Gebeliğin 29. Haftasında Annede Ve Bebekte Hangi Değişimler Olur?

0 86

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

29. Gebelik Haftası

203. günde başlar ve 210. güne kadar çıkar. Bu sizin otuzuncu gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 29. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Bebeğinizin sindirim sisteminiz üzerindeki baskısının artması sizde şişkinliğe, kabızlığa ve mide yanmasına neden olabilir. Bu süreçte kendinizde kabızlık (hemoroit) şikayetleri görebilir ve acı çekebilirsiniz. Ayrıca hemoroit sorunu gebeliğin üçüncü üç ayında sık görülmektedir. Genellikle kabızlıktan kaynaklanırlar. Bağırsak hareketleri azalır ve dışkılama sırasında zorlamalar damarları tahriş eder ve damarlar şişer. Büyüyen bebeğiniz, özellikle uterusunuzun arkasındaki büyük damarlar üzerindeki baskı oluşturur, bu hemoroitlere de yol açabilir.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebeğiniz şimdi yaklaşık 1100 gram ağırlığında ve yaklaşık 36,5 cm uzunluğundadır.

Bu üçüncü trimesterde bebeğinizde çok hızlı ağırlık artışı olacaktır. Bu cildinin altında yağ birikintilerinin oluşmaya başlaması ile olmaktadır. Bu süreçte bebeğinizin kilosu neredeyse ikiye, üçe katlanacaktır.

Bebeğiniz büyüdükçe idrar torbanıza (mesane), sinirlerinize daha fazla baskı uygulayacak ve kaslarınızı germeye başlayacaktır. Bebeğiniz güç kazandıkça yumrukları, tekmeleri ve hareketleri daha güçlü olacağı için sizi rahatsız edebilir.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 36,5 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 1100 gram

Unutmamalı ki; her gebelik süreci bireye özeldir. Her zaman, aynı zaman diliminde, aynı gelişim ve değişimleri beklemek sizi yanıltabilir. Doktorunuz, size uygun değişikliklerin olup olmadığını her kontrole gittiğinizde bildirecektir.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.