Gebelik Oluşumunu Önlemek İçin Kullanılan Yöntemler

0 3.866

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Annelik her kadının hayalini kurduğu kutsal bir görev olarak bilinmektedir. Bu amaçla aile kurulur ve çiftler çocuk sahibi olmak için birtakım uğraşlara girerler. Fakat her şeyden önce aile planlaması yapmak önemlidir. Çünkü her ailenin bakabileceği çocuk sayısı farklıdır.

Aile planlaması; çiftlerin istediği zaman ve bakabileceği sayıda çocuk yapması olarak tanımlanabilir.

İstenmeyen gebeliklerin ve buna bağlı gebelik kayıplarının önlenmesi, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların azaltılması, anne ölüm oranlarının ve kürtajın azaltılması gibi konularda yardımcı olmaktadır.

Çiftlerin belli dönem ve durumlarda korunması gerekebilir. Örneğin çocuk yapmayı henüz düşünmeyen bilirler ya da yeni doğum yapmış bir kadının en az 3 yıl hamile kalmaması gerekir. İşte bu gibi durumlarda karşımıza kontraseptif (koruyucu) yöntemler çıkmaktadır. Çiftlerin bu yöntemler hakkında çok iyi bilgi sahibi olması gerekmektedir. Araştırmalara baktığımızda istenmeyen gebeliklerin çoğu nedeni çiftlerin korunmayı bilmemesi ya da yanlış yöntemler kullanmasıdır.

Şimdi hep birlikte bu yöntemlerin neler olduğuna bakalım.

Kontraseptif yöntemler; modern ve geleneksel olarak ikiye ayrılır geleneksel yöntemlerde; cinsel kaçınma, geri çekme ve vajinal duş yer almaktadır. Modern yöntemlere baktığımızda ise amaç fertilizasyonu (döllenmeyi) önlemek ya da döngünün hormonal aşamalarına müdahale etmektir. Bunlar da kendi içinde geri dönüşümlü ve geri dönüşümsüz olarak ikiye ayrılır.

Geri dönüşümlü olanlar

  • Rahim içi araç (RİA)
  • Oral kontraseptif
  • Enjekte edilen kontraseptifler
  • Deri altı implantları
  • Transdermal yamalar
  • Transvajinal halka

Geri dönüşümsüz olanlar

  • Tüp ligasyonu
  • Vazektomi

1. Geri Çekme Yöntemi

Penisin, boşalma olmadan önce vajinadan geri çekilmesidir. Her ne kadar dışarı boşalma olsa da ilişki sırasında gelen zevk suyunun içinde de spermler olacağı için gebelik oluşumu engellenemez. Bu sebeple önerilmeyen bir uygulamadır.

2. Erkek Kondomu

Hem kontrasepsiyon hem de cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korur. Penis sertleştiği zaman kılıfın ucundaki balon sıkılarak kılıf penise geçirilir. Vajinadan çıkarırken de hem kılıfın hem penisin tutulup çıkarılması gerekir. Ayrıca kılıfta delik/yırtık olmamasına dikkat edilmelidir.

 

3. Kadın Kondomu

2 tane halka içerir. Vajinadan içeri sokularak birisi vajen içinde diğeri dışında kalacak şekilde yerleştirilir. Cinsel ilişkiden 8 saat önce takılmalıdır.

 

4. Diyafram

Vajina duvarına yerleştirilir ve serviks ağzını tamamen kapatır. Böylece cinsel yolla bulaşan hastalıklardan da korunmuş olunur. Cinsel ilişkiden sonra en az 6 saat çıkarılmamalıdır.

 

5. Spermisit

Krem, köpük, jel formunda bulunur. 10- 15 dakika bekledikten sonra ilişkiye girilebilir. Kimyasal bir etki oluşturarak spermleri öldürür.

 

6. Rahim İçi Araçlar (RİA)

Hormon içeren ve içermeyen formları bulunur. Rahim içine girilerek yerleştirilir. Spermlerin yumurtaya ulaşmasını engeller. Takıldıktan sonra kanama miktarında artma ve ağrı yaşanabilir.

 

7. Oral Kontraseptifler

Tablet şeklinde bulunan ağız yoluyla kullanılan maddelerdir. Emzirme döneminde rahatlıkla kullanılabilir.

 

8. Enjekte Edilebilen Kontraseptifler

3 ayda bir medroksiprogesteron Asetat içeren tek doz şeklinde yapılan enjektörlerdir.

 

9. Subdermal İmplant

Lokal anestezi uygulanarak invaziv olarak gerçekleştirilen bir işlemdir. 5 dakika sürer. Su değmesinden etkilenmez. İmplant çıkarıldıktan 3- 4 hafta sonra ovulasyon tekrar başlar.

Seyrek, S. G., Çakıroğlu, M. M., & İncekara, N. (2021). Aile Planlaması ve Kontraseptif Metotlar. Turkey Health Literacy Journal, 2(3), 184-190.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.