Gebeliğin 39. Haftasında Annede Ve Bebekte Hangi Değişimler Olur?

0 128

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

39. Gebelik Haftası

273. günde başlar ve 280. güne kadar gider. Bu sizin kırkıncı gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 39. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Artık doğumun başlaması ile ilgili belirtileri takip ediyorsunuzdur.

Yakınlarda doğum öncesi sıvı sızması görülebilir. Bu filmlerde olan fışkırma tarzından çok sızıntı şeklinde olabilir. Çünkü bebeğinizin kafası servikse baskı uyguladığı için sıvı sızmasını engelleyebilir. Bu daha çok damlama tarzında sızıntıya imkân verir.

Sızan amniyotik sıvı genellikle idrar ile karıştırılabilir. Amniyotik sıvı genellikle renksiz ve kokusuzdur. Bazen tatlı bir kokuya sahip olabilir. Sızıntı kanlı benekler veya mukus beyazımsı lekeler içerebilir.

Unutmamalısınız ki tüm kadınlar ve gebelik süreci farklıdır. Bazen sıvı sızması önce olurken bazen kasılmalar eşliğinde sızma gerçekleşebilir.

Bebeğimde neler oluyor?

39. haftada bebeğiniz ortalama 3300 gram ağırlığında ve 49 cm uzunluğundadır. Geçen haftadan itibaren birkaç fiziksel değişiklik olmasına rağmen, cilt altı yağ tabakası oluşumu neredeyse tamamlandı. Beyin gelişmeye devam ederken, organlar ve sistemler pratik yaparak ve doğumdan sonraki hayata hazırlanıyorlar.

Bebeğinizin cildi şimdilerde pembe ve pürüzsüzdür. Çünkü lanugo doğumdan önce büyük olasılıkla dökülecektir, dökülmezse doğumdan sonra kısa sürede dökülecektir.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 49 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 3300 gram

Unutmamalı ki; her gebelik süreci bireye özeldir. Her zaman, aynı zaman diliminde, aynı gelişim ve değişimleri beklemek sizi yanıltabilir. Doktorunuz, size uygun değişikliklerin olup olmadığını her kontrole gittiğinizde bildirecektir.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.