Günde 5 Dolar Ödeyen Bir Uygulama Alkol Bağımlılığını Ortadan Kaldırabilir Mi?

0 1.670

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

2017 yılının Noel arifesinde, Richard Kostigen kendini Boston Long Wharf yat limanında tökezleyerek, sarhoş ve kendini öldürmeyi planlarken buldu. Ancak Kostigen kaydı ve buzun üzerine düştü. Kanayan ve bir dişi eksik olan 57 yaşındaki kişi, kendini yerel bir bara çekmeyi başardı ve burada kız kardeşini yardım için çağırdı.

Richard Kostigen, bir zamanlar Boston Garden sitesi için bir proje üzerinde çalışan başarılı bir ticari geliştiriciydi. Ama içki içmesi evliliğini, emlak ve satış kariyerini mahvetmişti. Detoksta bir süre kaldıktan sonra, Güney Boston’daki Gavin House iyileşme evinde sona erdi.

Orada, yüksek teknoloji ürünü bir kırılma, Kostigen’in bağımlılığından kurtulmasına yardımcı oldu. Ve şimdi, dört yıldan fazla bir süre sonra alkol tüketmiyor, arkadaşları ve ailesiyle ilişkilerini onarıyor ve hayatını kurtarmaya yardımcı olduğunu söylediği uygulamanın geliştiricisi için yarı zamanlı çalışıyor.

Araştırmacılar, bağımlılıkla mücadele eden insanlara, olumlu değişiklikler yaptıkları için kuponlar veya hediye kartları gibi küçük ödüller vermenin uyuşturucu veya alkol bağımlılığı döngüsünü kırmaya yardımcı olabileceğini yıllardır biliyorlar. “Olağanlık yönetimi” olarak bilinen tedavi, beyinde bir kişinin madde bağımlılığından alabileceği aynı anlık tatmin tepkisini tetikleyerek çalışıyor. Ancak beklenmedik durum yönetimi, uygun olmayan şekilde harcanabilecek parayı vermekle eleştirilirken, yönetilmesi zor ve pahalı olmakla eleştiriliyor.

DynamiCare’in kurucu ortağı ve baş sağlık görevlisi David Gastfriend, “Bütün kötüye kullanılan ilaçlar, beynin daha derinlerinde bulunan beyin ödül merkezini bozar” dedi. “İnsanları detoksa soktuğumuzda ve sonra onları danışmanlığa gönderdiğimizde, ‘Düşünme beyninizi kullanarak kimyasal dürtü merkezinizi denemek ve üstesinden gelmek için kullanın’ diyoruz. Sorun şu ki, davranış tam tersi yönde işliyor.”

Uygulamanın amacı ise tam tersine ödül merkezine gitmek…

DynamiCare, hastalıkları tedavi etmek için mobil uygulamalardan video oyunlarına kadar her şeyi kullanan, büyüyen bir yerel yazılım şirketidir. Dijital terapötikler olarak bilinen alan, DEHB ve bilişsel bozuklukları tedavi etmek için video oyunları geliştiren Akili Interactive Labs ve uykusuzluk ve bağımlılık için dijital tedaviler üzerinde çalışan Pear Therapeutics’i de içeriyor.

İlk başta Kostigen, bir iPhone uygulamasının alkolizminin üstesinden gelmesine yardımcı olabileceğine şüpheyle yaklaştı.

“Her gün elimde tuttuğum ve yardımcı olabilecek bu teknoloji parçasına sahip olmak bana çok uzak görünüyordu” dedi. Ancak toplantılar, meditasyon seansları ve diğer gereksinimleri için randevularını uygulamaya eklemek için çaba sarf etti.

Alkol kullanmadığında uygulama, barlar, içki mağazaları ve kumarhaneler gibi yerlerde çalışmayan, kolayca izlenebilen ve kısıtlanabilen bir banka kartına küçük parasal ödüller dağıttı. Uygulama ayrıca canlandırıcı mesajlar, hatırlatıcılar ve yerine getirilen taahhütlerin takibini de sundu. DynamiCare ödülleri ödüyor ve sistemi, genellikle hasta başına ayda yaklaşık 350 ABD doları olan ve sağlık hizmeti sağlayıcılarından, sigortacılardan ve bağımlılıkla mücadele eden insanlarla çalışan diğer kuruluşlardan alınan bir ücret karşılığında ayakta tutuyor.

İnsanların danışmanlarla video konferans yoluyla görüşmesine de olanak tanıyan uygulama, yayınlanmış beş çalışmada ve düzinelerce pilot programda test edildi ve opioid, uyarıcı, alkol, tütün ve nikotin kötüye kullanımından kurtulan kişilerin sonuçlarını iyileştirdi.

Geçen yıl Journal of Substance Abuse Treatment dergisinde yayınlanan bir çalışmada, Massachusetts’teki Gosnold Tedavi Merkezleri kliniklerinde alkol kötüye kullanımından kurtulan 61 hasta iki gruba ayrıldı. DynamiCare kullananların, dört aylık tedavi boyunca idrar testlerini geçme olasılıkları yaklaşık iki kat arttı.

https://www.bostonglobe.com/2022/04/13/business/can-an-app-that-pays-people-5-day-stop-drinking-keep-them-sober/ Erişim Tarihi: 24.04.2022

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.