Gebeliğin 23. Haftasında Annede Ve Bebekte Hangi Değişimler Olur?

0 141

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

23. Gebelik Haftası

161. günde başlıyor ve 168. güne kadar devam ediyor. Bu sizin yirmi dördüncü gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 23. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Gebeliğiniz sırasında ayak bilekleriniz ve ayaklarınız şişebilir. Otururken ve yatarken ayaklarınızı yükseğe kaldırarak aynı zamanda kan akışını sağlamak amaçlı düzenli hafif egzersizler yapabilirsiniz. Ayrıca bol miktarda sıvı içmeniz gerekmektedir.

Ani bir şekilde vücudunuzda şişlikler gelişir ve bunlara eşlik eden başka belirti ve bulgular var ise bunlar preeklampsinin bir göstergesi olabileceğinden doktorunuzla temasa geçmeniz gerekir.

Preeklampsi gebeliğin 20. haftasından sonra ortaya çıkan ve doğumdan sonra da 1. haftaya kadar devam edebilen idrarda protein atımı ve/veya ödem ile görülen tansiyon yükselmesidir.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebeğiniz şimdi yaklaşık 500 gr ağırlığında ve yaklaşık 30,5 cm uzunluğundadır. Bu, önümüzdeki dört hafta içinde bebeğinizin kilosu iki katına çıkacağı için karnınız daha fazla büyüyecek.

Bebeğinizin akciğerleri, bu hafta daha hızlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor. Akciğerlerin nefes alıp vermesini sağlamak amaçlı surfaktan adı verilen bir madde üretilmektedir.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 30,5 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 500 gram

Unutmamalı ki; her gebelik süreci bireye özeldir. Her zaman, aynı zaman diliminde, aynı gelişim ve değişimleri beklemek sizi yanıltabilir. Doktorunuz, size uygun değişikliklerin olup olmadığını her kontrole gittiğinizde bildirecektir.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.