Gebeliğin 7. Haftasında Annede Ve Bebekte Hangi Değişimler Olur?

0 97

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

7. Gebelik Haftası

49. günde başlar ve 56. güne kadar devam eder. Bu sizin sekizinci gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 7. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Sabahları rahatınızı kaçıracak kadar bazı kokular sizde bulantı oluşturabilir. Bebeğinizin gelişimine yardım etmede büyük rol oynayan östrojen hormonu duyularınızda- özellikle de koku- değişikliklere neden olmaktadır. Bazen en sevdiğiniz kokular bile bulantı oluşturabilir. Koku hassasiyetiniz için sizi rahatsız etmeyen kokular bulabilir, şampuanınızı, vücut losyonunuzu vb. değiştirebilirsiniz. Mümkünse parfümsüz ve kokusuz bir şeyle değiştirmeye çalışın. Ayrıca mide bulantısını gidermek ve hafifletmek amaçlı yatak nevresimlerini düzenli olarak değiştirin.

İdrar yapma alışkanlığınızda değişiklikler olabilir. Bunun sizi rahatsız etmemesi açısından dışarıya çıkmadan ve uykuya dalmadan önce kafein içeren içeceklerden uzak durmalısınız. Çünkü kafeinli içecekler sizi daha fazla ve sık idrar yapmaya iter.

Karnınızın şiştiğini henüz göremeyebilirsiniz, ancak kilonuzda yukarı veya aşağı dalgalanmalar görebilir. Küçük artışlar veya düşüşler normalken, ani bir kilo alımı veya kaybı yaşarsanız doktorunuza danışmanız gerekir.

Bebeğimde neler oluyor?

Bu aşamada bebek yaklaşık 5 ila 12 mm civarındadır. Bebeğiniz artık hızlı bir farklılaşma evresine giriyor. Yüz özellikleri belirginleşiyor. İç organları ve kan hücreleri oluşmaya başlıyor. Pankreasın oluşması ve insülin hormonunun üretilmesi ile sindirimde önemli değişiklikler meydana geliyor.

Bebeğinizin cinsiyetinin erkek veya kız olup olmadığını söylemek için henüz çok erken olsa da cinsiyet bezleri bu hafta oluşmaya başlamaktadır.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 1 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 0 gram

Unutmamalı ki; her gebelik süreci bireye özeldir. Her zaman, aynı zaman diliminde, aynı gelişim ve değişimleri beklemek sizi yanıltabilir. Doktorunuz, size uygun değişikliklerin olup olmadığını her kontrole gittiğinizde bildirecektir.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.