Gebelikte Vücudumuzda Hangi Değişiklikler Olur?

0 104

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen gebesiniz veya gebe kalmayı planlıyor olabilirsiniz. Fakat ben yine de gebelik öncesinden de çok kısa bahsetmek istiyorum.

Eğer gebe kalmayı planlıyorsanız, öncesinde bir kadın doğum doktorunuzla görüşmekte fayda vardır. Bu görüşme sayesinde gebeliğinizi tehdit edecek bir durum söz konusu ise gerekli önlemler alınacaktır. Planlı gebeliklerde mutlaka doktorunuz ile görüşmenizi tavsiye ederim.

Peki, gebeliğiniz planlı değil.

O zaman ne olacak?

Yine aynı şekilde mutlaka bir kadın doğum doktoruna gözükmeniz gerekli. Sonrasında da doktorunuzun öngördüğü zamanlarda kontrollere devam etmelisiniz.

Doktor kontrollerine gitmek, bedeninizde değişimler olması, ruhsal değişiklikler yaşamanız ve bedeninizde sizden farklı bir canlı taşıyor olmanız sizin hasta olduğunuzu göstermez.

Size sanki hastaymışsınız gibi muamele edenleri bu dönemde çok takmamakta fayda var.

Fakat, tabiî ki gebelikten sonra hayat rutininizde, bedensel fonksiyonlarınızda ve duygu durumlarınızda değişiklikler olacak. Bu sizi korkutmasın. Bunun nedeni gebelik değişimlerini ve gebeliğin devamını sağlayan progesteron ve östrojen hormonlarındaki artıştır.

Tabiî, bir de ilk aylarda salgılanan, embriyoya ait hormon ve steroidler de sistemlerinizi etkiler.

Genellikle ilk 3 ayda gebelerin %50’sinde bulantı şikâyeti vardır.

  • Sabahları yataktan hemen kalkmayarak (Mümkünse başucunuzda tuzlu kraker bulundurabilirsiniz)
  • Sık aralıklarla az miktarda yemek yiyerek (Mideniz boş kalmamalı)
  • Karbonhidratlı besin tüketiminizi artırarak

Mide bulantınızı önleyebilir ya da azaltabilirsiniz.

İlk 3 ay bebeğinizin ve plasentanın oluşumunun gerçekleştiği dönemdir. Bu dönemde enerjiniz düşebilir, uykuya daha meyilli olabilirsiniz.

Kalp atışlarınızda ve solunum hızınızda artış hissetmeniz çok normal. Çünkü kalbiniz artık sadece sizin için değil bebeğiniz için de çalışıyor ve bebeğiniz sizin kanınızdaki oksijeni kullanıyor.

Yemek borunuzdaki kapak, dokulardaki yumuşama sebebiyle tam kapanamadığı için mide sıvınız yemek borunuza doğru çıkar. Bu da yanma ve ekşime hissine sebep olur. Ayrıca mide sıvısının hareketi yemek borusundaki dokuyu ödemleştirir ve size sanki yediğiniz besin boğazınıza takılmış hissi verebilir. Bu mide rahatsızlıklarını önlemek için az miktarda sık sık beslenmeye özen göstermeli, asitli, yağlı ve salçalı gibi sindirimi zor olan besinlerden uzak durmalısınız.

Dokularınız yumuşayabilmek için su tutar ve vücudunuzda ödem hissedebilirsiniz. Tuzun su tutma özelliği olduğu için gebeliğinizde tuzu çok tüketmemeye özen gösteriniz. Aksi takdirde vücudunuz daha çok ödem toplayabilir.

Gebeliğinizde bağırsak hareketleriniz yavaşlar ve rahminiz karın içi organlarınıza baskı yapar. Bu sebeplerle kabızlık yaşayabilirsiniz. Kabızlığınızı önlemek için bol sıvı tüketmelisiniz. Kayısı, üzüm, erik gibi meyveler tüketebilir ve sebze ağırlıklı beslenebilirsiniz.

Bacaklarınızdaki kan yukarı doğru pompalanırken, rahminiz büyüdüğü için kasıklarınızdan geçen damarlara baskı olur ve kanın yukarı pompalanması zorlaşır. Bu sebeple varis oluşumu görülebilir. Varisi engellemek için uzun süre ayakta durmayın. Sıcak banyo ve güneş banyosu da varis için sakıncalıdır.

Cildiniz artık daha gergin ve bu gerginlik kaşıntıya sebep olabilir. Kaşınan bölgelere badem yağı, susam yağı, zeytinyağı gibi yağlar sürmek rahatlama sağlayacaktır.

Genital bölgenizde ıslaklık hissi, mukoza salgısının hormonlar nedeniyle artmasından kaynaklanır. Sık sık çamaşır değiştirerek, kuru tutan pedler kullanmak sizi rahat ettirebilir. Salgı renk değiştirmiş ve kokulu ise mutlaka doktorunuza başvurun.

Yaşanacak tüm bu değişikliklere rağmen gebelik çok güzel bir süreçtir. Keyif alarak bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alacağınız günü bekleyiniz.

Ayşe Öner Hamilelik, Doğum ve Bebek Bakim Kitabi, 8. Basım 17-28

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.