Gebeliğin 14. Haftasında Annede Ve Bebekte Hangi Değişimler Olur?

0 130

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

14. Gebelik Haftası

98. günde başlar ve 105. güne kadar gider. Bu sizin on beşinci gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 14. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Gebeliğiniz devam ettikçe, ikinci trimesterde (ikinci üç aylık dönem) iştahınız artabilir. Bu iştah artışı ile alışılmadık yiyecekler için istek duyabilirsiniz. Halk arasında buna AŞERME deniyor. Özellikle gebe kadınların neden birdenbire tebeşir veya turşu yemeye istekli olduklarına dair birçok teori olsa da resmi olarak kabul görmüş bir neden yoktur. Hipotezlerden biri, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu bir şeyi arzulamasıdır. Portakal, C vitamini eksikliği; turşu, sodyum eksikliği vb.

Sebep ne olursa olsun, şu anda size ve bebeğinize zarar verecek bir madde olmadığı sürece, nedenini sormamanız önerilir. Ancak vücudunuzun yemeye can attığı her şeyi yiyin ama bunu aklınızda bulundurun.

Bu süreçte iştah ve kabızlığın artması muhtemeldir. Bu da aşırı kilo almanıza neden olabilir. Bu süre zarfında ideal kilo alımınızın, başlangıç kilonuza, sağlık durumunuza bağlı olmasıyla birlikte ideal olarak 9 ila 14 kilo arasında olması önerilir. Tüm gebeliklerde olduğu gibi, her kadın farklıdır. Kilo alım oranları da farklı olacaktır.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebeğinizin uzuvları hızlı büyümektedir. Küçük tırnakları ortaya çıkmaktadır. Şimdi daha da tanınır hale gelmektedir.
Büyüyen boynu sayesinde başını göğsünden kaldırabilir ve bu sayede gözleri ve kulakları yani yüzü daha belirgindir.

Ağzın çatısı oluşup baş parmağını emmeye devam ettikçe, yüz kasları büyümeye devam eder, sonunda yanakları oluşturur. Organlar gelişmeye devam ettikçe, sindirim sistemi bir miktar aktivite göstermeye ve bağırsaklar mekonyum (yenidoğan bebeğin ilk dışkısıdır) üretmeye başlayacaktır.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 8,5 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 60 gram

Unutmamalı ki; her gebelik süreci bireye özeldir. Her zaman, aynı zaman diliminde, aynı gelişim ve değişimleri beklemek sizi yanıltabilir. Doktorunuz, size uygun değişikliklerin olup olmadığını her kontrole gittiğinizde bildirecektir.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.