Gebelik Tarih Oluyor: Çinli Bilim İnsanları Yapay Zekanın Yönettiği Yapay Rahim Oluşturdu

1 3.394

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Her geçen gün teknoloji gelişmekte ve teknolojinin nimetleri hayatımızı kolaylaşıyor. Bu neredeyse her alanı etkileyen yaygın etkileri olan bir dönüşüm çerçevesi yaratıyor. Son teknoloji gelişmeleri özellikle sağlık alanında ciddi dönüştürücü etkileri oluyor.

Gebelik gerek fizyolojisi gerek biyolojisi gereği bazı kadınlar için korkutucu ve engelleyici bir durum olarak algılanabiliyor.

İşte bu duruma yönelik Çin’de hizmet vermekte olan Suzhou Biyomedikal Mühendisliği ve Teknolojisi Enstitüsü bünyesinde çalışan bilim insanları devrim niteliğinde bir çalışma yürüttüler.

Çalışmanın sonucu başarılı oldu ve çalışma sonucunda yapay bir rahim oluşturuldu. Aynı zamanda bu yapay rahimde embriyo büyütüldü.

Bu başarılı çalışma şu anda fareler üzerinde kullanıldı. Ancak ilerleyen süreçte insanlar üzerinde de kullanılması planlanıyor.

Bu çalışmayı yürüten bilim adamları rahmi birebir kopyalamış ve embriyonun gelişmesini sağladılar. Çinli bilim insanları bu çalışma ile kadınları gebelikten kurtaracaklarını söylüyorlar.

Bu rahim geliştirme durumun en güzel tarafı da anne rahminde ortaya çıkacak olan hastalıkların önüne geçebilmeyi sağlamasıdır. Geliştirilen bu sistem her an embriyoyu ve olağan durumları takip ediyor.

Bu haber güzel ve sevindirici. Umarım hemen geliştirilerek kadınların yararlanması için yaygınlaştırılır.

Ancak bilim insanlarının elini kolunu bağlayan uluslararası bir yasa mevcut.

Bu yasaya göre, bir insan embriyosunun aylar boyu dışarda kalması yasak. Bu da bilim insanlarının elini bağlıyor. Yapay zekâ şimdi insanlar üzerinde kullanılmadığı için etkinliği belirlenemiyor.

Yapay zekanın bu amaçla geliştirilmesi ve kullanılması dileğiyle…

Chinese Scientist create AI nanny to Look after babies in Artificial womb. (2022, Jan 31). scmp.com: https://www.scmp.com/news/china/science/article/3165325/chinese-scientists-create-ai-nanny-look-after-babies-artificial adresinden alındı

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

1 yorum
  1. Berfin diyor

    Siz olmasanız bunların hiç birini Öğrenemiycektik. Başarılarınızın devamını diliyorum. Ahsen hanım😇🌼💜

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.