıklı günler diliyorum.

Özel, Y., Karabulut Bay, A., Günlük Yaşam ve Stres Yönetimi, Türkiye Sağlık Bilimleri ve Araştırmaları Dergisi, 1(1), 2018, 48-56.

Cufta, M. (2016). Stres ve dini inanç. Pamukkale Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi, S. 3, s. 50-70.

Güçlü, N. (2001). Stres Yönetimi. Gazi Eğitim Fakültesi Dergisi, S. 21, s. 91-109.

Akgemci T. Örgütlerde stres ve yönetimi. Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilim Dergisi. 2001; 15(1–2):301-309.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.