Gebelikte Yoga Yapmanın Faydaları Ve Yogaya Ne Zaman Başlanmalı?

0 367

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gebelik sürecinde yapılan egzersizlerin gebelik sürecini daha rahat geçmesini sağladığı gibi doğumun da kolay gerçekleşmesini sağlamaktadır.

Bu yazımızda gebelikte yapılan planlı egzersizlerden biri olan yoga konusunu ele alacağım. Umarım sizlere faydalı olur.

Yoga Nedir ?

Yoga kelimesi, yoganın geldiği ülke olan Hindistan’ın eski dili Sanskritçe’de “bütünleşme” demektir. Akıl, beden ve ruhun bütünleşmesiyle meydana geldiğini düşünebiliriz. Aynı zamanda bu kişinin ruhani özünün evrenin tümüyle birleşmesi demektir.

Yoga tarihi aslında 1000 yıl öncesine dayanmakla birlikte 1900 lerde Amerika ya sonra da Avrupa ya taşınarak günümüze kadar gelmiştir. Günümüze kadar gelebilmesinin altında ise sayısız faydalarının olduğunu söyleyebiliriz.

Yoga nefes ve duruş üzerine inşa edilmiştir.

Gebelik Nedir?

Erkekten gelen spermin kadından bulunan yumurtayı döllenmesinden doğuma kadar geçen yaklaşık 40 haftalık süreçtir.

Gebelik annede pek çok fiziksel, hormonal ve psikolojik değişimleri de beraberinde getirmektedir.

Gebelikten önce rahminiz yaklaşık ters bir armut büyüklüğündeyken bebeğiniz için epeyce bir büyümesi ve ağırlaşması gerekir. Ve annenin vücut ağırlık merkezinin değişmesiyle birlikte bel, sırt, boyun ve bacak ağrılarına sebep olacaktır.

Bunun yanında gebeliğiniz boyunca bulantı kusma kabızlık gibi birçok sorunu da beraberinde getirecektir.

Gebelik Ve Yoga

Gebelik belirsizliklerle dolu bir süreç olmakla birlikte hayatınızda yaşayabileceğiniz en farklı deneyimdir. Vücudunuzda yaşayacağınız sayısız değişim ve belirsizlikler tabi ki stres yaşamınıza sebep olacaktır.

Yoga ise çok eski çağlardan beri bilinen belki de en etkili gevşeme ve rahatlama yöntemidir. Sadece psikolojik olarak rahatlatmakla kalmayıp aynı zamanda sizi doğuma hazırlama da   oldukça etkilidir.

Yapılan bilimsel çalışmalar yoganın kişinin stres düzeyi, yaşam kalitesi, kişiler arası ilişkileri, sınır sistemi fonksiyonları, konfor, ağrı ve süre gibi doğum eylemi değişkenleri üzerinde olumlu etkileri olduğunu ortaya koyuyor.

Yine aynı çalışmalarda gebelik yogasının gebelik, doğum eylemi ve doğum üzerinde iyi yönde etkilerinden söz edilerek herhangi bir risk içermediği için de gebelerin yogaya teşvik edilmesi öneriliyor.

Gebelikte Yogaya Ne Zaman Başlanmalıdır?

Düşük riski ve düşüklerin en fazla olduğu dönem gebeliğin ilk 3 ayıdır.

Yoganın düşüğe sebep olma gibi bir etkisi olduğuna dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Buna rağmen daha önce yoga yapmış olsanız bile çoğu kadın doğum uzmanı ve yoga eğitmeni ilk 3 aylık dönemde yogayı önermemektedir.

Yani gebelikte yogaya tabi ki doktorunuzun da onayı ile 12. haftadan sonra başlayabilirsiniz. Bir diğer önemli olan konu ise, eğer daha önce yoga yapmadıysanız bu dönemde özellikle bir profesyonel ile başlamalısınız.

Eğer daha önce yoga yapıyor iseniz ve gebelikte bazı riskli hareketlerden kaçınmanız gerektiği bilgisine sahip değilseniz yine bir profesyonelden yardım almalısınız.

Normal Doğum Düşünmüyorum. Yine De Yoga Yapmalı Mıyım?

Yoga sadece normal doğum düşünen kadınlar için değil tüm gebeler için oldukça faydalıdır.

Gebelikte yaşayacağınız bulantı, kusma, kramp ve gerginlikleri azaltmak, beli ve omurgayı desteklemek, bedeni doğuma ve doğum sonrasına hazırlamak, rahat bir gebelik geçirmek ve stresi azaltmak için bile bu dönemde yoga yapmanız önerilir.

Zaten gebelik yogasının olumlu etkileri sadece gebelik ve doğum için sınırlı olmadığı aynı zamanda lohusalık depresyonunun görülme sıklığını azalttığı da araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Gebelikte Yoganın Yararları Nelerdir?

 • Sağlıklı ve huzurlu bir gebelik geçirmek.
 • Gebeliğe bağlı duruş bozuklukları en aza iner.
 • Gebeliğe bağlı bulantı-kusma azalır.
 • Karın kaslarını güçlendirir ve bağırsak hareketlerini rahatlatır.
 • İştahın kontrol atına alınmasını sağlar.
 • Doğum kanalındaki gerginlik esneme hareketleriyle azalır ve normal doğumu kolaylaştırır.
 • Yaşam enerjisini yükselterek kişiyi sakinleştirir.
 • Gebelikte değişen vücudunuza esneklik kazandırarak ağrı, ödem ve krampları azaltır.
 • Egzersiz ile kan dolaşımınız artırarak bebeğinizin büyümesini ve gelişmesini sağlar.
 • Nefes egzersizleriyle bebeğinizin ve bedeninizin daha iyi oksijenlenmesini sağlar.
 • Bebeğiniz ile duygusal bağınızı kuvvetlendirmek bebeğinizi ve değişen bedeninizi kabullenerek korku endişe ve stresi azaltır.
 • Gerginlikten uzaklaştırarak, daha huzurlu ve doyumlu bir yaşama ulaşmayı sağlar.

Bebeğinizle baş başa sakinliğe ve huzura kavuşmak ve bedeninizi rahatlatmak ve en önemlisi mutlu bir gebelik için yoga doğru seçim 🙂

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.