Gebelik Sürecinde Kafein Tüketimi Anneyi ve Bebeği Nasıl Etkiler?

0 485

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gebelik sürecinde anne ve bebeğin beslenmesi; bebeğin anne karnındaki gelişimini fazlasıyla etkilediği gibi, ileride ki hayatını da önemli derece de etkilemektedir.

Gebelik sürecinde alınan besin maddelerinin az ya da çok tüketilmesinin belirli durumlara göre değişkenlik gösterdiği bilinmektedir.

Bu yazımızda gebelik sürecinde kafein tüketiminden bahsedeceğiz.

Kafein; uyarıcı bir madde olup çeşitli yiyecek, içecek ve ilacın bileşiminde bulunmaktadır.

Bir bardak kahve (150 mililitre) ortalama 100-150 miligram kafein içermektedir.

Kafein genellikle zihinsel uyanıklığı arttırma, enerji verme ve bireye kendini iyi hissettirme gibi olumlu etkenleri vardır.

Kafein vücuda alındıktan sonra çok hızlı bir şekilde sindirim sisteminden emilime uğramaktadır. Aç karnına alınan kafein daha hızı etki göstermektedir.

Gebelikte kafeinin emilimine bakıldığında çok hızlı bir şekilde plasenta ile fetüsün (anne karnındaki bebek) dolaşımına geçmektedir. Anne karnındaki bebeğin yeterli enzim sistemleri gelişmediği için kafein metabolizması çok uzun zaman almaktadır.

Sağlıklı bir erişkinde kafeinin ömrü 3-4 saat iken gebelikte 9-11 saate çıkmaktadır.

“The Food Standards Agency” FDA tarafından gebelikte kafein kullanım miktarını sınırlandırılması, günde 300 mg’ın altına düşürülmesini önerilmektedir.

Hiçbir neden yokken, hamile kalamama nedenleri arasında yüksek dozda kafein tüketimi gösterilmektedir.

1992-11995 yılları arasında 20-35 yaş aralıklı eşiyle beraber yaşayan ve çocuğu olmayan 430 Danimarkalı çiftle yürütülen bir çalışmada, sigara kullanmayan kadınlarda yüksek doz kafein kullanımın hamile kalma şansını düşürdüğü saptanmıştır.

Amerika da yapılan bir çalışmada ise; günlük 300 mg’ın üzerinde kafein alımının kadınlarda doğurganlık oranlarını düşürdüğü görülmüştür.

Gebelik esnasında günde 300 miligram üzerinde kahve tüketimi; gebelikte artan demir eksikliğini tetiklemekte, fetüste (anne karnındaki bebek) gelişme geriliğine ve küçük doğum ağırlıklı bebek dünyaya getirmeye sebep olmaktadır.

Yapılan bir araştırma da 200 miligram kafein alındığında, bebek kilosunda ki azalma 60-70 gram olmaktadır. Aynı araştırmada gebelik öncesi düzenli olarak yüksek doz kafein kullanan annelerde de aynı sonuca ulaşılmıştır.

Gebelik esnasında yüksek doz alan annelerin bebeği, doğumdan sonra 18-48. saatler arasında izlenerek değerlendirilmiş ve sonucunda bebeğin dış dünyaya uyumunun düşük olduğu ve bebeklerin kalp hızının yüksek olduğu saptanmıştır.

Sonuç olarak; günlük 300 miligramın üzerinde kafein alımı gebe kalma sürecini ve gebelik sürecini ciddi anlamda olumsuz etkilemektedir.

Özalper, B . (2014). Gebelikte Beslenme. Muş Alparslan Üniversitesi Fen Bilimleri Dergisi , 2 (2) , 270-278 . Retrieved from https://dergipark.org.tr/en/pub/msufbd/issue/19659/370822

Yamanefe, Ş. (2008). Kafein Alımının Gebelik Üzerindeki Etkileri. Gazi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Revıew

Efe, Ş. Y. (2009). Kafein Alımının Gebelik Üzerine Olumsuz Etkileri. Journal of Clinical Obstetrics & Gynecology, 19(1), 45-49.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.