Gebeliğin 4. Haftasında Annede Ve Bebekte Hangi Değişimler Olur?

0 102

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

4. Gebelik Haftası

28. günde başlar ve 35. güne kadar devam eder. Bu sizin beşinci gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 4. haftasındasınız.

4 haftalık gebe olmanıza rağmen gebelik testiniz yine de negatif sonuç verebilir. İdrardaki Beta-HCG veya gebelik hormonu yeterli miktarda yükselmediği için bu sonucu alıyor olabilirsiniz. Başka bir testle tekrar deneyebilirsiniz. Beta-HCG seviyeleri her 48 saatte bir neredeyse iki katına çıkar. 6 veya 7 hafta civarında zirve yapar. Daha önce dış gebelik veya düşük yapma gibi bir geçmişiniz var ise ve herhangi bir belirti bulgu göstermeden de doktorunuza başvurarak gebelik testi yaptırabilirsiniz.

Annede neler oluyor?

Tek kelimeyle hormonlar dans ediyor!

Vücudunuzda progesteron hormonu seviyesi artacaktır. Bu hormon, meme dokusunun büyümesini uyarır, döllenmiş yumurtayı desteklemek için uterusun kalınlığını ve sağlığını korumanın yanı sıra, hızlı büyüyen embriyoyu genişletip yerleştirmek için uterus kasını gevşetmeye yardımcı olur. Bununla birlikte, diğer kasları da gevşetir ve mide ekşimesi, hazımsızlık ve kabızlık gibi bilinen gebelik belirti ve bulgularına neden olabilir.

Östrojen, göğüslerinizi dolgunlaştırmaya yardımcı olan, kan akışını artıran ve size sağlıklı, uterusun oluşmasını sağlayan önemli hormonlardan biridir. Ancak artan östrojen düzeylerinin dezavantajları vardır. Cildinizin lekelenmeye, daha fazla baş ağrısına veya nezleye, hapşırma veya tıkalı bir burun gibi alerjik reaksiyon belirtileri görülmesine neden olabilmektedir.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebeğinizdeki değişiklikleri hissedemeyebilirsiniz. Bilmelisiniz ki bebeğinizde çok büyük değişimler olmaktadır. Hala sadece küçük bir hücre topunu andıran zigot, uterus duvarına yerleşmeye çalışıyor.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 1 milimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 0 gram

Unutmamalı ki; her gebelik süreci bireye özeldir. Her zaman, aynı zaman diliminde, aynı gelişim ve değişimleri beklemek sizi yanıltabilir. Doktorunuz, size uygun değişikliklerin olup olmadığını her kontrole gittiğinizde bildirecektir.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.