Gebeliğin 30. Haftasında Annede Ve Bebekte Hangi Değişimler Olur?

0 92

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

30. Gebelik Haftası

210. günde başlar ve 217. güne kadar devam eder. Bu sizin otuz birinci gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 30. haftasındasınız

Annede neler oluyor?

Bu süre zarfında pek çok gebe kadında karpal tünel sendromu gelişebilmektedir. Bu, bileklerde, parmaklarda ve parmak uçlarında uyuşma veya karıncalanma ile karakterizedir. Bu duruma aşırı kilo alımı ve sinirleri sıkıştıran şişlikler nedeniyle oluşmaktadır. Bu durum özellikle geceleri rahatsız edici ve acı verici olabilir.

Belirtiler aşırı ise, doktorunuza başvurabilirsiniz. Doktorunuz size basıncı hafifletmeye yardımcı olacak bir bilek ateli kullanmanızı önerebilir. Sadece gebelik sırasında görülen karpal tünel sendromu genellikle bebeğinizin doğumundan sonra kendiliğinden kaybolur.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebek şimdi yaklaşık 38 cm uzunluğunda ve yaklaşık 1300 gram ağırlığındadır. Hala hızlı bir şekilde ağırlığı artmaya devam ediyor. Neredeyse her ay en az 100 gram alarak ilerliyor.

Her ne kadar bebeğiniz çok daha aktif görünse de aslında şimdi çok daha fazla uyuyor. Doğduğumdan sonraki uyuklama ve uyanma düzenleri oluşmaya başlıyor.

Beyni gelişmeye başladığı için beyinde kıvrımlar oluşmaya başlar. Bu kıvrımlar beynin yüzey alanının büyüklüğünü artırarak beyin dokusunun hayatı boyunca büyümesini ve gelişmesini sağlar.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 38 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 1300 gram

Unutmamalı ki; her gebelik süreci bireye özeldir. Her zaman, aynı zaman diliminde, aynı gelişim ve değişimleri beklemek sizi yanıltabilir. Doktorunuz, size uygun değişikliklerin olup olmadığını her kontrole gittiğinizde bildirecektir.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.