Gebeliğin 25. Haftasında Annede Ve Bebekte Hangi Değişimler Olur?

0 143

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

25. Gebelik Haftası

175. günde başlar ve 182. güne kadar devam eder. Bu, yirmi altıncı gebelik haftanızdır.
Gebeliğinizin 25. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Bebeğiniz büyüdükçe ve mesaneye fazla baskı uygulamaya başlar, bu nedenle daha sık idrara çıkmak zorunda kalabilirsiniz. Bu tamamen normal olmasına rağmen, bu zaman zarfında idrar yolu enfeksiyonlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. İdrar yaparken yanma, karın ağrısı, sırt ağrısı, idrar renginde ve kokusunda değişiklik hissederseniz doktorunuza görünmeniz gerekebilir.

Bu dönemde bebeğinizin büyümesi bağırsaklarınıza baskı yapabilir ve bu baskı ile hareketleri yavaşlayabilir. Ara sıra kabızlık sorunları yaşayabilirsiniz. Bu durumu düzenli egzersiz, çok miktarda su içerek ve lifli gıdalardan zengin beslenerek hafif atlatabilirsiniz.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebeğiniz şimdi kendi rutinini oluşturmaya başlıyor. Seslere ve hatta annesi olarak sizin sesinize tepki vererek karnınızda dönebilir ve kıvrılabilir. Bu hareketler büyümeyi teşvik etmek, kemikleri güçlendirmek ve eklemleri esnek tutmak için önemlidir.

Bu hareketler bebeğinizi yorar ve onların bol bol uyumasını sağlar. Yenidoğan bebeklerin yaklaşık günde 20 saat uyuması bu nedenledir.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 32,5 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 650 gram

Unutmamalı ki; her gebelik süreci bireye özeldir. Her zaman, aynı zaman diliminde, aynı gelişim ve değişimleri beklemek sizi yanıltabilir. Doktorunuz, size uygun değişikliklerin olup olmadığını her kontrole gittiğinizde bildirecektir.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.