Gebeliğin 6. Haftasında Annede Ve Bebekte Hangi Değişimler Olur?

0 133

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

6. Gebelik Haftası

42. günde başlar ve 49. güne kadar gider. Bu sizin yedinci gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 6. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Var olan diğer belirti ve bulguların yanı sıra, kasların gevşemesine yardımcı olan progesteron hormonu nedeniyle biraz gaz, şişkinlik, hazımsızlık, mide ekşimesi ve karın krampları ortaya çıkabilir. Bunların olması çoğu zaman normaldir. Endişe verici hale gelirse derhal doktorunuza başvurabilirsiniz. Bu belirti ve bulgular aynı zamanda dış gebelik gebelik ve düşüklerin erken belirtileri olabilmektedir. Dikkat etmenizi öneririz.

Ayrıca gebelik sırasında ruh hali değişimleri yaşayabilirsiniz. Bu ruh hali değişimlerinin normal olduğunu bilmeniz gerekir. Vücudunuz meydana gelen büyük değişiklikler ve gelişmekte olan bebeğinize alışma süreciniz ile ilgili karışık duygular yaşamanız normaldir.

Bebeğimde neler oluyor?

Bu haftanın sonunda bebeğiniz yaklaşık 5 mm uzunluğunda olacaktır. Akciğerler, böbrekler ve karaciğer gibi küçük iç organları gelişmeye başlamakla birlikte kalp atış hızı artıyor. Dolaşım sistemi de daha karmaşık hale geliyor.

Bebeği besleyecek plasenta gelişmeye başlıyor.

Bebeğinizin kafası bu haftalarda oluşmaya başlamaktadır.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 5 milimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 0 gram

Unutmamalı ki; her gebelik süreci bireye özeldir. Her zaman, aynı zaman diliminde, aynı gelişim ve değişimleri beklemek sizi yanıltabilir. Doktorunuz, size uygun değişikliklerin olup olmadığını her kontrole gittiğinizde bildirecektir.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.