Gebeliğin 36. Haftasında Annede Ve Bebekte Hangi Değişimler Olur?

0 113

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

36. Gebelik Haftası

252. günde başlar ve 259. güne kadar devam eder. Bu sizin otuz yedinci gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 36. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Gebeliğinizin son ayında ekstra enerjik hissedip, heyecanlanmaya başlıyor olabilirsiniz. Bu, gebeliğin ilerleyen aşamalarında yaygındır. Bazı uzmanlar bu durumu “yuvalama içgüdüsü” olarak adlandırırlar. Yuvalama içgüdüsü doğumun yaklaşması ve bebeğinizi kucağınıza almanız için her şeyi hazırlamaya çalıştığınız aktiviteleri içerir.

Son dönemlerde yürüyüşünüzün değiştiğini fark edebilirsiniz. Evinizin içinde dolaşırken yürüyüşünüz bir penguenin veya bir ördeğin yürüyüşüne benzetiliyor olabilir. Bu durum omurganın alt kısmını daha gevşek ve daha dengesiz hale getiren bağlayıcı dokuların yumuşamasına bağlıdır.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebeğiniz yaklaşık 2900 gram ağırlığında ve 45 cm uzunluğundadır. Doğuma kadar sürekli büyümeye devam edecektir.

Bebeğinizin enfeksiyonla mücadele etmesini sağlayan bağışıklık sistemi ve yaşamsal faaliyetlerin devam etmesini sağlayan kan ve dolaşım sistemi gibi sistemlerin çoğu çalışmaya başladı.

Sindirim sisteminin olgunlaşması ise doğumdan sonra bir yıl kadar sürebilir. Bebeğinizin beslenmesi rahminizde göbek kordonu ile sağlanırken, doğumdan sonra sindirim sistemi kullanılacak düzeyde olgunlaşır.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 45 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 2900 gram

Unutmamalı ki; her gebelik süreci bireye özeldir. Her zaman, aynı zaman diliminde, aynı gelişim ve değişimleri beklemek sizi yanıltabilir. Doktorunuz, size uygun değişikliklerin olup olmadığını her kontrole gittiğinizde bildirecektir.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.