Gebeliğin 3. Haftasında Annede Ve Bebekte Hangi Değişimler Olur?

0 148

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

3. Gebelik Haftası

21. günde başlar ve 28. güne kadar gider. Bu sizin dördüncü gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 3. haftasındasınız.

Bu çok heyecan verici.
Çünkü gebe olup olmadığınızı bu haftalarda doğrulamak için bir gebelik testi kullanabilirsiniz.
Unutmamalısınız ki, bazı testler yanlış negatif sonuç verebilmektedir. Çoğu gebelik testi, döllenmiş bir yumurtanın uterusa gömülmesinden yaklaşık altı gün sonra üretilen gebelik hormonunu diğer adıyla Beta Human Chorionic Gonadotropin (Beta-HCG) tanımak için geliştirilmiştir. İlk başta Beta-HCG seviyeleri düşük seviyededir ve tespit edilmesi zor olabilir. Bir veya iki hafta daha beklemek daha güvenilir bir sonuç vermesini sağlayabilir.

Gebelik testiniz pozitifse, bunun doktorunuz tarafından doğrulanması gerekmektedir. Doğrulama sonucunda gebe olduğunuz anlaşılırsa doktorunuz size gerekli önerilerde bulunacaktır.

Annede neler oluyor?

Gebelikle ilişkili semptomların çoğu hormonlardaki, özellikle Beta-HCG’deki değişikliklerin bir sonucudur. İlk zamanlardaki seviyeler nispeten küçük olduğundan, farklılıkları ve değişimleri hissetmeyebilirsiniz. Öte yandan, adet öncesi kramplarla, norma adet döngünüz ile ilişkilendirebileceğiniz semptomlarla ve göğüslerinizdeki hassasiyetlerle karşılaşabilirsiniz. Bazı kadınlarda, hormonlardaki artış sebebiyle bu aşamada mide bulantısı veya iştahsızlık görülebilmektedir. Ek olarak duyuların aşırı uyarılmasına nedeniyle özellikle koku ve tat almada hassasiyet meydana gelebilmektedir.

Bebeğimde neler oluyor?

Şu anda pek fazla bir şey olmuyormuş gibi görünebilir. Fakat büyük değişiklikler oluyor. Bir sperm ve bir yumurtanın birleşmesi ile zigot yapısı oluşmaya başlıyor.

Bebeğin cinsiyetini spermde bulunan yapılar belirlemektedir. Spermden gelen X ise, bebek kız; Y ise, bebek erkek olacaktır.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 0,1 milimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 0 gram

Unutmamalı ki; her gebelik süreci bireye özeldir. Her zaman, aynı zaman diliminde, aynı gelişim ve değişimleri beklemek sizi yanıltabilir. Doktorunuz, size uygun değişikliklerin olup olmadığını her kontrole gittiğinizde bildirecektir.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.