Gebeliğin 15. Haftasında Annede Ve Bebekte Hangi Değişimler Olur?

0 241

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

15. Gebelik Haftası

105. günde başlayıp 112. güne kadar devam etmektedir. Bu sizin on altıncı gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 15. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Gebelik sürecinizin rahat geçmeye başlaması ile sağlığınızın diğer alanlarına bakmanızın zamanı gelmiştir. Gebelikte ağız hijyeni çok önemlidir. Çünkü hormonlar diş etlerinizi ve dişlerinizi etkileyebilir. Dişlerinizde ve diş etlerinizde şişliklere, kızarıklıklara ve yaralara neden olabilir. Yüksek progesteron seviyeleri nedeniyle gebelik dişeti iltihabı gelişebilir.

Çok nadir görülmekte birlikte, dişeti iltihabının preeklampsi ve erken doğumla bağlantılı olabileceğini belirtilmiştir. Basit dişeti iltihabı peridontite (periodontiyum olarak bilinen dişlerinizi çevreleyen ve destekleyen özel dokuların, bağların ve kemiklerin bir enfeksiyonu) kadar ilerleyebilir. Eğer kırmızı ya da şişkin diş eti, ağız kokusu, diş eti kanaması gibi diş eti iltihabı belirtileri varsa, belirtileri hafifletmek ve tedavi olmak amaçlı diş hekiminize gitmeniz iyi bir fikir olabilir.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebeğiniz şimdi bir portakalın büyüklüğü kadardır. Göz kapakları kapalı olsa bile ışığı hissedebiliyor. Kulaklarındaki kemikler sertleştikçe sesinizi ve kalp atışınızı duyabilmektedir.

Bebeğinizin saç folikülleri ile tüm vücudunu kaplanmaktadır. Bu tüylere LANUGO denir. LANUGO bebeğinizi hastalık ve enfeksiyondan korumakla birlikte vücut ısısını koruma faydası görür.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 11 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 90 gram

Unutmamalı ki; her gebelik süreci bireye özeldir. Her zaman, aynı zaman diliminde, aynı gelişim ve değişimleri beklemek sizi yanıltabilir. Doktorunuz, size uygun değişikliklerin olup olmadığını her kontrole gittiğinizde bildirecektir.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.