Gebeliğin İkinci 12 Haftasında (İkinci Trimester) Neler Oluyor? 

0 90

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Sevgili anne babalar,

Bu yazımı okuyorsanız gebeliğin en rahat kısmına gelmişsiniz demektir. Artık yavaş yavaş gebeliğe alışıyor ve o dingil döneme doğru gelmiş bulunuyorsunuz. Artık gerçek bir insana benzemeye başladığı haftalar bunlar.

Haftadan haftaya nasıl değiştiğine siz de şaşıyorsunuz. Büyüyen karnınız yüzünden en sevdiğiniz kıyafetlere sığamamaya başlıyorsunuz. Sizin vücudunuz değişirken, hızlı bir şeklide bebeğiniz de büyümeye devam ediyor. İki ay önce basit bir hücre kümesi halindeydi.

Şimdi ise, kontrole gittiğinizde bebeğinizin kalp atımlarını duyabiliyorsunuz. Organları, kasları ve sinir hücreleri çalışıyor.

Peki, ikinci trimester neden rahat dönemdir?

 • İlk trimesterde görülen bulantı kusmalar azalır. Anne kendini daha iyi hisseder.
 • Anne vücudu bebeğe alışmıştır. Bebek için düşük riski azalmıştır.
 • Gebeliğin son döneminde karşımıza çıkacak olan bebeğin ve anne rahminin büyümesine bağlı zorluklar bu dönemde söz konusu değildir.
 • Bu nedenlerle gebeliğin en rahat dönemidir. Kimi anne adayları bu dönemi “gebeliğin balayı dönemi” olarak adlandırılır.
 • Organ oluşumu gerçekleşmiştir.
 • Birçok konuda serbestlik söz konusudur.
 • Seyahatler için en uygun dönemdir. Uçağa doktor raporu olmadan 28.gebelik haftasına kadar binilebilir.
 • Cinsel birliktelik için engel yoktur. Prezervatif kullanımı önerilir.
 • Saç bakımı güvenle yapılabilir.
 • Bu dönemin başlaması ile egzersiz önem taşır. Gebelik pilatesi, yoga, yüzme, yürüyüş önerilen spor aktiviteleridir.

Bu dönemde bulantılar azalır, iştah artar!

 • Gebeliğin ilk döneminde aç kalan anne adayı kendini sık sık mutfakta , buzdolabının önünde bulur.
 • Kısa sürede aşırı kilolar alabilir. Aman Dikkat!
 • Nedense bu kilo artışına baba adayları da eşlik eder.

İkinci trimesterda ne gibi problemler görülebilir?

 • Burun kanamaları- diş eti sorunları,
 • Kabızlık,
 • Genital akıntılar, Sık idrara çıkma,
 • Kramplar, Bel ağrıları,
 • Çarpıntı- göz kararması,
 • Mide yanması

Bu dönemde vajinal akıntılar artar .Beyaz krem rengi akıntılar normaldir. Endişe edilmemelidir.

13. Hafta

Siz hissedemezseniz  bile bebeğiniz hareketlerine başladı. Kollarını geriyor ve ayaklarıyla tekme atıyor. Hatta baş parmağını bile emmeye başlayabilir. Göz kapakları, gelişen gözünü koruması amacıyla kapalıdır. Bebeğinizin kafatası ile kol ve bacak kemiklerinin etrafındaki dokuları gelişmeye başlıyor. Kaburgaları da ortaya çıkmaya başlıyor.

 14. Hafta

Bu hafta hormonlar etki göstermeye başlıyor. Erkek bebeklerde prostat bezi gelişiyor. Kız bebeklerde yumurtalıklar karın boşluğundan aşağıya doğru hareket ediyor. Mekonyum yani bebeğinizin doğumdan sonra yaptığı ilk dışkısı bağırsaklarında oluşmaya başlıyor.  Bu haftanın sonunda bebeğinizin damağı tam olarak şekilleniyor.

15. Hafta

Bebeğinizin cildi şeffaf olmaya başlıyor. Kaşları ve saçları seçilmeye başlıyor. Koyu renkli saçı olacak bebeklerin saç folikülleri pigment üretmeye başlıyor. Kemik ve kemik iliği gelişmeye devam ediyor. Kulakları da son şekillerini aldılar.

 16. Hafta

Bu hafta, bebeğinizin boyu 20–22 cm uzunluğunda ve ağırlığı 80–90 gr. kadardır. Artık ellerini yumruk yapabiliyor. Gözleri ışığa hassaslaşıyor. Gözlerini kırpıp, kaşlarını çatabiliyor. Hatta hıçkırık bile tutabiliyor. Kız bebeklerin yumurtalıklarında milyonlarca yumurta oluşuyor.

 17. Hafta

Bebeğinizin cilt altında yağ depolanmaya başlıyor. Bu yağ deposu, bebeğinize enerji sağlayacak ve doğumdan sonra sıcak tutacak.

18. Hafta

Bebeğiniz artık duymaya da başlıyor. Kalbinizin atışlarını, midenizin gurlamasını ya da göbek kordonundaki kanın akışını dahi duyabilir. Yüksek seslerde irkilebilir. Ayrıca bu haftadan itibaren yutma yeteneği de oluşuyor.

19. Hafta

Bebeğinizin hassas cildi vernix denen beyaz macunumsu koruyucu bir tabaka ile kaplanır. Vernixin altında lanugo denen ayva tüyü şeklinde ince tüyler vardır. Böbrekleri idrar üretmeye başlar ve bebeğinizin etrafını sararak koruyan amniyon kesesine salınır. İşitmesi biraz daha gelişmektedir.

Amniyotik sıvı ve koruyucu tabakaya rağmen kulakları, sizin sesinizi artık ayırt edebilir. Beynindeki sinir hücreleri geliştikçe kas hareketlerine de başlayacaktır. Henüz bunları daha hissetmiyor olabilirsiniz ancak yakında başlayacaktır.

20. Hafta

Gebeliğinizin yarısına geldiniz. Bebeğiniz yaklaşık 25 cm boyunda ve 250–300 gr ağırlığındadır. Artık hareketlerini hissetmeye başladınız.

Vernixin koruması ile bebeğinizin cildi kalınlaşmakta ve gelişmektedir. Kaşları ve saçları ince de olsa oluştu. Kol ve bacakları da iyice gelişti.

 

21. Hafta

Plasenta, bebeğinizin beslenmesi için gereken tüm ihtiyacı karşılasa da amniyotik sıvıdaki şekerden de bir miktar faydalanır. Bu hafta, bebeğinizin kemik iliği kan hücresi üretimine başlıyor. Bu döneme kadarki sürede, bu işi karaciğer ve dalak yapıyordu.

 

22. Hafta

Bebeğinizin ağırlığı artık 450 gr. civarında oldu. Dilindeki tat alma tomurcukları oluşmaya başlıyor. Dokunma duyusu da gelişiyor. Yüzüyle ve ulaşabildiği kadarıyla elleriyle hissedebiliyor. Erkek bebeklerin testisi, karından aşağıya inmeye başlıyor. Kız çocukların rahim ve yumurtalıkları kendi yerlerine yerleşiyor. Yumurtalıklarında, tüm hayatları boyunca kullanacağı yumurtaları mevcut.

23. Hafta

Bebeğinizin akciğerlerinde sürfaktan denen madde üretilmeye başlıyor. Sürfaktan maddesi, akciğerlerdeki hava keseciklerinin, nefes alıp verme sırasında büzüşmesini ve yapışmasını önleyen maddedir. Nefes alıp verme hareketleri sırasında bebeğinizin akciğerlerine amniyon sıvısı girer ve çıkar.

Cildi, yeni doğan bebeğin cildine benzemeye başlar, şeffaflığı azalır ve yağ üretimi daha da artar. Yoğun bakım ünitelerinde, bazı 23 haftalık yeni doğan bebekler yaşatılabilmektedirler. Ancak beyin kanaması ve görmede kayıplar gibi riskleri de olabilecektir. Bu konudaki ilerlemeler her geçen gün artmaktadır.

24. Hafta

 

Bu hafta bebeğiniz yaklaşık 600–650 gr kadardır. Parmak izleri şekillendi. İç kulak tamamen geliştiği için artık dengesini sağlayabilir. Rahminizin hangi tarafında olduğunu hissedebilir.  Siz de onun uyuduğunu ve uyandığını anlayabilirsiniz. 24 haftalık doğan bebeklerin yaşama şansı %50 den fazladır. Ancak  komplikasyon gelişme riski sık ve ciddidir.

25. Hafta

Bebeğinizin elleri tam anlamıyla gelişti. Yine de sinir sistemi açısından daha kateteceği çok yolu var. Rahminizin iç kısmı, ilk keşfedeceği yer olacak.

26. Hafta

Bebeğinizin ağırlığı 800–900 gr civarındadır. Kaşları ve kirpikleri iyice şekillendi. Saçları da uzadı ve gürleşti. Gözleri tam gelişmiş olmasına rağmen iki haftaya kadar daha açamayacak.

27. Hafta

Bu haftayla beraber ikinci trimester sona eriyor. Bebeğinizin akciğerleri, karaciğeri ve bağışıklık sistemi gelişmeye devam ediyor. 27 haftanın sonunda bebeğinizin boyu, 12 haftalık haline göre üç, hatta dört katına ulaşır.

Genel olarak dikkat etmeniz gerekenleri yeniden özetlemek istiyorum.

 • Doktorunuzun verdiği vitaminleri alın.
 • Düzgün kilo almanıza dikkat edin.
 • Doktorunuzun önerdiği egzersizleri düzenli yapın.
 • Sağlıklı beslenin.
 • Strese ve diğer sağlık sorunlarınıza dikkat edin.
 • Doktorunuza düzenli olarak kontrole gidin

Özelikle aşağıdakileri yapmamanız gerekmektedir.

 • Sigara ve alkolden uzak durun.
 • Doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayın.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.