Gıda Güvenliğini Sağlamanız İçin 10 Öneri

0 2.927

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Günümüzde gıda güvenliği çok önemli. Çünkü tarladan markete gelen bir gıdanın yenecek bir yemek haline gelinceye kadar ki süreci çok karmaşık bir hal almaya başladı. Burada ne kadar kontrol edilmeye çalışırsa çalışsın yine de son gıda tüketicisi olarak bizleri çok dikkatli olması gerekiyor.

Eve gelen her gıdanın yemek haline getirilmesi sürecinde ise bazen farkında olmadan birçok hata yapıyoruz. Bu nedenle sevdiklerimizin ve kendimizin sağlığını korumak adına bazı gıda güvenliği önlemleri almalıyız.

10 Gıda Güvenliği Önerisi

  1. Gıda güvenliğini sağlamak için temizlik, pişmiş besinlerle çiğ besinlerin ayırılması, uygun pişirme, besinlerin uygun sıcaklıklarda saklanması, güvenilir gıda ve su kullanılması ilkelerine uyun.
  2. Satın alınma sırasında gıdaların etiketlerini okuyun. Son kullanma tarihini ve besin değerlerini kontrol edin.
  3. Çabuk bozulabilen et, tavuk, balık gibi besinleri alışverişin sonunda alın. Bunların çiğ tüketilecek besinlerle temasını önleyin ve soğuk zincir bozulmadan en kısa süre içerisinde (en fazla iki saat, sıcak havalarda en fazla bir saat içinde) buzdolabına yerleştirin.
  4. Besinlerin hazırlandığı, pişirildiği alanların ve bu süreçte kullanılan her türlü araç-gereçlerin temiz ve hijyenik olmasına dikkat edin.
  5. Yiyecek-içecek hazırlarken; kişisel hijyene dikkat edin.
  6. Ağız, burun ve saçınıza dokunmayın.
  7. Öksürme ve hapşırma sırasında kâğıt mendili veya kol içinizi kullanın.
  8. Yemeklerin tat kontrollerini yemeğin karıştırıldığı kaşıkla değil, ayrı bir kaşık ile bir tabağa koyarak yapın.
  9. Ellerinizi her işin başında, çiğ besinlere dokunduktan sonra, tuvaletten her çıkışta, yemekleri servis etmeden önce ve mendil kullandıktan, paraya dokunduktan, kirli araç-gereçlere dokunduktan, öksürüp-hapşırdıktan, çöplere dokunduktan sonra mutlaka hijyenik bir şekilde yıkayın.
  10. Saçlarınızı yemeğe düşmesini engelleyecek şekilde toplayın.

https://izmirism.saglik.gov.tr/TR-240085/ramazan-ayinda-beslenme.html Erişim Tarihi: 20.04.2022

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.