Günlük Su Tüketiminizi Arttıracak Öneriler

0 71

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bir önceki yazımda size suyun mucizesinden, bizim için ne kadar önemli olduğunu, hayatımızın her yerinde olduğunu ve onu korumamız gerektiğinden bahsettim.

Vücudumuz için, bağışıklığımız için önemli olan su tüketiminin önemli olduğunu artık hepimiz biliyor olmalıyız. Yaz mevsiminin de gelmesiyle birlikte sağlıklı bir beden için günde yaklaşık 2,5 litre su içilmesi gerekmektedir.

Sizde su içince midem bulanıyor ya da su içme alışkanlığım yok diyenlerdenseniz sizlere su tüketiminizi arttıracak önerilerde bulunacağım fakat önce neden su tüketimini arttırmamız gerektiğini bir kez daha hatırlayalım.

Yaz mevsiminin gelmesi ile kış mevsimine göre daha fazla terlediğimizi düşünerek gün içerisinde kaybettiğimiz sıvıyı yerine koymamız gerekmektedir. Sağlıklı içecekler tercih etmek sağlıklı yiyecekler seçmek kadar önemlidir.

Unutmayınız, yeterli sıvı alınımı ile vücuttan toksinler uzaklaşmaktadır.

Peki, Su Tüketimini Arttırmak İçin Neler Yapılmalı?

  • Suyu soğuk veya sıcak tüketmeyi denemelisiniz. Belki soğuk olarak tüketemediğiniz suyu ılık bir şekilde tüketebilirsiniz.
  • Yemeklerin yanında şekerli ve asitli meşrubatlar yerine su tercih edebilirsiniz.
  • Gün boyunca yanınızda taşıyabileceğiniz su şişesi tedarik edebilirsiniz.
  • Günümüzde küçükten büyüğe hepimizin elinde akıllı telefonlar olduğunu düşünerek hatırlatmalar yapabilirsiniz.
  • Evinizde odalarınıza su tüketiminizi hatırlatacak yazılar, resimler ya da bardaklar, sürahiler koyabilirsiniz.
  • Suyun aromasını değiştirebilirsiniz.

Suyun aromasını nasıl değiştirebilirsiniz?

  • Çilek ve taze fesleğen
  • Doğranmış elma ve tarçın kabuğu
  • Böğürtlen ve nane

Gibi birbirine yakışabilecek tatları ya da beraber tükettiğinizde sevdiğiniz tatları içme sularınızın içine koyarak aromasını değiştirip, tat alabilirsiniz. Böylelikle gün içinde tüketmeniz gereken suyu tüketebilirsiniz.

European food Safety Authority (EFSA) (2010). Scientific Opinion on Dietary Reference Values for water. EFSA Journal, 18-38.

American Heart Association (AHA), Staying Hydrated-Staying Healthy (2014). Erişim Tarihi: 01.07.2020, https://www.heart.org/en/healthy-living/fitness/fitness-basics/staying-hydrated-staying-healthy

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.