Gebelikte Yedikleriniz Sadece Sizi Değil Bebeğinizi De Tehlikeye Atabilir

0 67

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Sağlık karmaşık bir yapıdır. Sağlığın temel belirleyici faktörlerin sosyoekonomik, kültürel ve çevresel etmenler, yaşam ve çalışma koşulları, sosyal etmenler, yaşam biçimi, yaş, genetik ve cinsiyet olduğunu biliyoruz. Tüm bu faktörler temel haklarımızdan biri olan beslenmeyi etkilemektedir.

Beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin öğelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir davranıştır.

Beslenme; anne karnında başlayan ve doğumdan sonra devam eden bir davranıştır. Bu yüzden annenin yeterli ve dengeli beslenmesi hem annenin hem de bebeğin yaşamı için fiziksel, ruhsal ve sosyal olarak sağlıklı devam etmesi için önemlidir. Bu yazımda sizlere gebeliğin ikinci ya da üçüncü trimesterinde meydana gelen ve annede yüksek tansiyon ve idrarda protein atımıyla tanı koyulabilen gebelik zehirlenmesi olarakta bilinen ‘Preeklampsi’ yi anlatacağım.

Gebelikte görülen şiddetli baş ağrısı, bulanık görme, karın bölgesinde şiddetli ağrı ya da şiddetli nefes darlığı ve sık idrara çıkma belirtileriyle görülen preeklampsi en az dört saat içerisinde iki kez yapılan tansiyon ölçümlerinde 140/90 mmHg ya da annenin gebe kalmadan önceki normal tansiyonuna göre yüksek çıkması normal olmayan bir durumdur ve eğer dikkat edilmezse gebeliğin son bulabileceği bir hastalıktır.

Dünyada ve ülkemizde obezite; kardiyovasküler hastalıklar, diyabet ve diğer sağlık problemleri için önemli risk faktörleridir. Amerikan Beslenme ve Diyetetik Akademisi’ne göre yüksek kan basıncının yönetilmesi için sağlıklı yaşam tarzı gereklidir. Bunun için beslenmenin önemli olduğu kadarda fiziksel aktivite de önemlidir.

Doğurganlık çağında da obezitenin beraberinde hem anneye hem de bebeğe sağlık sorunları getirmemesi için gebelik öncesi ve gebelik dönemde beslenmeye dikkat edilmemelidir. Nedeni tam bilinmemekle beraber etkilerinde obezitenin olduğu preeklampsi olan gebelerde yatak istirahati yapılıp yapılmaması gerektiğini doktoruyla karar vermesi gerekmektedir. Beslenmelerinde ise tansiyonunu yükseltmeyecek besinler tercih etmesi gerektiği gibi tuz azaltılmalı, antioksidanlardan ve vitamin ve minarelerden zengin beslenmesi önerilmektedir.

Başer M, Doğan Yüksekol Ö. Preeklemside Tanı, Tedavi ve Hemşirelik Yaklaşımları. Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dergisi 2019; 28-94.99

Samur G. Preeklampsinin Önlenmesinde ve Tedavisinde Beslenmenin Önemi. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü 2009; 88-97.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.