Gerçekçi Olmayan Hasta Beklentileri Ve Doktorların En Genel 7 Yanıtı

0 93

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Hastalar tanıları, tedavileri ve bakımları konusunda bazı beklentilerle gelirler. Bu beklentilerin gerçekleşme ihtimali yüksek de olabilir düşük de… Hasta ile başarılı bir iletişim için gerçekleşmesi mümkün olan ve olmayan beklentiler net bir şekilde ifade edilmelidir. Daha net bir iletişim için önerilerin yer aldığı yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Hastanın sağlık profesyonellerinden beklediği fakat gerçekleşmeyen beklentiler memnuniyetsizliğe neden olabilir. Bu beklentilerin gerçekleşmesi gereksiz maliyetler ve istenmeyen sonuçlar yaratabilir. Sıkça karşılaşılan beklentileri bilmek ve iletişimi düzenleyici yanıtlar verebilmek, hasta-sağlık profesyoneli ilişkisini olumlu yönde etkileyecektir. Böylece tedavi süreçleri olumsuz etkilenmeyecektir.

İşte sizin için derlediğimiz gerçekçi olmayan beklentiler ve ideal yanıtlar:

1. İLAÇ YAZDIRMA

“Hastayı görmeden reçete yazamam, bir hata olması durumunda hastaya zarar vermiş olurum ve kendimi sorumlu hissederim.”

2. GÖRÜLMEYEN HASTA İÇİN REÇETE YAZMA

“Hastaya zarar vermekten korkarım. Bu reçete kanun önünde benim hastayı muayene edip bu tedaviyi önerdiğimin göstergesidir. Hastayı görmeden yazarsam bütün tedavinin sorumluluğunu almış olurum. Üzgünüm, ne yazık ki yapamam.”

3. KIRMIZI VEYA YEŞİL REÇETELİ İLAÇ YAZILMASI İSTEĞİ

“Bu, izlemi yapılan önemli bir ilaçtır. Size bunu tıbbi bir gereklilik olmadan yazmam yasal olarak mümkün değil ve adınıza kayıtlarda böyle bir ilaç olması sorun yaratacaktır.”

4. KISA SÜREDE TANI VE TEDAVİ İSTEĞİ

“Doğru tanı ve tedavi ile size faydalı olmayı çok isterim. Ancak istediğimiz tetkikleri görmeden bunu yapmak mümkün değil. Sonuçlarınızı bekliyorum. Evet siz işinizin bir an önce bitmesini istiyorsunuz. Ben de öyle olmasını isterim ancak eksik tetkik ile hata yaparak size zarar vermek istemem.”

5. GEREKSİZ TETKİK İSTEĞİ

“Sizin için en uygun tanı yöntemlerini kullanarak en kısa zamanda tanı koymak istiyorum. Gerekli tüm tetkikleri yapacağız ancak gereksiz tetkikler ile sizi yormak ve vakit kaybetmek istemem.”

6. CERRAHİ YAPILSIN AMA İZ KALMASIN İSTEĞİ

“Estetik amaçlı yapılan cerrahide bile iz kalır ancak görülmeyecek yerlerdedir. Yüz germesi yapılan bir hastada saç arasında izleri bulabilirsiniz. Sizde ise bir kitle çıkarmayı hedefliyoruz ve yarım ay şeklinde iz kalacaktır. Ayrıca yara ne kadar iyileşirse iz de o kadar az kalacaktır.”

7. HASTANIN İZNİ OLMADAN HAKKINDA TIBBİ BİLGİ ALMAK İSTEĞİ

“Hastamdan izin almadan size bilgi veremem. Hastamın bilgilerini size vermem gizlilik ihlali anlamına gelir. Lütfen hastayla birlikte gelin veya hastam size bilgi verebilmem için benimle temasa geçsin. İzin verirse gelin görüşelim.”

Gerçekçi olmayan ve mantıksız istekleri yönetmek için ek öneriler:

Hasta özel bir taleple geldiğinde öncelikle bu isteğin nedenini anlamaya çalışmak etkili iletişim için oldukça önemlidir. Eğer bu talep karşılanamayacak türden ise nedenini açıklayın. Size verilen yetkilerin kısıtlılığı, kanunlar, sağlık sisteminin yoğunluğu ile ilgili açıklamalarda bulunabilirsiniz. Reddedilen konularda bilgilendirme yapmak çok daha uygun olacaktır. Ancak tüm yolları denemenize karşın hasta halen aynı isteklerde bulunuyorsa ilişkiyi sonlandırarak bunu uygun bir dille ifade edebilirsiniz.

“Ben size yardımcı olamayacağımı düşünüyorum. Başka bir merkeze ya da hekime başvurmanızı tavsiye ederim.”

Bu örnekteki hastayla tedavisinin ortasında iseniz başka bir meslektaşınıza durumu izah ederek yönlendirme yapabilirsiniz. Ancak hasta acil durumda ise veya bölümde tek uzmansanız ilişkiyi sona erdirmek uygun olmayacaktır. Ortamda bir başka sağlık çalışanının şahit olması sağlanmalıdır. Olay kesinlikle kişiselleştirilmemelidir. Ayrımcılık yapılmadığına dikkat çekilerek (cinsiyet, cinsel yönelim, ırk, engellilik, yaş, HIV durumu ve buna benzer durumların etkili olmadığı izlenimi verilerek) diyalog devam etmelidir.

Dr. Ercüment H. Tekin, Dr. Özen Atik. “Sağlık Profesyonelleri İçin Tıpta İletişim Becerileri”- Bölüm 11. Sf. 113-114. Hipokrat Yayıncılık, 2020

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.