Gebeliğin 13. Haftasında Annede Ve Bebekte Hangi Değişimler Olur?

0 85

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

13. Gebelik Haftası

91. günde başlar ve 98. güne kadar gider. Bu sizin on dördüncü gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 13. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Bu zaman zarfında gebeliğinizin ikinci üç aylık dönemine (ikinci trimestirine) giriyorsunuz. Araştırmalar bunun gebeliğinizin en kolay dönemi olduğunu ancak yine de kendi küçük sorunlarını beraberinde getirdiğini göstermektedir.

Karnınız büyüdükçe ve plasenta progesteron gibi hormonların üretimini devraldıkça, kendinizi hazımsızlık, reflü veya mide ekşimesi gibi sorunlarla baş etmeye çalışırken bulabilirsiniz. Progesteronun iştahı arttırdığı, annenin ihtiyaç duyduğu tüm hayati besinleri ve vitaminleri almasını sağladığı ve aynı zamanda kasları gevşetmeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Bu konuda sizi rahatlatacak bazı tavsiyelerimiz var. Öğünlerinizi daha küçük, daha düzenli hale getirerek, midenizde üretilen asit miktarını artıran özellikle yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durarak daha konforlu bir gebelik süreci geçirebilirsiniz.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebeğiniz şimdi bir erik büyüklüğünde. Bebeğinizin vücudu içten ve dıştan hızlı bir şekilde büyüyor.

Bebeğinizin hareket edebilecekleri kollarda ve bacaklarda küçük kemikler oluşmaya başlıyor. Uzuvlar vücudunun geri kalanıyla daha orantılı hale geldikçe, uzun kolları kendi baş parmağını emmesini sağlayabilir.

Ses telleri gelişmeye devam ederken tükürük bezleri de çalışmaya başlar.

Böbrekler çalışmaya başladığında, yutulan herhangi bir amniyotik sıvı idrar haline getirilir ve tekrardan bebeğinizi çevreleyen amniyotik sıvıya salgılanır.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 7,5 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 30 gram

Unutmamalı ki; her gebelik süreci bireye özeldir. Her zaman, aynı zaman diliminde, aynı gelişim ve değişimleri beklemek sizi yanıltabilir. Doktorunuz, size uygun değişikliklerin olup olmadığını her kontrole gittiğinizde bildirecektir.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.