Gebeliğin 9. Haftasında Annede Ve Bebekte Hangi Değişimler Olur?

0 166

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

9. Gebelik Haftası

63. günde başlar ve 70. güne kadar gider. Bu sizin onuncu gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 9. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Genellikle sabah saatlerinde oluşan mide ekşimesi, hazımsızlık, şişkinlik, kabızlık vb. gibi yaşadığınız tüm belirti ve bulgular muhtemelen sizi yıpratıyordur. Yorgunluk, gebe kadınlar dışında herkesi etkileyebilecek bir şeydir. Yaşadığınız fiziksel değişikliklerin yanı sıra, muhtemelen duygusal inişler çıkışlar yaşayacaksınız. Bunların hepsiyle başa çıkabilmek için yeterince dinlenmeniz çok önemlidir. Öğleden sonraları rahatlamak amaçlı birkaç saat uyuyabilir, daha sık banyo, yürüyüş ve yüzme gibi hafif egzersizler yapabilirsiniz. Hatta bölgenizdeki bir gebelerin katıldığı yoga sınıflarına katılabilirsiniz.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebeğinizin gelişmekte olan kasları ile amniyotik sıvıda hareket edecek kadar gelişmeye başlamıştır. Bu ilk hareketleri nadiren hissedebilirsiniz. Bebeğinizin içinde bulunduğu amniyotik kese bebeğiniz için güvenli bir ortam sağlar. Amniyotik sıvı ise hayati besin maddelerinin anneden bebeğe geçmesini kolaylaştırır. Aynı zamanda bebeğinizin vücut ısısını korumayı sağlar.

Bebeğinizin sinir kasları ve organları çalışmaya başlıyor. Bebeğiniz doğru pozisyonda ise kalp atışları Doppler olarak bilinen bir cihaz kullanılarak duyulabilir. Doppler uygulaması, bebeğinizin kan akışını tespit ve analiz etmek için ses dalgaları üzerinden analiz eden girişimsel olmayan bir teknikle yapılır.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 3 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 2 gram

Unutmamalı ki; her gebelik süreci bireye özeldir. Her zaman, aynı zaman diliminde, aynı gelişim ve değişimleri beklemek sizi yanıltabilir. Doktorunuz, size uygun değişikliklerin olup olmadığını her kontrole gittiğinizde bildirecektir.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.