Gebelik Süresince Annede ve Bebekte Hafta Hafta Hangi Değişimler Olur?

0 871

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu içerikte 42 haftalık gebelik sürecinde hafta hafta anne ve bebekte nasıl değişikliklere uğradığını bulacaksınız.

1. Gebelik Haftası

Adet döngün başladı. Şimdi yumurtlama zamanı…

7. günde başlayıp ve 14. güne kadar devam eder. Bu sizin ikinci gebelik haftanızdır. İlk iki gebelik haftası 0. günde başlar.

1 haftalık gebe olduğunuzu düşünüyor olabilirsiniz.

Bu hafta en kafa karıştırıcı dönemlerden, bunun sebebi ilk 2 haftayı tamamlamadan gebe sayılmama durumudur. Gebelik ancak 2. haftanın sonunda gerçekleşir ve gebeliğin resmi başlangıcı budur. Ondan önce yani 1.ve 2. haftalarda beden gebeliğe hazırlanır. Bu haftanın belirsizliğini arttıracak başka faktörler de var. Bu yüzden henüz panik yapmayın ve gebeliğinizi erken kutlamayın.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 0 milimetre

Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı:0 gram

Planlı ve plansız gebelik süreci aklınızda birçok cevapsız sorular oluşturacaktır. Bu konuda endişelerinizi gidermek amaçlı doktorunuzu mutlaka ziyaret etmelisiniz.

2. Gebelik Haftası

14. günde başlar ve 21. güne kadar devam eder. Bu sizin üçüncü gebelik haftanızdır.

2 haftalık gebe olabileceğini düşünüyor olabilirsiniz.

1. haftada olduğu gibi gerçekte gebe olup olmadığınızı söylemek için hala erkendir. Adet döngüsünü etkileyebilecek diğer faktörleri unutmamalısınız. Beslenmenizde, stres düzeyinizde, yaşam tarzınızdaki değişiklikler, alkol ve uyuşturucu kullanımı adet döngülerinizi etkileyebilir. Bu konularda herhangi bir endişeniz varsa doktorunuza danışmalısınız.

Her kadın kendine özgü olduğu için adet / yumurtlama döngüleri de farklıdır. Bu nedenle gebeliğin 1. ve 2. haftalarını kesin olarak tespit etmek zordur. Bu aşamadaki çoğu kadın gebelik haftalarında ilk düşündüklerinden daha ileride olduklarını fark ederler.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 0 milimetre

Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 0 gram

3. Gebelik Haftası

21. günde başlar ve 28. güne kadar gider. Bu sizin dördüncü gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 3. haftasındasınız.

Bu çok heyecan verici.
Çünkü gebe olup olmadığınızı bu haftalarda doğrulamak için bir gebelik testi kullanabilirsiniz.
Unutmamalısınız ki, bazı testler yanlış negatif sonuç verebilmektedir. Çoğu gebelik testi, döllenmiş bir yumurtanın uterusa gömülmesinden yaklaşık altı gün sonra üretilen gebelik hormonunu diğer adıyla Beta Human Chorionic Gonadotropin (Beta-HCG) tanımak için geliştirilmiştir. İlk başta Beta-HCG seviyeleri düşük seviyededir ve tespit edilmesi zor olabilir. Bir veya iki hafta daha beklemek daha güvenilir bir sonuç vermesini sağlayabilir.

Gebelik testiniz pozitifse, bunun doktorunuz tarafından doğrulanması gerekmektedir. Doğrulama sonucunda gebe olduğunuz anlaşılırsa doktorunuz size gerekli önerilerde bulunacaktır.

Annede neler oluyor?

Gebelikle ilişkili semptomların çoğu hormonlardaki, özellikle Beta-HCG’deki değişikliklerin bir sonucudur. İlk zamanlardaki seviyeler nispeten küçük olduğundan, farklılıkları ve değişimleri hissetmeyebilirsiniz. Öte yandan, adet öncesi kramplarla, norma adet döngünüz ile ilişkilendirebileceğiniz semptomlarla ve göğüslerinizdeki hassasiyetlerle karşılaşabilirsiniz. Bazı kadınlarda, hormonlardaki artış sebebiyle bu aşamada mide bulantısı veya iştahsızlık görülebilmektedir. Ek olarak duyuların aşırı uyarılmasına nedeniyle özellikle koku ve tat almada hassasiyet meydana gelebilmektedir.

Bebeğimde neler oluyor?

Şu anda pek fazla bir şey olmuyormuş gibi görünebilir. Fakat büyük değişiklikler oluyor. Bir sperm ve bir yumurtanın birleşmesi ile zigot yapısı oluşmaya başlıyor.

Bebeğin cinsiyetini spermde bulunan yapılar belirlemektedir. Spermden gelen X ise, bebek kız; Y ise, bebek erkek olacaktır.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 0,1 milimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 0 gram

4. Gebelik Haftası

28. günde başlar ve 35. güne kadar devam eder. Bu sizin beşinci gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 4. haftasındasınız.

4 haftalık gebe olmanıza rağmen gebelik testiniz yine de negatif sonuç verebilir. İdrardaki Beta-HCG veya gebelik hormonu yeterli miktarda yükselmediği için bu sonucu alıyor olabilirsiniz. Başka bir testle tekrar deneyebilirsiniz. Beta-HCG seviyeleri her 48 saatte bir neredeyse iki katına çıkar. 6 veya 7 hafta civarında zirve yapar. Daha önce dış gebelik veya düşük yapma gibi bir geçmişiniz var ise ve herhangi bir belirti bulgu göstermeden de doktorunuza başvurarak gebelik testi yaptırabilirsiniz.

Annede neler oluyor?

Tek kelimeyle hormonlar dans ediyor!

Vücudunuzda progesteron hormonu seviyesi artacaktır. Bu hormon, meme dokusunun büyümesini uyarır, döllenmiş yumurtayı desteklemek için uterusun kalınlığını ve sağlığını korumanın yanı sıra, hızlı büyüyen embriyoyu genişletip yerleştirmek için uterus kasını gevşetmeye yardımcı olur. Bununla birlikte, diğer kasları da gevşetir ve mide ekşimesi, hazımsızlık ve kabızlık gibi bilinen gebelik belirti ve bulgularına neden olabilir.

Östrojen, göğüslerinizi dolgunlaştırmaya yardımcı olan, kan akışını artıran ve size sağlıklı, uterusun oluşmasını sağlayan önemli hormonlardan biridir. Ancak artan östrojen düzeylerinin dezavantajları vardır. Cildinizin lekelenmeye, daha fazla baş ağrısına veya nezleye, hapşırma veya tıkalı bir burun gibi alerjik reaksiyon belirtileri görülmesine neden olabilmektedir.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebeğinizdeki değişiklikleri hissedemeyebilirsiniz. Bilmelisiniz ki bebeğinizde çok büyük değişimler olmaktadır. Hala sadece küçük bir hücre topunu andıran zigot, uterus duvarına yerleşmeye çalışıyor.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 1 milimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 0 gram

5. Gebelik Haftası

35. günde başlar ve 42. güne kadar gider. Bu sizin altıncı gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 5. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Vücudunuzdaki artan hormon miktarları, daha sık veya daha ağrılı baş ağrılarına ve normalden daha fazla kendinizi yorgun hissetmenize neden olabilir. Daha sık idrara çıkma ihtiyacı, sabah bulantısı ve genel bulantı gibi hafif semptomlar yaşayabilirsiniz.

Bu süreçte dinlenmeniz çok önemlidir. Gebelik süreci ile endişeliyseniz her zaman doktorunuza danışabilirsiniz.

Bebeğimde neler oluyor?

Her hafta gelişmekte olan bebeğiniz için önemli olsa da bu hafta gerçekleşen önemli birçok değişiklik görülmektedir. Kalp ve dolaşım sistemiyle birlikte beyin, sinirler, omurilik ve omurilik için temel oluşturacak olan nöral tüp de oluşmaya başladı. Kolları ve bacakları oluşturacak minik tomurcuklar da gelişmektedir. Yaklaşık 2 mm olan bebeğiniz artık çıplak gözle görülebilir.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 2 milimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 0 gram

6. Gebelik Haftası

42. günde başlar ve 49. güne kadar gider. Bu sizin yedinci gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 6. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Var olan diğer belirti ve bulguların yanı sıra, kasların gevşemesine yardımcı olan progesteron hormonu nedeniyle biraz gaz, şişkinlik, hazımsızlık, mide ekşimesi ve karın krampları ortaya çıkabilir. Bunların olması çoğu zaman normaldir. Endişe verici hale gelirse derhal doktorunuza başvurabilirsiniz. Bu belirti ve bulgular aynı zamanda dış gebelik gebelik ve düşüklerin erken belirtileri olabilmektedir. Dikkat etmenizi öneririz.

Ayrıca gebelik sırasında ruh hali değişimleri yaşayabilirsiniz. Bu ruh hali değişimlerinin normal olduğunu bilmeniz gerekir. Vücudunuz meydana gelen büyük değişiklikler ve gelişmekte olan bebeğinize alışma süreciniz ile ilgili karışık duygular yaşamanız normaldir.

Bebeğimde neler oluyor?

Bu haftanın sonunda bebeğiniz yaklaşık 5 mm uzunluğunda olacaktır. Akciğerler, böbrekler ve karaciğer gibi küçük iç organları gelişmeye başlamakla birlikte kalp atış hızı artıyor. Dolaşım sistemi de daha karmaşık hale geliyor.

Bebeği besleyecek plasenta gelişmeye başlıyor.

Bebeğinizin kafası bu haftalarda oluşmaya başlamaktadır.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 5 milimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 0 gram

7. Gebelik Haftası

49. günde başlar ve 56. güne kadar devam eder. Bu sizin sekizinci gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 7. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Sabahları rahatınızı kaçıracak kadar bazı kokular sizde bulantı oluşturabilir. Bebeğinizin gelişimine yardım etmede büyük rol oynayan östrojen hormonu duyularınızda- özellikle de koku- değişikliklere neden olmaktadır. Bazen en sevdiğiniz kokular bile bulantı oluşturabilir. Koku hassasiyetiniz için sizi rahatsız etmeyen kokular bulabilir, şampuanınızı, vücut losyonunuzu vb. değiştirebilirsiniz. Mümkünse parfümsüz ve kokusuz bir şeyle değiştirmeye çalışın. Ayrıca mide bulantısını gidermek ve hafifletmek amaçlı yatak nevresimlerini düzenli olarak değiştirin.

İdrar yapma alışkanlığınızda değişiklikler olabilir. Bunun sizi rahatsız etmemesi açısından dışarıya çıkmadan ve uykuya dalmadan önce kafein içeren içeceklerden uzak durmalısınız. Çünkü kafeinli içecekler sizi daha fazla ve sık idrar yapmaya iter.

Karnınızın şiştiğini henüz göremeyebilirsiniz, ancak kilonuzda yukarı veya aşağı dalgalanmalar görebilir. Küçük artışlar veya düşüşler normalken, ani bir kilo alımı veya kaybı yaşarsanız doktorunuza danışmanız gerekir.

Bebeğimde neler oluyor?

Bu aşamada bebek yaklaşık 5 ila 12 mm civarındadır. Bebeğiniz artık hızlı bir farklılaşma evresine giriyor. Yüz özellikleri belirginleşiyor. İç organları ve kan hücreleri oluşmaya başlıyor. Pankreasın oluşması ve insülin hormonunun üretilmesi ile sindirimde önemli değişiklikler meydana geliyor.

Bebeğinizin cinsiyetinin erkek veya kız olup olmadığını söylemek için henüz çok erken olsa da cinsiyet bezleri bu hafta oluşmaya başlamaktadır.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 1 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 0 gram

8. Gebelik Haftası

56. günde başlar ve 63. güne kadar devam eder. Bu sizin dokuzuncu gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 8. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Gebeliğinizin ilk birkaç haftası çok hızlı değişikliklerle geçti. Her gebe kadın için aynı zorlukta geçmese de gebeliğe uyum sağlamak sizi zorlamış olabilir. Unutmamalısınız ki her kadın farklıdır ve gebeliğin bu ilk haftalarında yaşanan belirtiler ve bulgular kadından kadına değişmektedir. Gebelik hormonlarındaki değişimler duyularınızda (koku, tat vs.) ve ruh halinizde değişiklikler oluşturmaktadır. Endişelenmenize gerek yok. Bu değişimler sonsuza dek sürmeyecek. Gebeliğinizin bu döneminde diğer belirti ve bulgularının yanı sıra kendinizi her zaman dolgun ve şişmiş olduğunuzu hissedebilirsiniz.

Rahminiz büyümekte olan bebeğinize uyum sağlamak için genişliyor bu genişleme ile karnınıza ve bağırsaklarınıza baskı uyguluyor. Burada progesteron hormonu kaslarınızın gevşemesine neden oluyor ve bu genişlemeye izin veriyor, ancak bu hormon aynı zamanda da sindirimi yavaşlatıyor. Bu durum yiyeceklerin sindirimini zorlaştırarak şişkinlik ve aşırı gaz birikmesine neden olabiliyor. Bu dönemde kabızlık gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Ancak baklagiller, soğan vs. gibi gaza neden olan yiyecekleri keserek ve küçük, düzenli yemekler yiyerek bu belirtileri hafifletebilirsiniz.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebeğiniz günde yaklaşık 1 mm büyüyor ve şimdi yaklaşık 1.5 – 2 cm boyunda. Bebeğinizin kol ve bacak çıkıntıları oluşmaya ve baş yuvarlaklaşmaya başlıyor. Bebeğinizi plasentaya bağlayan göbek kordonu artık açıkça görülüyor ve bebeğinizin kalbi dakikada yaklaşık 120 civarı atıyor.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 2 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 0 gram

9. Gebelik Haftası

63. günde başlar ve 70. güne kadar gider. Bu sizin onuncu gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 9. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Genellikle sabah saatlerinde oluşan mide ekşimesi, hazımsızlık, şişkinlik, kabızlık vb. gibi yaşadığınız tüm belirti ve bulgular muhtemelen sizi yıpratıyordur. Yorgunluk, gebe kadınlar dışında herkesi etkileyebilecek bir şeydir. Yaşadığınız fiziksel değişikliklerin yanı sıra, muhtemelen duygusal inişler çıkışlar yaşayacaksınız. Bunların hepsiyle başa çıkabilmek için yeterince dinlenmeniz çok önemlidir. Öğleden sonraları rahatlamak amaçlı birkaç saat uyuyabilir, daha sık banyo, yürüyüş ve yüzme gibi hafif egzersizler yapabilirsiniz. Hatta bölgenizdeki bir gebelerin katıldığı yoga sınıflarına katılabilirsiniz.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebeğinizin gelişmekte olan kasları ile amniyotik sıvıda hareket edecek kadar gelişmeye başlamıştır. Bu ilk hareketleri nadiren hissedebilirsiniz. Bebeğinizin içinde bulunduğu amniyotik kese bebeğiniz için güvenli bir ortam sağlar. Amniyotik sıvı ise hayati besin maddelerinin anneden bebeğe geçmesini kolaylaştırır. Aynı zamanda bebeğinizin vücut ısısını korumayı sağlar.

Bebeğinizin sinir kasları ve organları çalışmaya başlıyor. Bebeğiniz doğru pozisyonda ise kalp atışları Doppler olarak bilinen bir cihaz kullanılarak duyulabilir. Doppler uygulaması, bebeğinizin kan akışını tespit ve analiz etmek için ses dalgaları üzerinden analiz eden girişimsel olmayan bir teknikle yapılır.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 3 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 2 gram

10. Gebelik Haftası

70. günde başlar ve 77. güne kadar gider. Bu sizin on birinci gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 10. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Gebelik kesinlikle renkli değişimlerin yaşandığı bir dönemdir. Vücudunuzdaki hormonların artışı ve fazla miktarda kan pompalanması sebebiyle yüzünüzde fark edebileceğiniz lekelenmeler veya kızarıklıklar, karnınızda ve göğüslerinizde mavi çizgiler meydana gelebilir. Bu çizgiler artık kalbinizin rahminize ve plasentaya kan pompalamaya başlaması nedeniyle oluşmaktadır. Bu süreçte toplam kan akışınızın yaklaşık yüzde 35 oranında arttığı ve bu damarların fazladan hacimle başa çıktıkça daha görünür hale geldiği anlamına geliyor.

Östrojen ve progesteron süt bezlerini uyarır. Bu sayede bebeğiniz doğduğunda emzirmeye hazır olmanız için göğüsleriniz büyümeye başlar.

Artık karnınız büyümeye başladığı için kıyafetleriniz dar gelmeye ve gebe kıyafetleri bakmaya başlayabilirsiniz. Rahat ettiğiniz kıyafetler seçmelisiniz. Özellikle meme gelişiminizin iyi olması için sutyen seçiminiz ayrı bir önem arz etmektedir.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebeğiniz şimdi yaklaşık 3 ila 4 cm uzunluğunda ve kemikleri ve eklemleri oluşmaya başlıyor.

Başı kendine özgü özellikleri (kulaklar, burun, dişler vb.) oluşturarak gelişmeye başlıyor.

Bebeğinizin cildi lanugo adı verilen ince tüylü bir saçla kaplanır. Bu tüyler doğumdan hemen sonra dökülmektedir. Bazı bebekler ciddi bir saçla doğarlar.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 4,5 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 5 gram

11. Gebelik Haftası

77. günde başlar ve 84. güne kadar gider. Bu sizin on ikinci gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 11. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Bu süre zarfında cildinizin değişmekte, aşırı yağlı veya kuru hale geldiğini görebilirsiniz. Bazı gebe kadınlar derilerinin normal makyajlarına veya nemlendiricilerine farklı tepki verdiğini fark edebilirler. Alışılagelmiş güzellik ürünlerinizin pH vb. özelliklerine ve içerdiği etken maddelere dikkat etmeniz hatta değiştirmeniz gerekebilir.

Karnınızın, göğüslerinizin yanı sıra, uyluklarınız ve üst kollarınızda çevresel ağırlık oluşumu cildinizin gerilmesine neden olabilir. Bu, gerilme işaretleri olarak bilinen uzun, ince kırmızımsı mor renkte olabilir. Bunu durdurmanın bir yolu olmaması ve gelişmesi durumunda tedavisinin de olmamasına rağmen, cildinizi mümkün olduğu kadar nemli tutmak için iyi bir yöntemdir. Eğer vücudunuzda çatlak izleri geliştirirse zamanla kaybolacağını bilmek güzeldir.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebeğiniz neredeyse tamamen gelişmiştir. Artık enerjisinin büyük bir bölümünü büyümeye harcanacaktır. Bebeğiniz yaklaşık 4 cm uzunluğunda ve artık üreme organları oluşmaya başlıyor, ancak ultrason kontrollerde erkek mi, kız mı olacağı anlaşılabilir.

Bebeğiniz amniyotik sıvıyı tekmelemeye, germeye, yüzmeye ve dönmeye başlayacaktır. Bu hareketler sizde tarih edilemeyen duygular oluşturacaktır. Parmakları ve ellerinin açılıp kapanmaya başlaması ile parmakları ile ayak parmakları arasında oluşan ağlar kaybolacaktır.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 5,5 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 10 gram

12. Gebelik Haftası

84. günde başlar ve 91. güne kadar gider. Bu sizin on üçüncü gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 12. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Bu kendiniz ve bebeğiniz için özel bir hafta. Bu hafta, ilk trimesterinizin son haftasıdır. Bu süre zarfında ilk ultrason taramanızın yapılmasını bekleriz. Bu taramalar “küçük tarama” olarak da adlandırılır. Çünkü bebeğinizin küçük görüntülerini sunar.

İlk defa tarama yaptıracaksanız, öncesinde bol su içerek mesanenizi doldurmanız gerekir. Bu sayede rahim kaldırılır ve bebeğinizin daha net bir görüntüsünü alınır.

Bebeğinizin büyüdüğünden emin olmanın yanı sıra, bu taramalarda bebeğinizin ikiz mi yoksa tek bebek mi olduğu da belirlenir. Bebeğinizin kalp atışının düzeni ve gücü kontrol edilir ve pelvik bölgeniz görülebilir ve yumurtalıklarının ve uterusunuzun durumunu değerlendirebilir. Bu konularda doktorunuz size gerekli açıklamaları yapacaktır. İçiniz rahat olsun.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebeğinizin tamamı, organları dahil oluşmuştur. Şimdi çalışma zamanı. Bebeğinizin, amniyotik sıvının içinde soluması ile nefes alıp vermeye başlar ve tükürük bezleri çalışmaya başlayacaktır.

Bu haftalar çocuğunuzun cinsiyetini söylemek için henüz çok erken olduğuna inanılmıştır. Ancak yeni araştırmalar ışığında ve teknolojinin gelişmesi ile gebeliğin erken aşamalarında bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz. NUB açısı ile fetüsün erkek mi dişi mi olduğunu belirleyebileceği gösterilmiştir. Fetüsün cinsiyetini belirlemeye yardımcı olabilecek üç pozisyon var. Yukarı dönük bir işaret ucu çocuğun erkek olduğuna dair güçlü bir gösterge olmakla birlikte; aşağı dönük bir işaret, bebeğin kadın olduğunu ve ne yukarı ne de aşağıya işaret eden merkezi pozisyon ise cinsiyetin tespit edilemez olduğunu göstermektedir. Daha sonraki kontrollerde cinsiyeti belirleme ile ilgili taramalar yapılmaktadır.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 6,5 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 20 gram

13. Gebelik Haftası

91. günde başlar ve 98. güne kadar gider. Bu sizin on dördüncü gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 13. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Bu zaman zarfında gebeliğinizin ikinci üç aylık dönemine (ikinci trimestirine) giriyorsunuz. Araştırmalar bunun gebeliğinizin en kolay dönemi olduğunu ancak yine de kendi küçük sorunlarını beraberinde getirdiğini göstermektedir.

Karnınız büyüdükçe ve plasenta progesteron gibi hormonların üretimini devraldıkça, kendinizi hazımsızlık, reflü veya mide ekşimesi gibi sorunlarla baş etmeye çalışırken bulabilirsiniz. Progesteronun iştahı arttırdığı, annenin ihtiyaç duyduğu tüm hayati besinleri ve vitaminleri almasını sağladığı ve aynı zamanda kasları gevşetmeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Bu konuda sizi rahatlatacak bazı tavsiyelerimiz var. Öğünlerinizi daha küçük, daha düzenli hale getirerek, midenizde üretilen asit miktarını artıran özellikle yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durarak daha konforlu bir gebelik süreci geçirebilirsiniz.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebeğiniz şimdi bir erik büyüklüğünde. Bebeğinizin vücudu içten ve dıştan hızlı bir şekilde büyüyor.

Bebeğinizin hareket edebilecekleri kollarda ve bacaklarda küçük kemikler oluşmaya başlıyor. Uzuvlar vücudunun geri kalanıyla daha orantılı hale geldikçe, uzun kolları kendi baş parmağını emmesini sağlayabilir.

Ses telleri gelişmeye devam ederken tükürük bezleri de çalışmaya başlar.

Böbrekler çalışmaya başladığında, yutulan herhangi bir amniyotik sıvı idrar haline getirilir ve tekrardan bebeğinizi çevreleyen amniyotik sıvıya salgılanır.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 7,5 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 30 gram

14. Gebelik Haftası

98. günde başlar ve 105. güne kadar gider. Bu sizin on beşinci gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 14. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Gebeliğiniz devam ettikçe, ikinci trimesterde (ikinci üç aylık dönem) iştahınız artabilir. Bu iştah artışı ile alışılmadık yiyecekler için istek duyabilirsiniz. Halk arasında buna AŞERME deniyor. Özellikle gebe kadınların neden birdenbire tebeşir veya turşu yemeye istekli olduklarına dair birçok teori olsa da resmi olarak kabul görmüş bir neden yoktur. Hipotezlerden biri, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu bir şeyi arzulamasıdır. Portakal, C vitamini eksikliği; turşu, sodyum eksikliği vb.

Sebep ne olursa olsun, şu anda size ve bebeğinize zarar verecek bir madde olmadığı sürece, nedenini sormamanız önerilir. Ancak vücudunuzun yemeye can attığı her şeyi yiyin ama bunu aklınızda bulundurun.

Bu süreçte iştah ve kabızlığın artması muhtemeldir. Bu da aşırı kilo almanıza neden olabilir. Bu süre zarfında ideal kilo alımınızın, başlangıç kilonuza, sağlık durumunuza bağlı olmasıyla birlikte ideal olarak 9 ila 14 kilo arasında olması önerilir. Tüm gebeliklerde olduğu gibi, her kadın farklıdır. Kilo alım oranları da farklı olacaktır.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebeğinizin uzuvları hızlı büyümektedir. Küçük tırnakları ortaya çıkmaktadır. Şimdi daha da tanınır hale gelmektedir.
Büyüyen boynu sayesinde başını göğsünden kaldırabilir ve bu sayede gözleri ve kulakları yani yüzü daha belirgindir.

Ağzın çatısı oluşup baş parmağını emmeye devam ettikçe, yüz kasları büyümeye devam eder, sonunda yanakları oluşturur. Organlar gelişmeye devam ettikçe, sindirim sistemi bir miktar aktivite göstermeye ve bağırsaklar mekonyum (yenidoğan bebeğin ilk dışkısıdır) üretmeye başlayacaktır.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 8,5 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 60 gram

15. Gebelik Haftası

105. günde başlayıp 112. güne kadar devam etmektedir. Bu sizin on altıncı gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 15. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Gebelik sürecinizin rahat geçmeye başlaması ile sağlığınızın diğer alanlarına bakmanızın zamanı gelmiştir. Gebelikte ağız hijyeni çok önemlidir. Çünkü hormonlar diş etlerinizi ve dişlerinizi etkileyebilir. Dişlerinizde ve diş etlerinizde şişliklere, kızarıklıklara ve yaralara neden olabilir. Yüksek progesteron seviyeleri nedeniyle gebelik dişeti iltihabı gelişebilir.

Çok nadir görülmekte birlikte, dişeti iltihabının preeklampsi ve erken doğumla bağlantılı olabileceğini belirtilmiştir. Basit dişeti iltihabı peridontite (periodontiyum olarak bilinen dişlerinizi çevreleyen ve destekleyen özel dokuların, bağların ve kemiklerin bir enfeksiyonu) kadar ilerleyebilir. Eğer kırmızı ya da şişkin diş eti, ağız kokusu, diş eti kanaması gibi diş eti iltihabı belirtileri varsa, belirtileri hafifletmek ve tedavi olmak amaçlı diş hekiminize gitmeniz iyi bir fikir olabilir.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebeğiniz şimdi bir portakalın büyüklüğü kadardır. Göz kapakları kapalı olsa bile ışığı hissedebiliyor. Kulaklarındaki kemikler sertleştikçe sesinizi ve kalp atışınızı duyabilmektedir.

Bebeğinizin saç folikülleri ile tüm vücudunu kaplanmaktadır. Bu tüylere LANUGO denir. LANUGO bebeğinizi hastalık ve enfeksiyondan korumakla birlikte vücut ısısını koruma faydası görür.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 11 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 90 gram

16. Gebelik Haftası

112. günde başlıyor ve 119. güne kadar devam ediyor. Bu sizin on yedinci gebelik haftanız.
Gebeliğinizin 16. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Çoğu gebe kadın,16-20 hafta arasında bebeğinin hareketlerini ciddi bir şekilde hissetmeye başlar. Bu nedenle bazı küçük hareketler sizi rahatsız edebilir.

Bu dönemde karnınızın büyümeye başladığını açıkça görebilirsiniz. Bu ikinci üç aylık dönemde bebeğinizin gerçekten büyümeye başlamasıyla daha fazla kilo alacaksınız.

Özellikle bu dönemde bacaklarınız yukarıdayken mümkün olduğu kadar dinlenmek iyi bir fikirdir. Kan damarları büyüyen uterusunuz tarafından sıkıştırıldığından bacaklarınızda varis oluşabilmektedir.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebeğinizin boyu yaklaşık olarak 15 cm ve ağırlığı 120 gr ağırlığında. Göz kapakları kapalı olduğu halde koyu ışığı tanıyan gözleri ve sesleri tanıyan kulakları oluşmaktadır.

Şu anda sesinizi doğduktan sonra tanıyabilmesi için bebeğinizle aralıklı konuşmanız çok önemlidir. Yavaşça ve sakince sözler söylemek veya bir şeyler okumak bebek için rahatlatıcı olabilir.

Her ne kadar bebeğinizin iskeleti doğum sırasında doğum kanalında ilerlemeyi kolaylaştırmak için esnek kalsa da şimdi kıkırdaktan gerçek kemiğe doğru değişmeye başlamaktadır.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 15 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 120 gram

17. Gebelik Haftası

17. hafta, 119. günde başlar ve 126. güne kadar gider. Bu sizin on sekizinci gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 17. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Cildiniz şişkinliğe uyum sağlamak için gerilmekte ve incelmektedir. Cildinizi kuruluğa ve kaşıntıya yatkın bulabilirsiniz. Bunları önlemek için kaliteli nemlendiriciler veya vücut losyonu kullanabilirsiniz.

Cildinizin kurumasına rağmen, aşırı kan akışının bir sonucu olabilecek diğer bölgelerde fazla sıvılarınızın (ödem) olduğunu görebilirsiniz. Daha fazla terleyebilir, sürekli bir burun akıntısına neden olan aşırı burun akıntınız olabilir. Fazla miktarda vajinal akıntı yaşadığınızı bile görebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken bunların kokusu ve miktarıdır. Normal olmayan bir durumda doktorunuza başvurmanız sizin ve bebeğiniz için çok iyi olacaktır.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebeğiniz sürekli büyüyor ve kalbi şimdi kalbinizin iki katı hızınızda, yani dakikada 145 kez atıyor.

Omurgası düzelirken hareket etmeye, kollarını ve bacaklarını bükmeye ve esnetmeye devam ediyor. Yine bu hareketler size rahatsızlık olarak verebilir.

Ayrıca doğar doğmaz emmek için hazır olması için emme ve yutma gibi önemli becerileri de öğreniyor.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 18 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 150 gram

18. Gebelik Haftası

126. günde başlar ve 133. güne kadar devam eder. Bu sizin on dokuzuncu gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 18. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Bebeğiniz hızla büyüdükçe, dönerken ve kıvranırken ki hareketlerinin güçlendiğini hissedebilirsiniz. Bu karnınızda anlık acı şoklarına neden olabilir.

Bebeğinizin büyümesi için ihtiyaç duyduğu ekstra besinleri sağlamak için iştahınızın önemli ölçüde arttığını görebilirsiniz. Bu normaldir. Dengeli, sağlıklı bir diyete devam ettiğiniz sürece, bu süre zarfında kilo alma konusunda çok fazla endişelenmemelisiniz.

Kendi kilo almanız ve bebeğinizin kilosunun artması sırtınızı olumsuz yönde etkileyerek ağrılara neden olabilir. Sinirleriniz ve kaslarınızdaki baskıyı azaltmak için farklı bir pozisyonda uyumayı veya oturmayı deneyebilirsiniz.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebeğiniz hıçkırmanın yanı sıra şimdi de tüm bu yüz kaslarını çalıştırarak esniyor.

Miyelin, bebeğinizin sinir sistemindeki sinirleri örtmeye başlar ve bu sinirler arasında karmaşık bağlantıların oluşmasına izin verir. Bu, koku ve tat gibi duyular dahil olmak üzere, beyin ile vücut arasında bilgi aktarımını hızlandıracaktır.

Bebeğinizin benzersizdir. Kendi parmak izi oluşmaya başlamıştır.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 20 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 200 gram

19. Gebelik Haftası

133. günde başlar ve 140. güne kadar gider. Bu sizin yirminci gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 19. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Bu süre zarfında biraz baş dönmesi yaşayabilirsiniz. Bu, uterusunuzun kan damarlarına baskı yapmasından veya kalbinizin normalden daha fazla kan pompalamaya çalışmasından kaynaklanabilir. Bu durumlar, kalp atış hızınızı hızlandırır ve beyninize daha az oksijenin gitmesine neden olarak dolaşımınızı yavaşlatır.

Oturma veya yatma pozisyonunuzdan çok hızlı kalktığınızda belirtiler ve bulgular daha kötü olabilir.

Bu durumların aşırı olduğunu hissederseniz, doktorunuzdan tansiyonunuzu ve kan şekeri seviyenizi kontrol etmesini istemeniz sizin ve bebeğiniz için iyi olacaktır.

Bebeğimde neler oluyor?

Baştan başa uzunluğa sahip bir poundun hemen yukarısında yaklaşık 6 santim ağırlığındaki bebeğiniz kilo alır ve hızla büyür.

Ayrıca bebeğinizin cildi LANUGO adı verilen ince bir saç tabakası ve bezlerinden yağ salgıladığı için yeni bir görünüm geliştiriyor. Bu peynirimsi karışıma verniks kazeoza veya verniks denmektedir. Bu yapı 9 ay boyunca bir amniyotik sıvı banyosunda bekletilirken bebeğinizin cildinin kırışmasını durdurmak için önemlidir. Bu saç tabakası genellikle doğumdan önce dökülür, ancak bazı yeni doğanlarda doğduğunda da görülebilir.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 22 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 250 gram

20. Gebelik Haftası

140. günde başlar ve 147. güne kadar gider. Bu sizin yirmi birinci gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 20. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Tebrikler, gebeliğinizin ortasındasınız.
Buraya kadar bebeğinize kavuşmak için iyi ve kötü günler geçirdiniz.

İkinci trimester ultrasonunuzu henüz yaptırmadıysanız, bu hafta yaptırın. Bu kontrol ile bebeğinizin nasıl ve ne oranda büyüdüğü, plasentanızın sağlığı ve konumu kontrol edilerek içinizin rahatlaması sağlanacaktır.

Bebeğinizin cinsel organları hala gelişiyor olsa da bebeğinizin erkek mi kız mı olduğunu belirlemek için bu ultrason sırasında mümkün olmaktadır.

Toplam gebelik süresince annelerin ortalama kilo almaları 9 ila 14 kilo olmasına rağmen, bu gebeliğin başlangıcında beden kitle indeksinize ve sağlığınıza bağlıdır.

Gebelik sürecinizin yarısını oluşturan bu noktada, şu ana kadar ne kadar kilo aldığınızı kontrol etmenizin ve diyetinizi buna göre ayarlamanın iyi bir zamanı olabilir.

Bebeğimde neler oluyor?

Bu yarım noktada bebeğinizin boyu yaklaşık 25 cm ve ağırlığı yaklaşık 320 gramdır.

Bu hafta boyunca bebeğinizin tırnakları oluşur ve kalıcı dişleri oluşmaya başlayacaktır.

Bebeğinizin kaşları görünürken ve saçları kafasında filizlenmeye başlamaktadır.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 25 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 320 gram

21. Gebelik Haftası

147. günde başlar ve 154. güne kadar gider. Bu sizin yirmi ikinci gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 21. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Bebeğiniz büyümeye devam ettikçe karnınızın büyüklüğü artacak ve karnınız daha belirgin hale gelirken sizde kısıtlayıcı etki yaratabilir.

Gebelikte karşılaşılan sorunlardan biri vücutta görülen çatlaklardır. Bu gebeliğin yaygın bir şikayetidir. Cildinizde, karın bölgenizde, göğüslerde, kalçalarda ve uyluklardaki büyüme ve gerilmenin sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Çatlakları engellemek için kremler kullanabilirsiniz.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebeğiniz şimdi doğumdan sonra onu bekleyen tüm yaşamsal deneyimler için eğitim alıyor. Her gün biraz amniyotik sıvıyı yutması mide bağırsak sisteminin oluşmasına yardımcı olmaktadır.

Amniyotik sıvı, bebeğinizin sağlıklı büyümesine katkıda bulunan elektrolitler, proteinler, karbonhidratlar, yağlar vs. içerir.

Bebeğiniz bu dönemde yediğiniz ve tattığınız lezzetleri deneyimleyebilir.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 27 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 380 gram

22. Gebelik Haftası

154. günde başlar ve 161. güne kadar gider. Bu sizin yirmi üçüncü gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 22. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Bugünlerde kendinizi Braxton Hicks kasılmaları ile ağrı yaşarken bulabilirsiniz. Broxyon Hicks, gebeliğin son aylarında rahimde oluşan doğuma hazırlık niteliğindeki düzensiz kasılmalardır. Diğer adı ise yalancı doğum ağrılarıdır. Bu yalancı doğum sancıları, vücudun kendisini doğum için hazırlamasına yardımcı olduğu düşünülen uterus kaslarının kasılmasından kaynaklanır.

Bu seyrek, düzensiz hafif kramp ağrılarının hafifletilmesi için iyi derecede sıvı alımının sağlanması, sol tarafa yatma ve düzenli, ritmik nefes alma önerilmektedir.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebeğinizde iyi bir yağ tabakası oluncaya kadar bebeğiniz kırışık ve pembe gözükecektir, ancak bu sırada cildi değişmeye başlayacak ve daha az şeffaf hale gelecektir.

Bebeğin gözleri ve dudakları artık daha belirgin hale gelmektedir. Gelişen dokunma hissini keşfetmek için kendi yüzüne dokunmaya başlayabilir ve kendi göbek kordonunu tutabilir.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 28,5 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 440 gram

23. Gebelik Haftası

161. günde başlıyor ve 168. güne kadar devam ediyor. Bu sizin yirmi dördüncü gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 23. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Gebeliğiniz sırasında ayak bilekleriniz ve ayaklarınız şişebilir. Otururken ve yatarken ayaklarınızı yükseğe kaldırarak aynı zamanda kan akışını sağlamak amaçlı düzenli hafif egzersizler yapabilirsiniz. Ayrıca bol miktarda sıvı içmeniz gerekmektedir.

Ani bir şekilde vücudunuzda şişlikler gelişir ve bunlara eşlik eden başka belirti ve bulgular var ise bunlar preeklampsinin bir göstergesi olabileceğinden doktorunuzla temasa geçmeniz gerekir.

Preeklampsi gebeliğin 20. haftasından sonra ortaya çıkan ve doğumdan sonra da 1. haftaya kadar devam edebilen idrarda protein atımı ve/veya ödem ile görülen tansiyon yükselmesidir.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebeğiniz şimdi yaklaşık 500 gr ağırlığında ve yaklaşık 30,5 cm uzunluğundadır. Bu, önümüzdeki dört hafta içinde bebeğinizin kilosu iki katına çıkacağı için karnınız daha fazla büyüyecek.

Bebeğinizin akciğerleri, bu hafta daha hızlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor. Akciğerlerin nefes alıp vermesini sağlamak amaçlı surfaktan adı verilen bir madde üretilmektedir.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 30,5 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 500 gram

24. Gebelik Haftası

168. günde başlar ve 175. güne kadar gider. Bu sizin yirmi beşinci gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 24. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Karnınız büyümeye devam ettikçe göbek deliğiniz dışarı fırladığını görebilirsiniz. Ayrıca göğüslerinizdeki kan damarları mavi renkte daha belirgin ve görünür hale gelebilir.

Gebelik sürecinizde hoş olmayan rüyalar ve kabuslar görebilir, uykuya zor dalabilirsiniz. Geceleri bacak krampları ve bacak seğirmeleri sizi rahatsız edebilir. Ancak aşırı olmadıkça bu belirtiler normaldir.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebeğinizin bu haftalarda hızlı bir şekilde ağırlığı artmaktadır. Bu ağırlık artışı ile çoğu kemik, kas, organlar oluşmaya devam edecek ve kırışık cildinin etrafını dolduracak koruyucu bir yağ tabakası oluşacaktır.

Bebeğinizin yüzü şimdi tamamen oluşmuş durumda ve küçük bir kişi olarak tanınır düzeydedir.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 32 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 560 gram

25. Gebelik Haftası

175. günde başlar ve 182. güne kadar devam eder. Bu, yirmi altıncı gebelik haftanızdır.
Gebeliğinizin 25. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Bebeğiniz büyüdükçe ve mesaneye fazla baskı uygulamaya başlar, bu nedenle daha sık idrara çıkmak zorunda kalabilirsiniz. Bu tamamen normal olmasına rağmen, bu zaman zarfında idrar yolu enfeksiyonlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. İdrar yaparken yanma, karın ağrısı, sırt ağrısı, idrar renginde ve kokusunda değişiklik hissederseniz doktorunuza görünmeniz gerekebilir.

Bu dönemde bebeğinizin büyümesi bağırsaklarınıza baskı yapabilir ve bu baskı ile hareketleri yavaşlayabilir. Ara sıra kabızlık sorunları yaşayabilirsiniz. Bu durumu düzenli egzersiz, çok miktarda su içerek ve lifli gıdalardan zengin beslenerek hafif atlatabilirsiniz.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebeğiniz şimdi kendi rutinini oluşturmaya başlıyor. Seslere ve hatta annesi olarak sizin sesinize tepki vererek karnınızda dönebilir ve kıvrılabilir. Bu hareketler büyümeyi teşvik etmek, kemikleri güçlendirmek ve eklemleri esnek tutmak için önemlidir.

Bu hareketler bebeğinizi yorar ve onların bol bol uyumasını sağlar. Yenidoğan bebeklerin yaklaşık günde 20 saat uyuması bu nedenledir.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 32,5 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 650 gram

26. Gebelik Haftası

182. günde başlar ve 189. güne kadar devam eder. Bu sizin yirmi yedinci gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 26. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Bu süre zarfında doktorunuz gebelik diyabeti taramasını tartışabilir. Bu, vücudunuzun gebelik sırasında yeterli insülin üretemediği durumlarda gelişen bir durumdur.

Bu durum genellikle doğumdan sonra kaybolur. Ancak gebelik sırasında bebeğiniz için ciddi sonuçları olabilecek makrozomi (normalden büyük bebek) gibi bazı durumları önlemek için dikkatli bir şekilde izlenmesi gerekir.

Yemek borusunun mide ile bağlantısını kuran kapak, gebelikte salgılanan hormonlar sebebi ile gevşeyebilir. Bu durum sizde reflü gibi sorunlara neden olur. Bu süreçte mide yanması ve ağzınıza ekşi su gelmesi gibi durumlar yaşayabilirsiniz. Düzenli diş fırçalamalar ile ağız hijyeninizi sağlayabilirsiniz.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebeğiniz şimdi yaklaşık 33 cm uzunluğunda ve yaklaşık 720 gr ağırlığındadır.

26 haftada kaşlar ve kirpikler oluşur ve gözler açılmaya başlar.

Bebeğinizin akciğerleri gelişmeye devam ediyor ve bebeğiniz neredeyse hava solumaya başlıyor.

Eğer bebeğinizin cinsiyeti erkek ise testisleri şimdi skrotuma doğru inmeye başlıyor.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 33 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 720 gram

27. Gebelik Haftası

189. günde başlar ve 196. güne kadar devam eder. Bu sizin yirmi sekizinci gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 27. haftasındasınız

Annede neler oluyor?

Bu süre zarfında meme uçlarınızdan sızıntı olduğunu görebilirsiniz. Göğüsleriniz doğumdan haftalar, aylar önce süt üretmeye başlayabilir. Bu ilk süt kolostrum olarak adlandırılır ve göğüslerinizin bebeğinizi beslemeye hazırlanmasına yardımcı olur. Çok nadiren sızıntı olabilir ve normaldir. Endişelenecek bir şey yoktur. Sizi rahatsız ediyorsa, sütü emmek için emici bir göğüs pedini sutyeninize koymayı deneyebilirsiniz.

Aşırı sızıntı yapmaya başladığını düşündüğünüzde ve sütün rengi pembe lekeli veya kanlıysa hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebeğiniz şimdiye kadar yaklaşık 34 cm uzunluğunda ve yaklaşık 800 gr ağırlığında. Zamanının çoğunu, çevresini araştırmakla geçirmektedir. Bunu yaparken de cenin pozisyonunda kıvrılarak tekme atabilir.

Yüksek ve ani sesler bebeğinizin irkilmesine neden olabilir.

Bebeğinizin kalp atışı artık çok daha güçlü atmaya başlıyor. O kadar güçlü olmalı ki, eşiniz kulağını karnınıza koyduğunda kalp atışlarını duyabilir.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 34 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 800 gram

28. Gebelik Haftası

28. hafta, 196. günde başlar ve 203. güne kadar devam eder. Bu sizin yirmi dokuzuncu gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 28. haftasındasınız

Annede neler oluyor?

Şimdi üçüncü üç aylık döneme (3. trimestır) giriyorsunuz. Kendinizi doğum için enerjik ve hazır hissederken bebeğinizin ağırlığını taşımaktan yorulduğunuz zamanlar olabilir.

Özellikle gece boyunca bacak krampları veya karıncalanma yaşayabilirsiniz. Bu geceleri daha az uyumanıza neden olabilir.

Bu ağrılar, genellikle doğru doğum pozisyonunu bulmaya çalışan bebeğinizin pozisyon arama davranışından kaynaklanır. Bebeğinizin doğru pozisyonu buluncaya kadar aralıklı sürecek olan bu ağrıları hafifletmek amaçlı ılık bir banyo yapabilir veya ısıtıcı yastıklar kullanabilirsiniz.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebeğinizin gözleri gelişmeye devam ediyor. Bu haftalarda renkleri ayırabilecek derecede gözlerini açıp kapatabiliyor. Bebeğinizin gözünü toz gibi yabancı cisimlerden koruyucu mekanizması olan göz kırpma eylemi konusunda pratikler yapıyor.

Bebeğinizin beyni çok hızlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor. Bu dönemde üst beyin yapıları aktif hale gelmeye başlıyor. Bu yapılar bebeğinizde bilincin oluşmasını sağlıyor.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 35 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 900 gram

29. Gebelik Haftası

203. günde başlar ve 210. güne kadar çıkar. Bu sizin otuzuncu gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 29. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Bebeğinizin sindirim sisteminiz üzerindeki baskısının artması sizde şişkinliğe, kabızlığa ve mide yanmasına neden olabilir. Bu süreçte kendinizde kabızlık (hemoroit) şikayetleri görebilir ve acı çekebilirsiniz. Ayrıca hemoroit sorunu gebeliğin üçüncü üç ayında sık görülmektedir. Genellikle kabızlıktan kaynaklanırlar. Bağırsak hareketleri azalır ve dışkılama sırasında zorlamalar damarları tahriş eder ve damarlar şişer. Büyüyen bebeğiniz, özellikle uterusunuzun arkasındaki büyük damarlar üzerindeki baskı oluşturur, bu hemoroitlere de yol açabilir.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebeğiniz şimdi yaklaşık 1100 gram ağırlığında ve yaklaşık 36,5 cm uzunluğundadır.

Bu üçüncü trimesterde bebeğinizde çok hızlı ağırlık artışı olacaktır. Bu cildinin altında yağ birikintilerinin oluşmaya başlaması ile olmaktadır. Bu süreçte bebeğinizin kilosu neredeyse ikiye, üçe katlanacaktır.

Bebeğiniz büyüdükçe idrar torbanıza (mesane), sinirlerinize daha fazla baskı uygulayacak ve kaslarınızı germeye başlayacaktır. Bebeğiniz güç kazandıkça yumrukları, tekmeleri ve hareketleri daha güçlü olacağı için sizi rahatsız edebilir.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 36,5 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 1100 gram

30. Gebelik Haftası

210. günde başlar ve 217. güne kadar devam eder. Bu sizin otuz birinci gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 30. haftasındasınız

Annede neler oluyor?

Bu süre zarfında pek çok gebe kadında karpal tünel sendromu gelişebilmektedir. Bu, bileklerde, parmaklarda ve parmak uçlarında uyuşma veya karıncalanma ile karakterizedir. Bu duruma aşırı kilo alımı ve sinirleri sıkıştıran şişlikler nedeniyle oluşmaktadır. Bu durum özellikle geceleri rahatsız edici ve acı verici olabilir.

Belirtiler aşırı ise, doktorunuza başvurabilirsiniz. Doktorunuz size basıncı hafifletmeye yardımcı olacak bir bilek ateli kullanmanızı önerebilir. Sadece gebelik sırasında görülen karpal tünel sendromu genellikle bebeğinizin doğumundan sonra kendiliğinden kaybolur.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebek şimdi yaklaşık 38 cm uzunluğunda ve yaklaşık 1300 gram ağırlığındadır. Hala hızlı bir şekilde ağırlığı artmaya devam ediyor. Neredeyse her ay en az 100 gram alarak ilerliyor.

Her ne kadar bebeğiniz çok daha aktif görünse de aslında şimdi çok daha fazla uyuyor. Doğduğumdan sonraki uyuklama ve uyanma düzenleri oluşmaya başlıyor.

Beyni gelişmeye başladığı için beyinde kıvrımlar oluşmaya başlar. Bu kıvrımlar beynin yüzey alanının büyüklüğünü artırarak beyin dokusunun hayatı boyunca büyümesini ve gelişmesini sağlar.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 38 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 1300 gram

31. Gebelik Haftası

217. günde başlar ve 224. güne kadar devam eder. Bu sizin otuz ikinci gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 31. haftasındasınız

Annede neler oluyor?

Göğüslerinizin doğum zamanına kadar ortalama 400 ile 1500 gram arasında bir ağırlığa ulaşacağını biliyor muydunuz? Bunu, büyüyen bebeğinizin ağırlığı ile birleştirdiğinizde şiddetli sırt ağrıları yaşayabilirsiniz.

Bu, sadece fazla ağırlığı taşımakla değil, aynı zamanda doğum için hazırlanırken kasları gevşeten hormon olan progesteronun, eklemlerin ve bağların gevşemesine neden olmasıyla meydana gelebilir. Bu belinizde bir eğrilik yaratabilir.

Bunu dik durmaya çalışarak telafi etmeye çalışabilirsiniz. Dik duruş kulağınızın, omzunuzun ve kalçanızın aynı hizada olması ile sağlanabilir.

Bebeğimde neler oluyor?

Bu haftaya kadar bebeğinizin tüm duyuları tüm hızıyla gelişmektedir. Etrafındaki yani rahminizin dışındaki dünyayı tanımak için trilyonlarca yeni beyin bağlantısı oluşmaya devam edecek ve bilgi işlemeye başlayacaktır.

Bebeğiniz sizin sesinizi ve sık duyduğu sesleri tanıyabilir ve yanı sıra ışığı takip edebilir.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 39 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 1500 gram

32. Gebelik Haftası

224. günde başlar ve 231. güne kadar gider. Bu sizin otuz üçüncü gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 31. haftasındasınız

Annede neler oluyor?

Şimdiye kadar henüz Braxton Hicks’i yani yalancı doğum ağrıları deneyimlemediyseniz, onları şimdi hissetmeye başlayabilirsiniz. Yalancı doğum ağrıları bu haftalarda daha güçlü ve daha sık hale gelecektir. Ayrıca karnınızın sık sık sert olduğunu ve cildinizin de çok gerginleştiğini görebilirsiniz.

Nefes almakta zorlandığınızı ve bazen nefes almakta zorluk çektiğinizi fark edebilirsiniz. Bu, büyüyen karnınızın neden olduğu diyafram üzerindeki baskıdan kaynaklanmaktadır.

Bu haftalarda kilonuz haftada neredeyse bir kilo civarında artar. Bu artış kısmen vücudunuzun ürettiği kan hacmindeki artıştan kaynaklanmaktadır.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebek büyümeye devam ederken, beyni gelişmeye devam etmektedir. Bu haftalarda beynin hipotalamus adı verilen bölümünü gelişmeye başlar. Hipotalamus beyinde kontrol merkezi olarak işlev görür ve diğer birçok görevinin yanında vücudun termostatıdır. Bebeğinizin vücudunun hangi sıcaklıkta olması gerektiğini bilir ve düzenlemeye çalışır.

Bebeğinizi ısı değişimlerine karşı koruyan ve sıcak tutulmasını sağlayan lanugo adı verilen ince tüyler bu süre zarfında dökülmeye başlar.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 40 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 1800 gram

33. Gebelik Haftası

231. günde başlar ve 238. güne kadar devam eder. Bu sizin otuz dördüncü gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 33. haftasındasınız

Annede neler oluyor?

Süt üretiminiz doğum yaklaştıkça artar. Sadece göğüsleriniz daha büyük ve daha ağır hale gelmekle kalmaz, meme uçlarını saran bezler daha belirgin hale gelebilir ve hatta rengini değiştirir, koyu kahverengiye dönerek koyulaşabilir. Korkmanıza gerek yok. Bu normaldir. Çünkü bunlar meme ucunu çevreleyen alanı nemlendirmeye, kurumasını ve çatlamasını önlemeye yardımcı olan küçük yağ üreten bezlerdir.

Bebeğimde neler oluyor?

Bu hafta, bebeğiniz yaklaşık 2000 gram ağırlığında ve uzunluğu ise yaklaşık 41 cm’dir. Eğer bebeğiniz henüz doğum pozisyonunda değilse, kendini aşağıya doğru bakacak, doğum pozisyonuna hazır olacak şekle gelinceye kadar manevra yapmaya devam edecektir.

Bu haftalar bebeğinizin gelişiminde önemli bir dönüm noktasıdır. Bebeğinizin bağışıklık sistemi gelişmeye başlamaktadır. Bu dönemde önemli antikorlar sizden bebeğinize geçer. Bu durum bebeğinizi doğduktan sonraki yaşama hazırlayarak sağlıklı bir birey olmasını sağlar.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 41 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 2000 gram

34. Gebelik Haftası

34. hafta 238. günde başlar ve 245. güne kadar devam eder. Bu sizin otuz beşinci gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 34. haftasındasınız

Annede neler oluyor?

Bu süre zarfında karnınızın daha alçak ve öne eğik göründüğünü fark edebilirsiniz. Bebeğiniz doğum için hazır bir şekilde pelvik bölgenize düşmüş veya yerleşmiş olabilir. Yerleşmediyse birkaç hafta içinde bu gerçekleşebilir. İlk gebeliklerde bu doğumdan haftalar öncesinde meydana gelebilir.

Bebeğinizin pelvik bölgenize yerleşmesi kalçalarınıza, pelvisinize ve mesanenize baskı uygulayabilir. Bu durum idrara daha sık çıkmanızı sağlarken, diyaframınıza ve mide ile yemek borunuza olan baskıyı azaltarak hazımsızlık, mide yanması gibi belirtilerin azalmasına ve kaybolmasına neden olabilir.

Bebeğimde neler oluyor?

34 haftaya geldiğimizde ise bebeğiniz daha fazla bebek gibi görünmeye başlıyor. Bebeğinizin derisinin altında oluşan yağ tabakası daha pürüzsüz, kırışıksız bir görünüm almasını sağlayarak yuvarlak hatlarının oluşmasını sağlıyor. Kalınlaşmaya başlayan verniks kazeoza yakın bir zamanda temiz ve pembe kalarak dökülmeye başlamaktadır.

Bu evrede artık ayak ve parmak tırnakları büyümeye başlıyor.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 42,5 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 2250 gram

35. Gebelik Haftası

35. hafta 245. günde başlar ve 252. güne kadar devam eder. Bu sizin otuz altıncı gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 35. haftasındasınız

Annede neler oluyor?

Büyük gün yaklaştıkça birçok gebe, özellikle ilk kez anneler olacaklar hayallerinin kabusa dönüşmemesi için endişe yaşayabilirler. Bu uyku düzensizlikleri oluşturabilir. Normal bir durum olduğunu belirtelim. Yaşadıklarınız zihninizin doğum eylemi ve bebeğinizin doğumuyla ilgili yaşayabileceğiniz endişe ve endişelerle başa çıkma yöntemidir. Eğer endişelenme düzeyinizin aşırı olduğunu ve bu dönemlerde aşırı derecede yorgun olursanız doktorunuz ile bu durumu konuşmalısınız.

Daha iyi bir gece uykusu almanıza yardımcı olacak diğer fikirler, yatmadan önce mesanenizi boşaltmanız ve sol tarafınıza yatmanızdır. Çünkü bu, kan damarlarındaki basıncı azaltır ve kan dolaşımınızın daha etkili olmasını sağlar.

Bebeğimde neler oluyor?

Bu haftalarda, bebeğinizin önemli organları ile işlevlerinin büyük bir bölümü tamamlandı. Sonraki birkaç hafta tamamen kilo alımı ile ilgilidir. Bu süreçte bebeğinizin böbrekleri zaten gelişti ve karaciğer de çalışmaya başladı.

Kemikler ve kaslar güçlenirken bebeğinizin kafatası yumuşak ve esnek kalır. Bebeğinizin kafatasının yumuşak ve esnek kalması doğum kanalından geçerken sıkışmasını engellemek ve kolay geçiş yapmasını sağlamak amaçlıdır.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 43,5 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 2500 gram

36. Gebelik Haftası

252. günde başlar ve 259. güne kadar devam eder. Bu sizin otuz yedinci gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 36. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Gebeliğinizin son ayında ekstra enerjik hissedip, heyecanlanmaya başlıyor olabilirsiniz. Bu, gebeliğin ilerleyen aşamalarında yaygındır. Bazı uzmanlar bu durumu “yuvalama içgüdüsü” olarak adlandırırlar. Yuvalama içgüdüsü doğumun yaklaşması ve bebeğinizi kucağınıza almanız için her şeyi hazırlamaya çalıştığınız aktiviteleri içerir.

Son dönemlerde yürüyüşünüzün değiştiğini fark edebilirsiniz. Evinizin içinde dolaşırken yürüyüşünüz bir penguenin veya bir ördeğin yürüyüşüne benzetiliyor olabilir. Bu durum omurganın alt kısmını daha gevşek ve daha dengesiz hale getiren bağlayıcı dokuların yumuşamasına bağlıdır.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebeğiniz yaklaşık 2900 gram ağırlığında ve 45 cm uzunluğundadır. Doğuma kadar sürekli büyümeye devam edecektir.

Bebeğinizin enfeksiyonla mücadele etmesini sağlayan bağışıklık sistemi ve yaşamsal faaliyetlerin devam etmesini sağlayan kan ve dolaşım sistemi gibi sistemlerin çoğu çalışmaya başladı.

Sindirim sisteminin olgunlaşması ise doğumdan sonra bir yıl kadar sürebilir. Bebeğinizin beslenmesi rahminizde göbek kordonu ile sağlanırken, doğumdan sonra sindirim sistemi kullanılacak düzeyde olgunlaşır.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 45 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 2900 gram

37. Gebelik Haftası

259. günde başlar ve 266. güne kadar devam eder. Bu sizin otuz sekizinci gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 37. haftasındasınız

Annede neler oluyor?

Çoğu gebe son haftalara yaklaştıkça büyük gün yani bebeğinizin doğum günü hakkında düşünmeye başlıyor. Eğer bu ilk gebeliğiniz ise doğum konusunda stresli olabilirsiniz. Rahatlamanız doktorunuz ile endişeleriniz hakkında konuşmanızı öneririz.

Bol miktarda dinlenmeye ve uyumaya devam edin. Ve mümkün olduğunca rahatlamaya çalışın. Karnınız artık iyice ağırlaşacak ve bebeğiniz tüm organ sistemlerinize baskı uygulayarak sizi rahatsız edecektir.

Bu zamanlarda serviksiniz genişlemeye başlar ve amniyotik sıvınız azalır. Braxton Hicks yani yalancı doğum ağrıları ve kasılmalarının daha sık olduğunu görebilirsiniz. Bunun normal olduğunu belirtelim. Bu sayede vücudunuz büyük güne yani doğuma hazırlanıyor.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebeğinizin boyu yaklaşık 46,5 cm ve ağırlığı ise 3100 gram civarındadır. Erkekler doğumda kızlara göre daha ağır olmak eğilimindedirler. Bebeğiniz artık tombullaşmaya başlıyor. Artık bebeğiniz doğum pozisyonuna gelmiş veya gelmeye çalışıyordur.

Bebeğiniz o kadar büyüdü ki artık hareketleri kısıtlanmaya başladı. Aynı zamanda dış dünyada yaşayabilecek hayati becerileri kazanmaya devam ediyor. Baş parmağını emiyor ve soluyor.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 46,5 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 3100 gram

38. Gebelik Haftası

266. günde başlar ve 273. güne kadar devam eder. Bu sizin otuz dokuzuncu gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 38. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Artık doğumunuz yakınlaştığı için doğumunuzun geldiğini gösteren bazı belirtiler bekliyor olabilirsiniz.

Doğum belirtileri;
  • Kasılmalar düzenlidir ve öngörülebilir bir şekildedir (sekiz dakikada bir gibi). Kasılmalarda üç tür artış yaşayabilirsiniz. Ya daha sıktır ya daha uzundur ya da daha güçlüdür.
  • Her kasılma önce sırtın alt kısmında hissedilir sonra ön ve alt kısımlar ve kasığa yayılır.
  • Faaliyet veya pozisyon değişikliği kasılmalarda azalma veya durmaya yol açmaz.
  • Kan gelebilir.
  • Membran yırtılması olabilir.
  • Doktorunuz ve ebeniz olgunlaşma (yumuşama), efasman (incelme), ya da genişleme gibi servikal değişiklikler fark edebilir.
Bebeğimde neler oluyor?

Bu süre zarfında bebeğiniz yaklaşık 3200 gram ağırlığına ulaştı ve uzunluğu ise yaklaşık 48 cm.

Bebeğinizin neredeyse tüm sistemleri gelişti. Doğum için neredeyse sizin kadar sabırsızlanıyordur. Zaten bebeğiniz aylardır doğum için hazırlık yapıyor.

Göz pigmentleri hala oluşmaya devam ediyor. Doğumdan sonra da pigmentlerin değişimi görülebilir. Yani bebeğinizin göz rengi doğumdan sonra değişebilir.

Sinir sistemi ve beyin fonksiyonları doğumdan sonra maruz kalacağı tüm yeni deneyimler için hazırlık aşamasındadır ve gelişmeye devam etmektedir.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 48 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 3200 gram

39. Gebelik Haftası

273. günde başlar ve 280. güne kadar gider. Bu sizin kırkıncı gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 39. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Artık doğumun başlaması ile ilgili belirtileri takip ediyorsunuzdur.

Yakınlarda doğum öncesi sıvı sızması görülebilir. Bu filmlerde olan fışkırma tarzından çok sızıntı şeklinde olabilir. Çünkü bebeğinizin kafası servikse baskı uyguladığı için sıvı sızmasını engelleyebilir. Bu daha çok damlama tarzında sızıntıya imkân verir.

Sızan amniyotik sıvı genellikle idrar ile karıştırılabilir. Amniyotik sıvı genellikle renksiz ve kokusuzdur. Bazen tatlı bir kokuya sahip olabilir. Sızıntı kanlı benekler veya mukus beyazımsı lekeler içerebilir.

Unutmamalısınız ki tüm kadınlar ve gebelik süreci farklıdır. Bazen sıvı sızması önce olurken bazen kasılmalar eşliğinde sızma gerçekleşebilir.

Bebeğimde neler oluyor?

39. haftada bebeğiniz ortalama 3300 gram ağırlığında ve 49 cm uzunluğundadır. Geçen haftadan itibaren birkaç fiziksel değişiklik olmasına rağmen, cilt altı yağ tabakası oluşumu neredeyse tamamlandı. Beyin gelişmeye devam ederken, organlar ve sistemler pratik yaparak ve doğumdan sonraki hayata hazırlanıyorlar.

Bebeğinizin cildi şimdilerde pembe ve pürüzsüzdür. Çünkü lanugo doğumdan önce büyük olasılıkla dökülecektir, dökülmezse doğumdan sonra kısa sürede dökülecektir.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 49 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 3300 gram

40. Gebelik Haftası

40. hafta, 280. günde başlar ve 287. güne kadar gider. Bu sizin kırk birinci gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 40. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Eğer her şeyi doğru bir şekilde hesapladıysanız ve bebeğinizin gelişimi normal düzeyde ilerliyorsa çok yakında doğumun gerçekleşeceğinin haberini vermeliyim.

Tebrikler. İyisiyle kötüsüyle güzel günler geçirdin.

Son istatistiklere göre; 30 kadından sadece 1’i hesapladığı doğum tarihinde bebeğini doğuruyor. Bunu etkileyen birçok faktörün olduğunu ilk haftalarında söylemiştik.

Bu dönemlerde karnınızdaki gerçek doğum ağrılarına ve kasılmalarına dikkat etmeniz gerekir. Doğum kasılmaları ve ağrıları hafif başlar ve zamanla serviks kaslarınız kasıldıkça bebeğinizi dünya itmek için gevşemeye başlar.

Ağrı ve kasılmalar ile kadından kadına değişmektedir. Bu konuda deneyimli kişilerden öneriler alabilirsiniz. Bu deneyimi ilk defa yaşamak stres verici olabilir. Deneyimi yani bebeğinizin doğumunu keyifli ve hayatınızı değiştirecek hale getirmenize sizi rahatlatacaktır.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebeğiniz şimdi sabırsız olmalı. Başının ağır bir şekilde pelvisinize bastırması ve serviksinizin ağzına dayanması doğmaya istekli olduğunu gösterir.

Halen, ileride enfeksiyonlarla savaşmasını sağlayacak olan antikorları sağlayan plasenta yoluyla beslenmesine devam etmektedir. Aranızdaki bu bağlantı kesildikten sonra kolostrum denilen göğüslerinizin ürettiği ilk süt, ilk birkaç gün boyunca bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirecek antikorlar sağlamaya devam edecektir.

Bu arada bebeğiniz ortalama 3400 gram ağırlığında ve 50 cm uzunluğundadır.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 50 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 3400 gram

41. Gebelik Haftası

287. günde başlar ve 294. güne kadar devam eder. Bu sizin kırk ikinci gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 41. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Bebeğinizi hala 41. haftada kucağınıza alamadıysanız endişelenmeyin. Bebeklerin %5 ile %10’u 41. haftada doğar.

Meydana gelen tüm ağrılarınızı, kasılmalarınızı ve sıvı akıntılarınızı izlemeye devam ettiğiniz sürece içiniz rahat olmalıdır.

Vücudunuz bu hafta sonuna kadar hala doğum belirtilerini göstermiyorsa, doktorunuz doğum ile ilgili sizinle konuşmak isteyebilir.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebeğiniz tamamen işlev gören bir bir insan olmasına rağmen, doğuncaya kadar büyümeye ve gelişmeye devam eder. Parmak ve ayak tırnakları, saçları, kaşları ve kirpikleri büyümeye devam eder.

Bu arada doktorunuz bebeğin gelişimini kontrol etmek ve doğum başlangıcını engelleyen bir şeylerin olup olmadığından emin olmak için size ultrason taraması önerebilir.

Bebeğinizin ağırlığı ortalama 3500 gram ve 51 cm’dir.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 51 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 3500 gram

42. Gebelik Haftası

294. günde başlar ve 301. güne kadar gider. Bu sizin gebelik haftanızdır.
Gebeliğinizin 42. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Artık doğum tarihiniz geçmeye başlıyor. Bebeğiniz hala büyümeye ve pelvisinize bastırmaya devam ettiği için sinir bozucu ve belki de daha acı verici olmasına rağmen endişelenecek bir şey yok.

Kan lekesi, ağrı veya olağandışı akıntı, geç görülen herhangi bir bulguya dikkat etmeniz şartıyla gebelik süreciniz hala devam ediyor. Bu normal bir süreçtir.

Belirtiğimiz gibi doktorunuz bu süre zarfında doktorunuz doğum yapma olasılığınızı sizinle konuşacaktır. Bu birçok yolla yapılmaktadır. Doktorunuz size en uygun yöntemi seçecektir.

Sizin ve bebeğinizin sağlık durumunun iyi olması şartıyla, gebelik sürecinizin doğal yoldan devam etmesi ile ilgili ortak bir karar verebilirsiniz.

Bebeğimde neler oluyor?

Her ne kadar bebeğiniz hala büyümeye devam etse de bu büyüme şimdi genişleyebileceği yer olmadığı için sınırlı olmaktadır. Bebeğinizin cildi kurumaya ve kırışmaya başlayabilir. Çünkü onu yağlanmış ve korumalı tutan lanugo ve verniks koruyucu tabakaları dökülmeye başlamıştır.

Bu arada bebeğiniz ortalama 3600 gram ağırlığında ve 52 cm uzunluğundadır.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 52 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 3600 gram

Unutmamalı ki;
Her gebelik süreci bireye özeldir. Her zaman aynı zaman diliminde aynı gelişim ve değişimleri beklemek sizi yanıltabilir. Doktorunuz size uygun değişikliklerin olup olmadığını her kontrole gittiğinizde size bildirecektir.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.