Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Deniz Turgut Çoban İle Göz Kapağı Düşüklüğü Röportajı

0 121

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

TRT Radyo-1’de yayınlanan TRT Antalya Radyosu’ndan Tayfun Yönlü’nün yaptığı sağlık röportajları serimize bugün Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Sayın Deniz Turgut Çoban ile devam ediyoruz.

Konumuz: Göz Kapağı Düşüklüğü

Tayfun Yönlü: Sevgili dinleyenler programımızın bu köşesinde göz hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Sayın Deniz Turgut Çoban ile beraberiz. Kendisiyle göz kapağı düşüklüğü konusunda konuşacağız. Sayın Çoban hoş geldiniz yayınımıza öncelikle.

Doç. Dr. Deniz Turgut Çoban: Hoş bulduk.

Tayfun Yönlü: Siz bir doçentsiniz göz hastalıklarında ama göz kapağı düşüklüğü ve gözle ilgili estetik hadiseler sizin özel ilgi alanınız galiba değil mi biraz?

Doç. Dr. Deniz Turgut Çoban: Tam da evet hem özel ilgim. Genelde halk arasında bilinmiyor. Doçentliği tüm alanlarda oluyorsunuz. Sonra gözünde kendi içinde ayrıldığı alanlar var şaşılık, oküloplasti, kornea, retina gibi. Oküloplasti göz kapağı ameliyatlarını yapan, ilgilenen alanın genel ismi. Oküloplasti ile özel olarak ilgileniyorum. Özellikle şaşılık ve çocuk göz hastalıklarıyla.

Tayfun Yönlü: Bu konuda o zaman özel bir bilgi birikiminiz, bilgi dağarcığınız var. Biz buradan yararlanmak istiyoruz.  Göz kapağı düşüklüğü nedir? Öncelikle bununla başlayalım isterseniz.

Doç. Dr. Deniz Turgut Çoban: Göz kapağı düşüklüğü, göz kapağının normalden göz bebeğini örtecek şekilde düşük olmasına göz kapağı düşüklüğü diyoruz. Birkaç çeşidi var bunun. Doğuştan olabiliyor, sonradan olabiliyor. Doğuştan olanların tedavisi genellikle ameliyat. Sonradan olanların birtakım hastalıklar ile de olabilir.

Tayfun Yönlü: Beraber seyrettiği hastalıklar neler peki? Hemen gelmişken bu konuyu da açalım.

Doç. Dr. Deniz Turgut Çoban: Beraber seyrettiği hastalıklar, nörolojik hastalıklarla beraber seyredebiliyor.

Tayfun Yönlü: Beyin hastalıklarıyla yani.

Doç. Dr. Deniz Turgut Çoban: Sinir felçleriyle ya da inmelerle birlikte görülebiliyor. Burada ona çok dikkat etmek lazım sadece göz kapağıyla ani geliştiyse özellikle mutlaka beynin bir nörolog ya da beyin cerrahisi tarafından incelenmesinde fayda var. Bunun takibi ve tedavi çoklu bölüm tarafından, bizler ve nöroloji, beyin cerrahisi tarafından takip edilmesi gerekli.

Tayfun Yönlü: Beraber seyrettiği hastalıkları bertaraf edersek, onları bir kenara bırakırsak göz kapağı düşüklüğü neden kaynaklanıyor? Yani özel bir sebebi var mı olmasının? Tek başına seyrettiğinde.

Doç. Dr. Deniz Turgut Çoban: Tabi ki, beraber seyrettiği diğer nörolojik hastalıkları koymazsak doğuştan olanda gelişim bozukluğu olabilir göz kapağında. Bu gelişim bozukluğu nedir? Biliyorsunuz kaslar esneyip, kısalabilen, uzayabilen yapılardır. Bu göz kapağının kasının esneyememesi, böyle fibroz, sert bir doku olarak kalması ve gözünün kapağını yukarı kaldırıp indirememesine sebep olan bir kas bozukluğudur, doğuştan olan. Sonradan ise genellikle ya bir travma ya birtakım ameliyatlar ya da göz kapağının aşırı şişmesi sebebiyle bu kasın bağlandığı yerden ayrılması ve gözü yeteri kadar yukarı aşağı kapatamaması, kaldıramaması, açıp kapatamamasıyla ilgilidir.

Tayfun Yönlü: Yaşla ilgilisi var mı ya da cinsiyetle ilgisi var mı?

Doç. Dr. Deniz Turgut Çoban: Yaşla ilgisi var. Özellikle sonradan olanların yaş ilerledikçe bahsettik biraz önce travmadan olur, ameliyattan olur kapak ödeminden olur. Bazen bunların hiç birisi olmaz.

Tayfun Yönlü: Evet.

Doç. Dr. Deniz Turgut Çoban: Göz kaslarımız gevşer, yapılarımız gevşer, dokularımız gevşer. Yaşla birlikte bu kapak yapıları, göz kapağı sarkabilir.

Tayfun Yönlü: Adeta kol altlarının sarkması gibi ya da vücudun başka yerlerinde derilerin sarkması gibi.

Doç. Dr. Deniz Turgut Çoban: Aynen öyle, bu kasın yapıştığı yerden ayrılmasına ya da gevşemesine sebep olabilir.

Tayfun Yönlü: O da yaşa bağlı.

Doç. Dr. Deniz Turgut Çoban: Yaşa bağlı olan kısmıdır.

Tayfun Yönlü: Peki korunmak mümkün mü? Tedavisine geçeceğiz biraz sonra ama nasıl korunabiliriz, mümkün böyle bir şey?

Doç. Dr. Deniz Turgut Çoban: Korunmak mümkün ama şöyle sonradan olanlarda şöyle mümkün olabilir. Göz kapağının aşırı şişmesine müsaade etmemek lazım. İşte ödemli diyelim, daha doğrusu şişti diyelim bir an önce tedavisini yapmamız gereken bir şey.

Tayfun Yönlü: Hemen bir göz hekimine gitmek.

Doç. Dr. Deniz Turgut Çoban: Hemen bir buz ya da tedavi, bir doktora gitmek gibi bunlar önerilebilir. Göz kapağımızı aşırı kaşımamız, çekiştirmememiz gerekir. Kaşırsak bunlarda da göz kapağımız düşebilir. Bunlarla kendimizi koruyabiliriz.

Tayfun Yönlü: Yani biraz davranış biçimiyle biraz da göze özen ve hassasiyet göstererek korunmak belki de mümkün dediğiniz gibi.

Doç. Dr. Deniz Turgut Çoban: Evet.

Tayfun Yönlü: Toplumda görülme sıklığı nedir göz kapağı düşüklüğünün?

Doç. Dr. Deniz Turgut Çoban: Çok yüksek. Hele ki son zamanlarda yaş oranımızın artması, ileri yaşın artmasıyla birlikte bu ileri yaşta ortaya çıkabilen kapak sarkmaları oldukça yüksek neredeyse %30-40 kişide görülebilmekte. Kapak cildinin sarkması ve kaşın düşmesinden bahsediyorum. Göz kapağı düşüklüğü daha az görülür, kapak aralığının daralması.

Tayfun Yönlü: Peki tedavisine geçelim. Kaç türlü tedavi yöntemi var? Ameliyat, ilaç yani neler sayılabilir?

Doç. Dr. Deniz Turgut Çoban: Bu tedavisine geçmeden önce bununla birlikte karışabilen bazı rahatsızlıklar var. Onlardan bahsedeyim tedavisine o şekilde geçelim. Göz kapağı düşüklüğü deyince iki tür hatta üç tür düşüklükten bahsedelim tür olarak. Bir tanesi kapağın kendisinin düşüklüğü direk kapağın derisinin düşüklüğü, kapak aralığı normal olmakla birlikte sadece yaşla birlikte bu deri sarkabilir. Bu deri sarkıyorsa yapacağımız tedavi başkadır. Bu kapağın aralığının daralması, kapağın sadece kendisinin düşüp derisinin normal olmasının tedavisi başkadır. Bir de bunun yanında kaşlar düşer kişinin, kaş düştüğü içinde kapak düşmüş, o deri sarkmış gibi gözükebilir.

Tayfun Yönlü: Üstten ağırlık geldiği için.

Doç. Dr. Deniz Turgut Çoban: Üstten ağırlık gelir. Bunların hepsinin tedavisi ayrı ayrıdır. Kaşı eğer düşükse bir kişinin öncelikle kaşının düşüklüğü tedavi edilip kaldırılıp bunun cerrahileri var, çok farklı yöntemlerle yapılabiliyor. Daha çok cerrahiyle yapıyoruz bunu. Bu yeni son dönemlerde iple askı, kafa derisinin içinden yapılan bir girişle endoskopik yöntemle dediğimiz kaşı kaldırabiliyoruz. Bu şekilde kaşın derisi, kapağın derisi ve kapak biraz yukarı kalkabiliyor kaşla birlikte. Diyelim ki sadece kapak derisinde sarkma var, kapak aralığı normal. O kapak derisinin güzel, uygun bir şekilde kişiye göre ameliyatla alınması gerekebilir. Çok azsa kozmetik uygulamalar var yüzeyde. Çok azsa kozmetik uygulamalarda yapılabilir.

Tayfun Yönlü: Ama göz kapağının kendisi düşükse…

Doç. Dr. Deniz Turgut Çoban: Kendisi düşükse o işte en derinde olan şey o göz kapağını yukarı aşağı kaldıran kasın tekrar yerine, ayrılmışsa ileri yaşta olan gibi tekrar dikilmesi gerekir. Bu ameliyat ile olan bir şey. Bununla birlikte göz kapağı derisi de sarkıksa her ikisini aynı anda yapıyoruz. Bir de doğuştan olan grupta bahsettiğimiz kas hiç çalışmıyorsa onu, göz kapağını kaştaki, kaşın üstündeki alın kaslarına asabiliyoruz ince silikon bir iple. Bunların hepsinin farklı tedavileri var biraz önce bahsettiğim gibi.

Tayfun Yönlü: Peki dediğiniz gibi asma yöntemiyle daha yukarıdan gelen silikon iplerle asma yöntemiyle kişinin göz kırpmasında bir sıkıntı meydana geliyor mu?

Doç. Dr. Deniz Turgut Çoban: Çok güzel soru sordunuz, sanki bunu biliyorsunuz. Hakikaten de öyle. Göz kırpmasında sıkıntı olabiliyor bununla ilgili de gözün ayrıntılı muayenesini yapıyoruz öncesinde. Uyurken normalde gözümüz yukarıya doğru kayar.

Tayfun Yönlü: Evet doğru.

Doç. Dr. Deniz Turgut Çoban: Eğer uyurken ya da göz kapattığımızda göz yukarı gitmezse bunlarda bu ameliyatlar riskli olabilir. Asma açık kalabilir, çok ince bir ayarı vardır. Onun ayarlamasını da işte oküloplastik cerrahlar dediğimiz bu konuda ilgilenen cerrahlar, çok tecrübeli cerrahlar güzelce ayarlar ama yine de ikinci cerrahiye ihtiyaç duyulabilir.

Tayfun Yönlü: Bazen ihtiyaç duyulabilir.

Doç. Dr. Deniz Turgut Çoban: Evet.

Tayfun Yönlü: Eklemek istediğiniz bir şey var mı göz kapağı düşüklüğü konusunda efendim?

Doç. Dr. Deniz Turgut Çoban: Eklemek istediğim göz kapağı düşüklüğünün biraz önce bahsettiğim gibi üç grubu var. Kapağın kendisi düşük, cildi düşük ya da kaş düşük. Bunların hepsinin bütünsel olarak incelenmesi, ayrıntılı olarak önceden resimlerinin çekilip bakılması gerekir. Kişiye de sorulması gerekir. Bazen kişi bundan habersizdir sadece kapağın düşük olduğunu zanneder, kaşının düşük olduğunun farkında değildir. Sadece kapak ameliyatı yapmak o kişide yanlış ve yetersiz bir ameliyat yapmak demektir. Bunlar çok önemli. Evet, gittiğinizde benim kapağım düşük niçin kaşım ameliyat etti diye hekimle belki konuşabilirsiniz, bütünsel olarak bakmamız gerekir. Ayrıca her yaş grubuna yapılacak cerrahilerde, yaklaşımlarda her cilt grubuna da yapılacak cerrahiler farklıdır.

Tayfun Yönlü: Çok çok teşekkür ediyoruz bu önemli konuda bizi aydınlattığınız için, bilgiler verdiğiniz için, Doç. Dr. Sayın Deniz Turgut Çoban sağ olun.

Doç. Dr. Deniz Turgut Çoban: Teşekkür ederim bende beni programa aldığınız için ve bilgilerimizi aktarmama izin verdiğiniz için çok sağ olun.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.