Gilaburu Suyunun Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

0 75

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Geçmişten günümüze birçok hastalığın tedavisi bitkiler ile olmuştur. Şifa etkisiyle önem kazanan pek çok bitki vardır. Ben de size bu yazımda şifa etkisiyle bilinen ve toplumda ‘pembe su’ diye duyduğumuz Frenk üzümü, geleboru gibi isimlerle bilinen gilaburu suyunun faydasından bahsedeceğim.

Yüzyıllardır insanlar hastalıklardan korunmak ve tedavi etmek için çeşitli yollara başvurmuşlardır. Bu yollardan biri de bitkilerle olmuştur.

Örneğin; Bizans döneminde safran, haşhaş gibi bazı bitkiler Anadolu’dan dış ülkelere satıldı. Başka bir örnek ise Hititler dönemine aittir. O dönemde şu an ki bazı bitkilerin isimleri kaydedilmiştir.

Dünya üzerinde bitki çeşitliliği bol olan ülkelerden biri de Türkiye’dir. Ülkemizde tedavi amaçlı halkın kullandığı 1000 adet bitkinin kayıtlı olduğu bilinmektedir. Gilaburu bitkisi de bu kayıtlı bitkiler arasındadır. Hadi gelin faydası sayılamayacak kadar olan bu bitkiyi inceleyelim.

Gilaburu Türkiye’de Nerede Yetişir?

Nasıl Tüketilir?

Aslında Gilaburu bitkisi bizlerin süs bahçelerinde, parklarda çok karşılaştığımız bir bitkidir. Ülkemizde Tokat, Artvin, Trabzon, Sivas, Kayseri ,İzmir, Ankara gibi yerlerde yetişmektedir.

Kayseri çevresinde üretilen ve ülkemizde geleneksel bir içecek olarak bilinen gilaburu bitkisi olgunlaşıp meyvesi ezildikten sonra tüketilir. Dilerseniz şeker ekleyerek tüketebilirsiniz.

Gilaburu Meyvesinin Faydaları

 • Kurutulmuş formunun antimikrobiyal aktivite etkisi olduğu saptanmıştır.
 • Gram pozitif ve negatif bakteriler üzerine etki ederek bakteri gelişimini inhibe eder.
 • Ağrı ve sancı hissettirmeden böbrek taşını düşürmede etkili olduğu saptanmıştır.
 • Cilt yaralarında bu bitkinin gövdesinden elde edilen tozların tereyağı ile karıştırılıp sürülmesi ile tedavi edici özelliğinin ortaya çıktığı saptanmıştır.
 • Meyvenin çiçekleri ve kendisi suda kaynatıldığında ise ağız enfeksiyonlarına iyi geldiği bilinmektedir.

Ayrıca Kuzey Amerika halkının kabakulak ve göz hastalıklarında kullanıldığı bilinmektedir. İtalya’da düşük engelleyici etkisi ile kullanılmaktadır. Bulgaristan’da bu meyve kanamayı azaltmak için kullanılır.

Gilaburu Meyvesinin Farmakolojik Etkileri

 • Diüretik
 • Antispazmotik
 • Mide ağrıları
 • Karaciğer Bozuklukları
 • Jinekolojik kanama
 • Böbrek taşlarında kullanılır.

Bunun yanı sıra gilaburu meyvesinde oleik yağ asitleri, organik ve inorganik maddeler vardır Ayrıca yaprak ve kabuklarında K vitamini bulunmaktadır.

Yıldız, R., & Ekici, H. (2019). Gilaburu (Viburnum Opulus L.)’Nun Farmakolojik Açıdan Değerlendirilmesi. Veteriner Farmakoloji Ve Toksikoloji Derneği Bülteni, 10(1), 16-23.

Sagdic, O., Aksoy, A., & Ozkan, G. (2006). Evaluation Of The Antibacterial And Antioxidant Potentials Of Cranberry (Gilaburu, Viburnum Opulus L.) Fruit Extract. Acta Alimentaria, 35(4), 487-492.

Yürüker, A. (1993). Viburnum Orientale Pallas Üzerinde Fitokimyasal Çalışmalar (Doctoral Dissertation, Doktora Tezi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Ankara, 5-15).

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.