Gebeliğin 16. Haftasında Annede Ve Bebekte Hangi Değişimler Olur?

0 130

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

16. Gebelik Haftası

112. günde başlıyor ve 119. güne kadar devam ediyor. Bu sizin on yedinci gebelik haftanız.
Gebeliğinizin 16. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Çoğu gebe kadın,16-20 hafta arasında bebeğinin hareketlerini ciddi bir şekilde hissetmeye başlar. Bu nedenle bazı küçük hareketler sizi rahatsız edebilir.

Bu dönemde karnınızın büyümeye başladığını açıkça görebilirsiniz. Bu ikinci üç aylık dönemde bebeğinizin gerçekten büyümeye başlamasıyla daha fazla kilo alacaksınız.

Özellikle bu dönemde bacaklarınız yukarıdayken mümkün olduğu kadar dinlenmek iyi bir fikirdir. Kan damarları büyüyen uterusunuz tarafından sıkıştırıldığından bacaklarınızda varis oluşabilmektedir.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebeğinizin boyu yaklaşık olarak 15 cm ve ağırlığı 120 gr ağırlığında. Göz kapakları kapalı olduğu halde koyu ışığı tanıyan gözleri ve sesleri tanıyan kulakları oluşmaktadır.

Şu anda sesinizi doğduktan sonra tanıyabilmesi için bebeğinizle aralıklı konuşmanız çok önemlidir. Yavaşça ve sakince sözler söylemek veya bir şeyler okumak bebek için rahatlatıcı olabilir.

Her ne kadar bebeğinizin iskeleti doğum sırasında doğum kanalında ilerlemeyi kolaylaştırmak için esnek kalsa da şimdi kıkırdaktan gerçek kemiğe doğru değişmeye başlamaktadır.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 15 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 120 gram

Unutmamalı ki; her gebelik süreci bireye özeldir. Her zaman, aynı zaman diliminde, aynı gelişim ve değişimleri beklemek sizi yanıltabilir. Doktorunuz, size uygun değişikliklerin olup olmadığını her kontrole gittiğinizde bildirecektir.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.