Gebeliğin 32. Haftasında Annede Ve Bebekte Hangi Değişimler Olur?

0 107

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

32. Gebelik Haftası

224. günde başlar ve 231. güne kadar gider. Bu sizin otuz üçüncü gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 31. haftasındasınız

Annede neler oluyor?

Şimdiye kadar henüz Braxton Hicks’i yani yalancı doğum ağrıları deneyimlemediyseniz, onları şimdi hissetmeye başlayabilirsiniz. Yalancı doğum ağrıları bu haftalarda daha güçlü ve daha sık hale gelecektir. Ayrıca karnınızın sık sık sert olduğunu ve cildinizin de çok gerginleştiğini görebilirsiniz.

Nefes almakta zorlandığınızı ve bazen nefes almakta zorluk çektiğinizi fark edebilirsiniz. Bu, büyüyen karnınızın neden olduğu diyafram üzerindeki baskıdan kaynaklanmaktadır.

Bu haftalarda kilonuz haftada neredeyse bir kilo civarında artar. Bu artış kısmen vücudunuzun ürettiği kan hacmindeki artıştan kaynaklanmaktadır.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebek büyümeye devam ederken, beyni gelişmeye devam etmektedir. Bu haftalarda beynin hipotalamus adı verilen bölümünü gelişmeye başlar. Hipotalamus beyinde kontrol merkezi olarak işlev görür ve diğer birçok görevinin yanında vücudun termostatıdır. Bebeğinizin vücudunun hangi sıcaklıkta olması gerektiğini bilir ve düzenlemeye çalışır.

Bebeğinizi ısı değişimlerine karşı koruyan ve sıcak tutulmasını sağlayan lanugo adı verilen ince tüyler bu süre zarfında dökülmeye başlar.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 40 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 1800 gram

Unutmamalı ki; her gebelik süreci bireye özeldir. Her zaman, aynı zaman diliminde, aynı gelişim ve değişimleri beklemek sizi yanıltabilir. Doktorunuz, size uygun değişikliklerin olup olmadığını her kontrole gittiğinizde bildirecektir.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.