Gebelik Psikolojisi: Gerçekten Abartıyor Musun?

0 2.003

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba güzel anne adayı;

Son zamanlarda muhtemelen duygusal olarak değişken bir hal içerisindesin. Ağlarken bir anda gülmeye başlayabiliyor ya da gülerken kısa süre sonra nedensiz bir şekilde hüzünlenme yaşıyorsun ve bu durum sende kafa karışıklığına neden oluyor.

‘Abartıyorsun!’

‘Gerçekten buna mı kırıldın?’

‘Yine neden ağlıyorsun?’ gibi cümleler bir yerlerden tanıdık gelmiştir diye düşünüyorum.

Sence de gerçekten abartıyor musun?

Hayır, sen abartmıyorsun, sen anne oluyorsun. İçinde günden güne büyüyen, şekillenen bir can var ve bu canın mimarı senin eşsiz bedenin. Ağlamak istiyorsan ağla, özgürce kahkaha at, içinden geleni dilediğince yaşa ve duygularını içine hapsetmek yerine yavaşça serbest bırak. Bu durum seni zorluyor olabilir, canını sıkıyor hatta bazı çatışmalara sebebiyet verip tepki almana da neden oluyor olabilir lakin hiç meraklanma yalnız değilsin, hatalı hiç değilsin.

Gebelik döneminin ilk trimesterinde (ilk 3 aylık dönem) ruhsal çatışmalar yaşaman, İkinci trimesterinde (3-6 aylık dönem) çabuk sinirlenmen, ani duygu değişimleri yaşaman; Üçüncü trimesterinde ise (6-9 aylık dönem) bebeğin hakkında endişelerinin olması ve kırılgan bir yapıda olman, çabucak hüzünlenmen normal ve doğal bir durum.

Bunu yalnızca sen değil neredeyse tüm anne adayları deneyimliyor. Duygularını bastırmak yerine onları sağlıklı ve kontrollü bir şekilde ifade etmen doğru olacaktır. Bunun için kendine gebeliğin boyunca kullanabileceğin bir günlük edinip duygu ve düşüncelerini, o gün yaşadıklarını, bebeğinle ilgili anılarını ve içinden gelen her şeyi günlüğüne yazarak ilerleyebilirsin. Sürecin yönetimi büyük çoğunlukla sana ait olduğu için süreci öğrenerek, aktif ve verimli geçirmek gebelik deneyimini olumlu yönde etkileyecektir.

Öncelikle bebeğine bir isim bulmakla işe başlayabilirsin. Bu isim seninle onun arasındaki iletişimin başlaması için ilk adım olabilir. Bu isim günlük hayatta kullandığımız isimlerden ziyade kiraz, minik, tırtıl, kelebek vs. gibi daha özgün isimler olabilir. Tamamen senin hayal dünyana kalmış.

İkinci adımda her gün sabah uyandığında ve gece uyumadan önce yapacağın olumlama cümlelerinden yardım alabilirsin. Bu cümleleri sesli bir şekilde bebeğine ve bedenine ithafen dile getirmen iyi olacaktır.

‘Ben iyiyim, sağlıklıyım ve güvendeyim ‘

‘Bebeğim kelebek/ tırtıl /. iyi, sağlıklı ve güvende ‘

‘Bugün bebeğime 1 gün daha yaklaştım ‘

‘Günaydın / İyi geceler bebeğim. ‘

Bebeğinle iletişim kurarken, olumlamalarını yaparken onun için aldığın zıbın, kıyafet, patik ya da eldiveni de işe dahil edebilirsin. Bebeğinin onu giydiğini ve üzerine çok yakıştığını hayal edebilirsin. Bebeğinin o giysiler içerisinde sana gülümsediğini gör ve kokusunu burnunda hisset. Sonra ona her şeyin yolunda olduğunu söyle.

Bebeğini kendi günlük aktivitelerine dahil et. Onunla sık sık etkinlikler planla ve daima iletişimde ol. Birlikte müzik dinleyin, meditasyon yapın, yürüyüş yapın, kitap okuyun, yemek yiyin, alışverişe çıkın ve hatta parka gidin. Bunlar aranızdaki bağı kuvvetlendirecektir.

Süreçte gebeliğin boyunca kullanabileceğin mobil uygulamalardan yararlanabilir, bebek bakımı

hakkında doğru kaynaklardan bilgiler edinebilir, kitaplar okuyup mümkünse eğitimlere katılabilirsin.

Bunlar hem sürecin verimli geçmesini sağlar hem de doğum sonrası için korkularını azaltıp senin

kaliteli bir bakım vermeni sağlar.

Kendine çok iyi bak güzel anne adayı. Yeniden görüşünceye dek hoşça kal.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.