Gebeliğin 37. Haftasında Annede Ve Bebekte Hangi Değişimler Olur?

0 104

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

37. Gebelik Haftası

259. günde başlar ve 266. güne kadar devam eder. Bu sizin otuz sekizinci gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 37. haftasındasınız

Annede neler oluyor?

Çoğu gebe son haftalara yaklaştıkça büyük gün yani bebeğinizin doğum günü hakkında düşünmeye başlıyor. Eğer bu ilk gebeliğiniz ise doğum konusunda stresli olabilirsiniz. Rahatlamanız doktorunuz ile endişeleriniz hakkında konuşmanızı öneririz.

Bol miktarda dinlenmeye ve uyumaya devam edin. Ve mümkün olduğunca rahatlamaya çalışın. Karnınız artık iyice ağırlaşacak ve bebeğiniz tüm organ sistemlerinize baskı uygulayarak sizi rahatsız edecektir.

Bu zamanlarda serviksiniz genişlemeye başlar ve amniyotik sıvınız azalır. Braxton Hicks yani yalancı doğum ağrıları ve kasılmalarının daha sık olduğunu görebilirsiniz. Bunun normal olduğunu belirtelim. Bu sayede vücudunuz büyük güne yani doğuma hazırlanıyor.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebeğinizin boyu yaklaşık 46,5 cm ve ağırlığı ise 3100 gram civarındadır. Erkekler doğumda kızlara göre daha ağır olmak eğilimindedirler. Bebeğiniz artık tombullaşmaya başlıyor. Artık bebeğiniz doğum pozisyonuna gelmiş veya gelmeye çalışıyordur.

Bebeğiniz o kadar büyüdü ki artık hareketleri kısıtlanmaya başladı. Aynı zamanda dış dünyada yaşayabilecek hayati becerileri kazanmaya devam ediyor. Baş parmağını emiyor ve soluyor.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 46,5 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 3100 gram

Unutmamalı ki; her gebelik süreci bireye özeldir. Her zaman, aynı zaman diliminde, aynı gelişim ve değişimleri beklemek sizi yanıltabilir. Doktorunuz, size uygun değişikliklerin olup olmadığını her kontrole gittiğinizde bildirecektir.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.