Gebeliğin 19. Haftasında Annede Ve Bebekte Hangi Değişimler Olur?

0 105

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

19. Gebelik Haftası

133. günde başlar ve 140. güne kadar gider. Bu sizin yirminci gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 19. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Bu süre zarfında biraz baş dönmesi yaşayabilirsiniz. Bu, uterusunuzun kan damarlarına baskı yapmasından veya kalbinizin normalden daha fazla kan pompalamaya çalışmasından kaynaklanabilir. Bu durumlar, kalp atış hızınızı hızlandırır ve beyninize daha az oksijenin gitmesine neden olarak dolaşımınızı yavaşlatır.

Oturma veya yatma pozisyonunuzdan çok hızlı kalktığınızda belirtiler ve bulgular daha kötü olabilir.

Bu durumların aşırı olduğunu hissederseniz, doktorunuzdan tansiyonunuzu ve kan şekeri seviyenizi kontrol etmesini istemeniz sizin ve bebeğiniz için iyi olacaktır.

Bebeğimde neler oluyor?

Baştan başa uzunluğa sahip bir poundun hemen yukarısında yaklaşık 6 santim ağırlığındaki bebeğiniz kilo alır ve hızla büyür.

Ayrıca bebeğinizin cildi LANUGO adı verilen ince bir saç tabakası ve bezlerinden yağ salgıladığı için yeni bir görünüm geliştiriyor. Bu peynirimsi karışıma verniks kazeoza veya verniks denmektedir. Bu yapı 9 ay boyunca bir amniyotik sıvı banyosunda bekletilirken bebeğinizin cildinin kırışmasını durdurmak için önemlidir. Bu saç tabakası genellikle doğumdan önce dökülür, ancak bazı yeni doğanlarda doğduğunda da görülebilir.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 22 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 250 gram

Unutmamalı ki; her gebelik süreci bireye özeldir. Her zaman, aynı zaman diliminde, aynı gelişim ve değişimleri beklemek sizi yanıltabilir. Doktorunuz, size uygun değişikliklerin olup olmadığını her kontrole gittiğinizde bildirecektir.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.