Gece Vardiyasında Çalışanlar Yemek Yemelerini Gündüz ile Sınırlamalı

0 2.671

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bazı mesleklerin doğasında gece vardiyasında çalışmak vardır. Örneğin; sağlık çalışanları, güvenlik görevlileri, acil müdahale ekipleri (itfaiyeciler, arama kurtarma vb.), çağrı hizmet merkez çalışanları vb.

Bu mesleklerden birine sahipseniz geceleri yemek yiyorsunuzdur. Günümüzde çoğu kurum çalışanlarına gece yemekleri dahi çıkarmaktadır. O yemekleri yedikten sonra uzun bir süre sağlığımızın bozulduğunu fark etmiş olmalısınız.

Daha önce okuduğum bir makalede sadece gece vardiyasında çalışan biri olmanın hayatı 5-6 yıl civarında kısalttığı ifade edilmişti. Bu sağlık durumunuzun bozulmasının bir sonucu olarak ciddi bir etki olarak ortaya çıkıyor.

Gece vardiyası çalışması diyabet, kalp hastalığı ve obezite geliştirme riskini artırır. Vücudun sirkadiyen ritimlerini bozar. Sirkadiyen ritim; ne zaman uyuduğunuzu ve uyandığınızı kontrol eden 24 saatlik dahili saati ifade eder. Vücudunuzun sirkadiyen ritmi bozulursa bağışıklık sisteminiz zayıflar ve daha fazla hastalığa karşı savunmasız hale gelirsiniz.

Gece vardiyasında çalışanlar üzerinde yapılan araştırmalar da gece yemek yemenin vücudun metabolizmasını değiştirdiğini göstermiştir. Spesifik olarak, kan şekerini veya glikozu işleme yeteneğinizi bozulması ile sonuçlanan bu durum metabolik hastalıkların oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Son yapılan araştırmalarda ise gece vardiyasında çalışmanın sağlık üzerindeki olumsuz etkileri ile mücadele etmenin bir yolu olabileceğini öne sürüyor.

Yemek yemeyi gündüzle sınırlayın.

Araştırmacılar, sadece gün içinde yemek yemenin gece vardiyasında çalışmaya bağlı yüksek kan şekerini önlediğini buldu.

Çalışmaya on dokuz kişi katıldı. İki hafta boyunca simüle edilmiş gece çalışma koşullarına tabi tutuldular. Her kişiye rastgele iki yemek programından birini almak üzere atandı. Bir grup hem gündüz hem de gece yemek yedi. Bu model, gece vardiyasında çalışanlar için tipiktir. Diğer grup ise sadece gündüz yemek yemiştir.

Çalışma, gece yemek yemenin kan şekerini yükselttiğini buldu. Yüksek kan şekeri diyabet için bir risk faktörüdür. Geceleri yemek yemek kan şekerini ortalama %6,4 artırdı. Sadece gündüzleri yemek yemek bu etkiyi engelledi.

Almanya’daki Köln Üniversitesi’nden Dr. Sarah Chellappa, “Bu çalışma, yemek yediğinizde kan şekeri seviyeleri gibi sağlık sonuçlarını belirlemek için önemli bir bulgu. Bu da gece çalışanları için önemlidir, çünkü bunlar genellikle gece vardiyadayken yemek yerler.”, diyerek gece vardiyalarında çalışanların beslenme konusunda dikkat etmesi gerektiğini belirtiyor.

https://newsinhealth.nih.gov/2022/02/reducing-health-risks-night-shifts Erişim Tarihi: 22.02.2022

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.