Gece Altına İşeme Sorununun 4 Nedeni Ve Çözümü

0 1.640

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gece altına işeme, geceleri tuvalete gitme gereksinimi duyulması olarak tanımlanabilir. Bu sorun bazen normal bir fizyolojik ihtiyaç olarak karşılanabilir, ancak bazen de bir sağlık sorununun belirtisi olarak görülebilir.

Gece altına işeme sorunu, özellikle yaşlılarda sık görülen bir sorundur, ancak her yaştaki insanlarda da görülebilir. Bu sorunun nedenleri arasında prostat bezinin büyümesi, idrar yolu enfeksiyonları, ilaç kullanımı ve dehidratasyon sayılabilir. Gece altına işeme sorununun çözümü, nedenine göre değişebilir ve doktor yardımı olabilir.

Aşağıda gece altına işeme sorununun 4 olası nedeni ve çözümlerini listelemeye çalıştım.

1. Prostat bezinin büyümesi

Prostat bezi, idrarın çıkışını kontrol eden bir bezdir ve erkeklerde yaş ilerledikçe prostat bezi büyüyebilir. Bu durum idrar yolunun tıkanmasına yol açabilir ve gece altına işeme sorununa neden olabilir. Çözüm olarak, prostat bezinin büyümesine yol açan sağlık sorunlarının tedavi edilmesi ve doktor tarafından önerilen ilaçların alınması gerekebilir.

2. İdrar yolu enfeksiyonları

İdrar yolu enfeksiyonları, idrar yolunun bakteri enfeksiyonlarına neden olan bir sağlık sorunudur. Bu enfeksiyonlar idrar yolunun tıkanmasına yol açabilir ve gece altına işeme sorununa neden olabilir. Çözüm olarak, doktor tarafından önerilen ilaçların alınması ve temizlik prosedürlerinin dikkatli bir şekilde uygulanması gerekebilir.

3. İlaç kullanımı

Bazı ilaçlar, idrar yolunun tıkanmasına yol açarak gece altına işeme sorununa neden olabilir. Bu ilaçlar arasında antihistaminler, anksiyolitikler ve bazı antidepresanlar sayılabilir. Çözüm olarak, doktorunuzla ilaçlarınızı gözden geçirip etkileşimlerini kontrol etmeniz gerekebilir.

4. Dehidratasyon

Eğer yeterince su tüketmemekteyseniz, vücut su dengesini sağlamak için idrarınızda su miktarı azalabilir. Bu da gece altına işeme sorununa neden olabilir. Çözüm olarak, günlük su tüketiminizi artırmayı deneyebilirsiniz ve gün içinde düzenli olarak su içmeye özen gösterin. Ayrıca, diüretik içeren yiyecekler ve içeceklerden kaçınmaya çalışın.

Dehidratasyonun önlenmesine yardımcı olacak başka öneriler de şunlar olabilir.

  • Sıvı kaybını azaltmak için bol miktarda su, süt ve meyve suyu gibi sıvıları tüketin.
  • Sıvı kaybını azaltmak için et, sebze ve meyveler gibi nemli yiyecekler tüketin.
  • Sıcak iklimlerde veya yoğun fiziksel aktivite sırasında daha fazla sıvı tüketin.
  • İdrarınızın rengini kontrol edin. Açık renkteki idrar, yeterince sıvı alındığını gösterirken, koyu renkteki idrar dehidratasyonun bir işaretidir.

Mayo Clinic: “Nocturia (Excessive Urination at Night)” https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/nocturia/symptoms-causes/syc-20354660

WebMD: “Nighttime Urination (Nocturia)” https://www.webmd.com/urinary-incontinence-oab/nighttime-urination-nocturia#1

National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases: “Nocturia” https://www.niddk.nih.gov/health-information/urologic-diseases/nocturia

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.