Gebeliğin 28. Haftasında Annede Ve Bebekte Hangi Değişimler Olur?

0 103

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

28. Gebelik Haftası

28. hafta, 196. günde başlar ve 203. güne kadar devam eder. Bu sizin yirmi dokuzuncu gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 28. haftasındasınız

Annede neler oluyor?

Şimdi üçüncü üç aylık döneme (3. trimestır) giriyorsunuz. Kendinizi doğum için enerjik ve hazır hissederken bebeğinizin ağırlığını taşımaktan yorulduğunuz zamanlar olabilir.

Özellikle gece boyunca bacak krampları veya karıncalanma yaşayabilirsiniz. Bu geceleri daha az uyumanıza neden olabilir.

Bu ağrılar, genellikle doğru doğum pozisyonunu bulmaya çalışan bebeğinizin pozisyon arama davranışından kaynaklanır. Bebeğinizin doğru pozisyonu buluncaya kadar aralıklı sürecek olan bu ağrıları hafifletmek amaçlı ılık bir banyo yapabilir veya ısıtıcı yastıklar kullanabilirsiniz.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebeğinizin gözleri gelişmeye devam ediyor. Bu haftalarda renkleri ayırabilecek derecede gözlerini açıp kapatabiliyor. Bebeğinizin gözünü toz gibi yabancı cisimlerden koruyucu mekanizması olan göz kırpma eylemi konusunda pratikler yapıyor.

Bebeğinizin beyni çok hızlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor. Bu dönemde üst beyin yapıları aktif hale gelmeye başlıyor. Bu yapılar bebeğinizde bilincin oluşmasını sağlıyor.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 35 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 900 gram

Unutmamalı ki; her gebelik süreci bireye özeldir. Her zaman, aynı zaman diliminde, aynı gelişim ve değişimleri beklemek sizi yanıltabilir. Doktorunuz, size uygun değişikliklerin olup olmadığını her kontrole gittiğinizde bildirecektir.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.