Gebeliğin 8. Haftasında Annede Ve Bebekte Hangi Değişimler Olur?

0 135

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

8. Gebelik Haftası

56. günde başlar ve 63. güne kadar devam eder. Bu sizin dokuzuncu gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 8. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Gebeliğinizin ilk birkaç haftası çok hızlı değişikliklerle geçti. Her gebe kadın için aynı zorlukta geçmese de gebeliğe uyum sağlamak sizi zorlamış olabilir. Unutmamalısınız ki her kadın farklıdır ve gebeliğin bu ilk haftalarında yaşanan belirtiler ve bulgular kadından kadına değişmektedir. Gebelik hormonlarındaki değişimler duyularınızda (koku, tat vs.) ve ruh halinizde değişiklikler oluşturmaktadır. Endişelenmenize gerek yok. Bu değişimler sonsuza dek sürmeyecek. Gebeliğinizin bu döneminde diğer belirti ve bulgularının yanı sıra kendinizi her zaman dolgun ve şişmiş olduğunuzu hissedebilirsiniz.

Rahminiz büyümekte olan bebeğinize uyum sağlamak için genişliyor bu genişleme ile karnınıza ve bağırsaklarınıza baskı uyguluyor. Burada progesteron hormonu kaslarınızın gevşemesine neden oluyor ve bu genişlemeye izin veriyor, ancak bu hormon aynı zamanda da sindirimi yavaşlatıyor. Bu durum yiyeceklerin sindirimini zorlaştırarak şişkinlik ve aşırı gaz birikmesine neden olabiliyor. Bu dönemde kabızlık gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Ancak baklagiller, soğan vs. gibi gaza neden olan yiyecekleri keserek ve küçük, düzenli yemekler yiyerek bu belirtileri hafifletebilirsiniz.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebeğiniz günde yaklaşık 1 mm büyüyor ve şimdi yaklaşık 1.5 – 2 cm boyunda. Bebeğinizin kol ve bacak çıkıntıları oluşmaya ve baş yuvarlaklaşmaya başlıyor. Bebeğinizi plasentaya bağlayan göbek kordonu artık açıkça görülüyor ve bebeğinizin kalbi dakikada yaklaşık 120 civarı atıyor.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 2 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 0 gram

Unutmamalı ki; her gebelik süreci bireye özeldir. Her zaman, aynı zaman diliminde, aynı gelişim ve değişimleri beklemek sizi yanıltabilir. Doktorunuz, size uygun değişikliklerin olup olmadığını her kontrole gittiğinizde bildirecektir.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.