Gebeliğin 18. Haftasında Annede Ve Bebekte Hangi Değişimler Olur?

0 154

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

18. Gebelik Haftası

126. günde başlar ve 133. güne kadar devam eder. Bu sizin on dokuzuncu gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 18. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Bebeğiniz hızla büyüdükçe, dönerken ve kıvranırken ki hareketlerinin güçlendiğini hissedebilirsiniz. Bu karnınızda anlık acı şoklarına neden olabilir.

Bebeğinizin büyümesi için ihtiyaç duyduğu ekstra besinleri sağlamak için iştahınızın önemli ölçüde arttığını görebilirsiniz. Bu normaldir. Dengeli, sağlıklı bir diyete devam ettiğiniz sürece, bu süre zarfında kilo alma konusunda çok fazla endişelenmemelisiniz.

Kendi kilo almanız ve bebeğinizin kilosunun artması sırtınızı olumsuz yönde etkileyerek ağrılara neden olabilir. Sinirleriniz ve kaslarınızdaki baskıyı azaltmak için farklı bir pozisyonda uyumayı veya oturmayı deneyebilirsiniz.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebeğiniz hıçkırmanın yanı sıra şimdi de tüm bu yüz kaslarını çalıştırarak esniyor.

Miyelin, bebeğinizin sinir sistemindeki sinirleri örtmeye başlar ve bu sinirler arasında karmaşık bağlantıların oluşmasına izin verir. Bu, koku ve tat gibi duyular dahil olmak üzere, beyin ile vücut arasında bilgi aktarımını hızlandıracaktır.

Bebeğinizin benzersizdir. Kendi parmak izi oluşmaya başlamıştır.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 20 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 200 gram

Unutmamalı ki; her gebelik süreci bireye özeldir. Her zaman, aynı zaman diliminde, aynı gelişim ve değişimleri beklemek sizi yanıltabilir. Doktorunuz, size uygun değişikliklerin olup olmadığını her kontrole gittiğinizde bildirecektir.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.