Gebeliğin 40. Haftasında Annede Ve Bebekte Hangi Değişimler Olur?

0 93

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

40. Gebelik Haftası

40. hafta, 280. günde başlar ve 287. güne kadar gider. Bu sizin kırk birinci gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 40. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Eğer her şeyi doğru bir şekilde hesapladıysanız ve bebeğinizin gelişimi normal düzeyde ilerliyorsa çok yakında doğumun gerçekleşeceğinin haberini vermeliyim.

Tebrikler. İyisiyle kötüsüyle güzel günler geçirdin.

Son istatistiklere göre; 30 kadından sadece 1’i hesapladığı doğum tarihinde bebeğini doğuruyor. Bunu etkileyen birçok faktörün olduğunu ilk haftalarında söylemiştik.

Bu dönemlerde karnınızdaki gerçek doğum ağrılarına ve kasılmalarına dikkat etmeniz gerekir. Doğum kasılmaları ve ağrıları hafif başlar ve zamanla serviks kaslarınız kasıldıkça bebeğinizi dünya itmek için gevşemeye başlar.

Ağrı ve kasılmalar ile kadından kadına değişmektedir. Bu konuda deneyimli kişilerden öneriler alabilirsiniz. Bu deneyimi ilk defa yaşamak stres verici olabilir. Deneyimi yani bebeğinizin doğumunu keyifli ve hayatınızı değiştirecek hale getirmenize sizi rahatlatacaktır.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebeğiniz şimdi sabırsız olmalı. Başının ağır bir şekilde pelvisinize bastırması ve serviksinizin ağzına dayanması doğmaya istekli olduğunu gösterir.

Halen, ileride enfeksiyonlarla savaşmasını sağlayacak olan antikorları sağlayan plasenta yoluyla beslenmesine devam etmektedir. Aranızdaki bu bağlantı kesildikten sonra kolostrum denilen göğüslerinizin ürettiği ilk süt, ilk birkaç gün boyunca bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirecek antikorlar sağlamaya devam edecektir.

Bu arada bebeğiniz ortalama 3400 gram ağırlığında ve 50 cm uzunluğundadır.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 50 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 3400 gram

Unutmamalı ki; her gebelik süreci bireye özeldir. Her zaman, aynı zaman diliminde, aynı gelişim ve değişimleri beklemek sizi yanıltabilir. Doktorunuz, size uygun değişikliklerin olup olmadığını her kontrole gittiğinizde bildirecektir.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.