Görme Engelli Bireyler İçin Yapılan 10 İnovatif Ürün

0 2.739

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Beş duyu organımız arasında yer alan, öğrenmelerimizin temeli olan duyumları, uyaranları en verimli şekilde bize kazandıran duyumuz görme duyusudur.

Görme engelli bireylerin sınıflandırması az görenler ve görme yetisi olmayan olarak iki grupta incelenmektedir. Az görenler; sağlıklı bireylerin 6 metreden görebildikleri nesneleri, az görebilenlerin 2 metre ile 60 santimetre arasındaki uzaklıklarda görebilmesine denmektedir. Görme yetisi olmayan kişiler; eğitim, sosyal vb. hayatlarında dokunsal ve işitsel materyallere gereksinim duyan kişiler olarak ifade edilebilmektedir.

Sağlıkta inovasyon, kişilerin hayatlarını kolaylaştırmak için gereksinimleri karşılayan kullanışlı ürünler ile karşımıza çıkmaktadır. Bu yazı da görme engelli bireylerin günlük yaşantılarını kolaylaştırmayı hedefleyen on farklı ürüne yer verilmiştir.

1. Engelliler İçin Ayrılan Park Yerleri Artık Daha Güvenli: “Handy Park”

Morelia Belediye Meclisi, Mescalina ile ortak bir proje yürüterek, ilk olarak Morelia Şehir Merkezinde bulunan engeller için ayrılmış park yerlerini korumak için akıllı cihaz Handy Park (Pratik Park) geliştirilmiştir.

Handy Park adlı akıllı cihazı; plakanızda tekerlekli sandalye imgesi bulunmuyorsa, aracınızı oradan çıkarmak için size 60 saniye süre tanımaktadır ve bir bildirim göndermektedir. Size ayrılan bu 60 saniye sonrasında aracınız halen orada bulunursa Wi-Fi ile ulaşım merkezine plakanız iletilmektedir. Bildirim verilmesine rağmen aracınız çekmediğiniz için otomatik olarak trafik cezası fişi kesilmektedir.

Böylelikle engellerin park etmedeki zorlukların önüne geçilmesi hedeflenmiştir.

2. Görme Engellilerine Özel Saat: “Braille Akıllı Saat”

Braille alfabesini içinde barındıran akıllı saat, ilk olarak Güney Kore’de üretilmeye başlanmıştır. Eric Ju Yoon Kim, akıllı saati görme engelli bir arkadaşının yaşamış olduğu zorluklardan dolayı icat etmiştir.

Diğer akıllı saatlerden farklı olarak, sesli metin okuma veya görseller ile aktarımların yanı sıra kadran üzerine Braille alfabesi ile yazılmış yazılarla engellilere verileri sunmaktadır. Zamanlayıcı ve kronometre gibi özelliklerin dışında sosyal hayatta olan hareketleri Braille alfabesi ile kişilere sunmaktadır. Kadran üzerinde bulunan sensörler sayesinde kullanıcıların dokunduğunu algılamakta ve anlık olarak yeni verileri kullanıcılara sunmaktadır.

3. Giyilebilen Kişisel Asistan: “Horus”

İsviçre’de bulunan Eyra isimli bir şirket tarafından geliştirilen “Horus”, üzerinde bulunan kameralar ve sensörler sayesinde algıladığı cisimleri analiz eder, tanımlar ve grafik işlemci destek ile bilgisayar görüşü ve derin öğrenmeyi insanlara sunmaktadır.

Kişilerin üzerinde kolayca taşınabilen Horus; metin okuma, nesneler, algılama, hareket, konum bilgisi sağlama, sahne ve fotoğrafları tanımlama, kişileri ve yüzleri algılayarak anlatma/tanıma gibi özellikleri sunarak, görme engelli bireylerin günlük yaşantılarında kişisel asistan olmayı hedeflemektedir.

4. Akıllı Beyaz Baston: Vestel WeWalk

Görme engelli girişimci Kürşat Ceylan tarafından bulunan, Young Guru Academy (YGA)’nın gönüllü mühendisleri ve Vestel iş birliği ile ortaya çıkan ürün, beyaz bastonlardan farklı olarak baş hizasındaki engelleri tespit edip görme engellileri uyarmak amacıyla tasarlanmıştır. Aynı zamanda telefonla entegrasyonu da mevcuttur. Baston, Time dergisinin yayınladığı “2019 yılının en iyi icatları listesinin erişebilirlik kategorisinde yılın en iyi icatlarından biri olarak yer almıştır.

5. Sporda Engele Hayır: Görme Engelli Yüzücüler için Akıllı Bone “Blind Cap”

Cheil İspanya ve Samsung ve İspanyol Paralimpik Komitesi’nin de desteğiyle birlikte tarafından geliştirilen ürün, son teknoloji ile donatılmıştır. Ürün, görme engelli yüzücülere çizginin sonuna geldiklerini ve geri dönmeleri gerektiğini bonede bulunan titreşimli sensörler ile yüzücüye bildirmektedir.

6. Eğlenirken Öğreten Oyuncaklarda Yenilik: Görme Engelli Çocuklara Okumayı Öğreten Oyuncak “Braille Bricks”

Dorina Nowill Vakfı ve Lew’LaraTBWA tarafından LEGO’dan ilhan alınarak geliştirilen ürün, içerisinde Braille alfabesi ve LEGO karıştırılarak ortaya çıkmıştır.

7. Özel Klavye: Brailler EDGE 40 Display

Görme engelli bireylerin bilgisayar kullanımı kolaylaştırmak için üretilen yeni nesil klavye, bilgisayar ekranında yazan bilgileri okuyarak Braille alfabesinin karakterlerine çevirmektedir. Bu ürün aynı zamanda Notepad, kronometre ve bazı takvim uygulamalarında da sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir.

8. Zamanın Dokunarak da Anlayabiliriz: Özel Saat “The Bradley”

Eone isimli bir girişimci, saatleri sadece görme duyumuz ile anlayabileceğimiz kanısı kırmak için, manyetik bir zaman parçası üretmiştir.

“Herkes için” sloganıyla 2013’te Kickstarter’de fon alarak üretilmeye başlanılan “The Bradley”, üzerindeki minik bilyelerle saati hissettirmektedir.

9. Akıllı Ayakkabılar “Lechal”

Hindistan merkezli MIT Media Lab‘da tasarlanan bu ürün, ses tanıma özelliğine sahip olup, akıllı telefonlar ile çalışmaktadır. Gidilmek istenilen yer söylenip, Google Maps veya GPS yardımıyla kullanıcılara ayakkabıdan ayaklarına titreşim göndererek yön bilgisi verilmektedir.

Akıllı Ayakkabı

10. Akıllı Rehber Gözlük

Akıllı Gözlükler; bir yerden başka bir yere giderken kullanıcıların güvenli ve bağımsız bir şekilde yönlerini bulmalarını sağlayan bir üründür. Ürün GPS ve yer konumlama sistemlerden faydalanmaktadır. Gözlüğü takan kişiye, sistemden alınan veriler bilgisayar aracılığı ile sesli olarak aktarılmaktadır. Ayrıca, bilet renklerini, yol işaretlerini, banknotları ve yazıları sesli olarak duymalarının da sağlamaktadır.

Engelleri aşamayanlar, onları aşılamaz görenlerdir. – Ali Suad

https://www.handyparken.at/ Erişim Tarihi: 16.05.2022

https://bigumigu.com/haber/handy-park-engellilere-ayrilan-park-yerlerini-koruyor/ Erişim Tarihi: 16.05.2022

https://beepeer.co/gorme-engelli-bireyler-icin-akilli-saat/#:~:text=Klasik%20saat%20%C3%B6zelliklerinin%20yan%C4%B1%20s%C4%B1ra,kelimelerin%20ne%20oldu%C4%9Funu%20rahatl%C4%B1kla%20%C3%B6%C4%9Frenebiliyor Erişim Tarihi: 16.05.2022

https://bigumigu.com/haber/gorme-engelliler-icin-braille-akilli-saat/ Erişim Tarihi: 16.05.2022

https://www.digitaltalks.org/2016/11/16/korlere-ozel-giyilebilir-kisisel-asistan/ Erişim Tarihi: 16.05.2022

https://bigumigu.com/haber/gorme-engelliler-icin-derin-ogrenme-ile-isitsel-destek/ Erişim Tarihi: 16.05.2022

https://tr.wikipedia.org/wiki/WeWalk Erişim Tarihi: 01.05.2022

https://webrazzi.com/2020/05/15/akilli-baston-wewalk-un-hikayesi/ Erişim Tarihi: 01.05.2022

https://bigumigu.com/haber/gorme-engellilerin-hayatini-kolaylastirilacak-akilli-baston-wewalk/ Erişim Tarihi: 16.05.2022

https://bigumigu.com/haber/blind-cap-gorme-engelli-yuzuculer-icin-akilli-bone/ Erişim Tarihi: 16.05.2022

https://bigumigu.com/haber/gorme-engelli-cocuklara-okumayi-ogreten-oyuncak/ Erişim Tarihi: 16.05.2022

https://www.pazarlamasyon.com/engelli-bireylerin-hayatini-kolaylastiracak-6-parlak-girisim Erişim Tarihi: 16.05.2022

https://bigumigu.com/haber/gorme-engelliler-icin-dokunarak-hissedilen-saatler-/ Erişim Tarihi: 16.05.2022

İyigün, S., Tortop, H.S.,2018, Özel Eğitimde Yenilikçi Uygulamalar Görme Engelli Bireyler İçin İnovatif ve Yenilikçi Teknolojik Araç Tasarımları ve Yaşam Doyumlarına Etkisi, Üstün Zekâlılar Eğitimi ve Yaratıcılık Dergisi, 5(2), 31-43.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.